aukce

Český aukční trh hlásí rekord, sběratelé a investoři letos utratili přes 1,6 miliardy

Sběratelé a investoři na tuzemských aukcích výtvarného umění utratili v končícím roce více než 1,6 miliardy korun. Obrat sálových aukcí v Česku se tak velmi pravděpodobně vyhoupne na nový rekord. Řekl to Jan Stuchlík, šéfredaktor serveru Artplus.cz, který se specializuje na trh s uměním. Ve srovnání s loňským rokem, kdy obrat činil 1,46 miliardy korun, by tak měl být letošní obrat zhruba o deset procent vyšší.

"Je vidět, že inflace, energetická krize a nejistota způsobená válkou na Ukrajině neutlumila chuť sběratelů kupovat umělecká díla. Zároveň se vlastníci uměleckých děl nebáli dát i velmi kvalitní díla do aukcí, protože viděli, že je letos mohou prodat za velmi dobré ceny," uvedl Stuchlík.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo financí nabídlo v aukcích státní dluhopisy, zájem byl mimořádný

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo podle plánu státní dluhopisy za 12,3 miliardy korun. Poptávka investorů výrazně přesáhla nabídku, měli zájem o dluhopisy za 30,5 miliardy korun. Průměrný výnos všech nabízených dluhopisů byl větší než pět procent. Vyplývá to z údajů České národní banky, která aukci zajišťovala.

Největší poptávka byla po dluhopisech se splatností v roce 2027. Investoři je chtěli nakoupit za 14 miliard korun, ministerstvo je nabídlo za 5,97 miliardy korun. Průměrný výnos u dluhopisů byl 5,76 procenta ročně. Dluhopisů se splatností v roce 2032 se prodalo za 5,1 miliardy korun při poptávce 11,5 miliardy korun, jejich průměrný výnos byl 5,41 procenta ročně. Dluhopisy se splatností v roce 2037 umístilo ministerstvo financí na trh za 1,3 miliardy korun, poptávka činila pět miliard korun. Průměrný výnos byl 5,32 procenta ročně.

V předchozích měsících úřad emitoval dluhopisy za 30 miliard korun. Analytik Komerční banky Jaromír Gec očekává, že v prosinci se emisní aktivita ministerstva financí zvýší kvůli potřebě pokrýt vyšší než původně plánovaný deficit státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK

Obraz české surrealistické malířky Toyen se v Paříži prodal za 1,2 milionu eur

V aukční síni Sotheby's v Paříži se dnes obraz české malířky Toyen Chambre secrète sans serrure (Tajný pokoj bez zámku) vydražil za 1,2 milionu eur (29,6 milionů korun). Nejvyšší nabídka přišla po telefonu, kupec je anonymní. Síň dražbu přenášela v přímém přenosu.

Olejomalba pochází z roku 1966 a má rozměry 73 krát 115,7 centimetrů. Do aukce ji dal soukromý sběratel z Francie. Před začátkem dražby byla odhadovaná cena díla deset až 15 milionů korun, prodejní cena se vyšplhala na dvojnásobek.

Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, proslula surrealistickými obrazy, které se prodávají za horentní sumy v Česku i ve světě. Dílo Toyen zahrnuje "naivistické" obrazy spjaté s českou realitou, ponuré výjevy inspirované válkou či pro ni tolik typické surrealistické kompozice. Často je v jejím díle erotický akcent.

Zdroj: ČTK

Majetkový úřad znovu prodává Palác Broadway, v předchozí aukci neměl o budovu nikdo zájem

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v pondělí opět vyhlásil elektronickou aukci na prodej pražského Paláce Broadway. Minimální cena je stejná jako v předchozím kole výběrového řízení, a to 1,05 miliardy korun. Jde o nejvyšší minimální cenu za dobu existence úřadu. V tiskové zprávě o tom informoval úřad.

V prvním kole elektronické aukce loni v září neměl o palác nikdo zájem a stávající nájemce nevyužil svého přednostního práva a ve stanovené lhůtě nepodal nabídku na odkup. Úřad proto vyhlásil další aukci.

Ta začne 7. března v 10 hodin a potrvá do 9. března do 12 hodin. Před začátkem aukce, tedy do 4. března do půlnoci, musí zájemci složit kauci 20 milionů korun. Termíny prohlídek budovy pro zájemce jsou naplánovány v lednu a únoru a budou v českém i anglickém jazyce, informoval úřad.

Zdroj: ČTK
Pokračovat