Foto: V nenápadné italské vesničce se ukrývá ráj milovníků aut. Podívejte se do muzea Lamborghini

Miura je jedním z nejikoničtějších modelů Lamborghini.
Muzeum je rozděleno na několik sekcí. Prim v tomto ohledu hrají použité motory. Část expozice je tak věnována autům s V8, část autům s V10 a část autům s V12. A právě na dvanáctiválcové supersporty, Diablo, Countach a 350 GT, se můžete podívat na této fotografii.
Nejikoničtějším dvanáctiválcovým motorem v historii Lamborghini je patrně jednotka z modelu Miura. Ta má objem čtyři litry.
Neméně výsadní postavení má v historii automobilky s býkem ve znaku Countach. Ten se začal vyrábět v roce 1974 a v muzeu stojí originální prvotní prototyp s šasi číslo 001.
Celým označením je toto "Lambo" Countach LP 400, přičemž písmena LP platí za zkratku pro italský výraz "vzadu podélně". To odkazuje na uložení čtyřlitrového dvanáctiválce, s nímž Countach jezdil až 315 km/h.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
15. 4. 2018 10:16
Sant'Agata Bolognese je poměrně nenápadnou vesničkou asi hodinu cesty od Boloně. Fandové rychlých kol ale vědí, že právě tam má své sídlo Lamborghini. A nejen sídlo a výrobní linku, ale také tovární muzeum, které ukrývá několik zajímavých exponátů. Redakce Aktuálně.cz se tam vypravila, v následující galerii se tak můžete podívat, co všechno je v expozici k vidění.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy