Afrika

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK

Exprezident JAR Zuma se nevydal policii, jak mu uložil soud

Stovky stoupenců dnes přišly podpořit bývalého jihoafrického prezidenta Jacoba Zumu, který se měl do dneška vydat policii a nastoupit 15měsíční trest vězení. Odsoudil ho k němu tento týden ústavní soud za pohrdání justicí, protože nespolupracoval při vyšetřování korupce spojované s jeho vládou. Na to, aby se vydal policii, mu soud dal pět dní, termín vypršel dnes. Zuma ale v sobotu vznesl k ústavnímu soudu požadavek o přezkoumání rozhodnutí a soud oznámil, že ho projedná 12. července.

Exprezidenta vyšetřuje zvláštní komise, která prověřuje případy korupce z doby, kdy byl viceprezidentem a pak z jeho prezidentského mandátu v letech 2009 až 2018. Vyslechla už několik svědků. Zuma se dostavil pouze jednou, zbylá předvolání ignoroval. Považuje komisi za zaujatou a vyšetřování za vyřizování politických účtů.

Zdroj: ČTK

Francouzští vojáci zabili vůdce al-Káidy v africkém Sahelu

Francouzská armáda zabila vůdce al-Káidy v africkém Sahelu, o kterém se předpokládá, že byl v roce 2013 odpovědný za únos a vraždu dvou francouzských novinářů. Informovala o tom francouzská ministryně obrany Florence Parlyová, kterou citovala agentura Reuters.

V příspěvku zveřejněném na Twitteru Parlyová dodala, že během operace v této západoafrické oblasti byli také zabiti tři radikálové. "Pátého června síly operace Barkhane odhalily plán útoku na komplex OSN v severním Mali," napsala ministryně. Vojáci podle jejích informací zahájili operaci právě ve chvíli, kdy se skupina ozbrojených islamistů chystala spustit minometnou palbu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek oznámil postupné koordinované stahování francouzských vojsk z oblasti Sahelu, kde působí na misi Barkhane. Tu v budoucnu nahradí nová mezinárodní mise, na které se bude Francie nadále spolu s dalšími partnery podílet. Nebude se však již jednat o vojenské základny, ale o protiteroristický boj speciálních jednotek, uvedla ve čtvrtek AFP.

Zdroj: ČTK

Příslušníci armády v Mali nespokojení s novou vládou zatkli prezidenta, premiéra a ministra obrany, píše AFP s odkazem na vyjádření vojáků

Zdroj: ČTK

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
Pokračovat