Šéfstratég koncernu VW: Škoda ještě zlidoví, Seat zdraží. Bude ze škodovky Dacia?

1. 10. 2019 11:46
Šéf strategie koncernu Volkswagen a jeho stejnojmenné hlavní značky Michael Jost představil pro německý oborový magazín Automobilwoche další plán rozvoje portflolia značek. Dotkne se Škody, Seatu i samotného VW.
Škoda se má podle šéfa koncernové strategie zaměřit více na prakticky smýšlející zákazníky a východní trhy. | Foto: Škoda Auto

Jost by rád, aby se všech dvanáct koncernových značek od sebe více odlišilo. Chtěl by tím dosáhnout vyššího zisku a omezení dvojí práce. "Chceme posílit identitu jednotlivých značek," uvedl pro Automobilwoche.

Typickým příkladem pro něj je Seat. "Naše španělská značka by mohla dodávat o poznání emotivnější vozy, podívejte se na modely Cupra," řekl. Naopak Škoda by se podle něj měla více zaměřit na trhy ve východní Evropě (kde koncernu z podílu na trhu ukusují korejské vozy nebo Dacie) a ještě intenzivněji cílit na prakticky smýšlející zákazníky.

V praxi by se to mohlo projevit tím, že se Seaty v budoucnu mohou prodávat za vyšší ceny než technicky spřízněné modely značky VW. Španělská automobilka by se podle Josta mohla stát konkurentem italské Alfy Romeo. Takový byl ostatně i původní plán nedávno zesnulého bývalého šéfa koncernu Ferdinanda Piëcha.

U Škody se pak budoucí plánované modely obejdou bez luxusních doplňků a značka se má zaměřit i na v minulosti opomíjené regiony. Příkladem může být i zodpovědnost, kterou domácí automobilka nedávno v rámci koncernu dostala za indický trh

Škoda byla sice dosud považována za nejlevnější z koncernových značek, ale spíše než ošizená auta dodávala vozy chytře postavené na pomezí automobilových tříd, u nichž nebylo šetření cítit tak jako třeba u rumunské Dacie.

Jostově pozornosti neujde ani samotný Volkswagen. "Musíme se zaměřit na překryvy jednotlivých značek," řekl Jost. Na evropský trh proto nechce uvést třeba Volkswagen Tiguan Coupé.

Nutnost oddělit identitu jednotlivých značek bude ještě výraznější po uvedení vozů na plánované platformě označené MPE. Ta má být základem pro elektromobily (velikostně od Fabie výš) napříč koncernovými "brandy". "Technický základ se nedá upravit jen do délky a šířky, může najít nasazení u objemových, prémiových i luxusních značek," vysvětluje Jost. Využít ho tedy může VW, Audi i Porsche.

Novinkou u MPE je to, že technický základ lze v budoucnu upravit i pro pohon s využitím palivových článků. "Koncem příštího desetiletí bude vodík použitelný jako nosič energie pro pohon elektromobilů," myslí si koncernový šéfstratég.

Atlético porazilo Villarreal a vede španělskou ligu o pět bodů

Fotbalisté Atlética Madrid ve španělské lize zvítězili na hřišti Villarrealu 2:0 a upevnili si první místo. Svěřenci trenéra Diega Simeoneho vedou neúplnou tabulku o pět bodů před Barcelonou a navíc mají jedno utkání k dobru.

Atlético se dostalo šťastně do vedení ve 25. minutě. Po rohu hlavičkoval Stefan Savič, domácí gólman Sergio Asenjo při zákroku trefil spoluhráče Alfonsa Pedrazu a od jeho zad se míč odrazil do branky. V 69. minutě přidal pojistku střídající Joao Félix přízemní střelou.

Madridský tým v La Lize vyhrál po dvou zápasech, sedmý Villarreal naopak protáhnul čekání na vítězství na sedm kol.

Aktualizováno před 2 hodinami

Inter vede italskou ligu o čtyři body, AC Milán vyhrál v Římě

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou tabulku o čtyři body před městským rivalem AC. "Rossoneri" vyhráli na stadionu AS Řím 2:1 a v Serii A zabrali po dvou porážkách za sebou bez vstřeleného gólu.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

AC Milán dal v úvodní desetiminutovce dva góly, ale ani jeden neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně zase nebyla uznána trefa Henrika Mchitarjana. První regulérní branku tak vstřelil ve 43. minutě Franck Kessié z penalty. Římský tým dobře vstoupil do druhé půle a brzy srovnal Jordan Veretout přesnou střelou. Hostům ale rychle vrátil vedení v 58. minutě Ante Rebič po otočce a přesné střele. Domácí už podruhé neodpověděli a zůstali pátí.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

před 2 hodinami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.