Íránský režim je stále nebezpečný, návštěva v Česku nic dobrého nepřinese, říká velvyslanec Izraele

Adéla Skoupá Radek Bartoníček Adéla Skoupá, Radek Bartoníček
2. 5. 2016 13:16
Pro českou diplomacii je květen pořádně "horký" měsíc. Během něj se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) setká se zástupci dvou velmi znepřátelených zemí − Íránu a Izraele. Už v pondělí přivítá viceprezidenta Alího Akbara Sálehího, který je zároveň šéfem íránského jaderného programu. Jde o delikátní záležitost, protože Izrael vždy považoval Česko za svého největšího spojence v EU a s velkými obavami pozoruje, jak po lednovém skončení sankcí uvalených na Írán navazují mnozí s touto zemí přátelské vztahy. Tyto obavy potvrzuje v rozhovoru i izraelský velvyslanec v Česku Gary Koren. Český premiér by měl podle něj dát jasně najevo, že má Írán skončit se sponzorováním terorismu.
Izraelská velvyslanec v Česku Gary Koren varuje před užší spoluprací s Íránem.
Izraelská velvyslanec v Česku Gary Koren varuje před užší spoluprací s Íránem. | Foto: Martin Svozílek

Proč se letos nebude setkání české a izraelské vlády konat v Česku, jak bylo původně v plánu?

Přestože je přáním, aby se tato setkání konala každoročně střídavě ve dvou hlavních městech, v Jeruzalémě a v Praze, není to pravidlem. Bylo to společné rozhodnutí obou stran. A jsem přesvědčený, že nadcházející setkání bude stejně dobré a produktivní jako ta předchozí.

Co bylo tedy důvodem změny místa konání?

Byl to požadavek izraelské strany a jsme vděční premiérovi Sobotkovi, že souhlasil. Premiér Netanjahu navštívil Česko v posledních letech dvakrát a určitě bude další příležitost.

Nesouvisí to nějak se skutečností, že íránský viceprezident navštíví v pondělí Česko?

Izrael stále připomíná své vážné obavy ohledně styků jiných zemí s Íránskou islámskou republikou. Návštěvy íránských představitelů v evropských zemích jsou součástí zastírací útočné strategie, kdy se snaží vykreslit režim potlačující lidská práva jako liberální, aby mezinárodně legitimizovali své destabilizační aktivity na Středním východě a v době po uvolnění sankcí přilákali obchodní a ekonomické příležitosti.

Vidíte v návštěvě íránského představitele nějaký problém?

Jsem si jistý, že čeští představitelé jsou si vědomi povahy režimu v Teheránu a jeho kontinuálního ohrožování Izraele a dalších zemí na Středním východě. Z této návštěvy nemůže vzejít nic dobrého, a to i v kontextu českého zaměření na oblast jaderné energie.

Co vám na politice Íránu nejvíc vadí?

Mezinárodní společenství nemůže ignorovat skutečnosti ajatolláhova režimu, který podle amerického ministerstva zahraničí a Rady pro lidská práva OSN zůstává jedním z režimů, které nejvíce porušují lidská práva. Přísně omezuje občanské svobody – svobodu shromažďování, sdružování, projevu (a to i prostřednictvím internetu), náboženství a tisku. Je to také režim stupňující praktikování trestu smrti – v roce 2015 šlo o téměř 1000 případů, včetně mladistvých pachatelů.

Za hranicemi je íránský režim pořád stejně nebezpečný. Íránští vojáci jsou aktivními hráči na krvavých frontách v Sýrii a režim sponzoruje a zásobuje šíitské milice v Iráku, Hútie v Jemenu, Hizballáh v Libanonu a palestinské teroristické skupiny v Gaze a na Západním břehu. A co je závažnější, íránský režim opakovaně testuje balistické střely – naposledy minulý podzim a pak znova letos v březnu – v přímém rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Co byste tedy očekával od českých politiků?

Od mezinárodního společenství, včetně Česka, očekáváme, že dají Íránu pevně najevo, že musí zastavit svůj raketový program, zastavit veškeré destabilizující akce v regionu, včetně sponzorování teroru, a ukončit svou genocidní rétoriku vůči Izraeli a popírání událostí holocaustu.

 

Právě se děje

Další zprávy