jaderný program

Írán považuje snahu USA prodloužit zbrojní embargo za nelegitimní

Snahu USA prodloužit mezinárodní zbrojní sankce proti Íránu považuje Teherán za nelegitimní. Mluvčí íránské diplomacie Abbás Músaví v pondělí řekl, že Írán nechce odstoupit od mezinárodní dohody o svém jaderném programu z roku 2015 a že americké úsilí o prodloužení embarga není legitimní. USA se snaží získat podporu pro takový krok u Francie, Německa a Británie a podle agentury AP by Rada bezpečnosti OSN mohla o návrhu na prodloužení hlasovat v květnu.

Ukončení zbrojních sankcí, jejichž platnost vyprší v říjnu, je zakotveno v rezoluci číslo 2231, která zaštiťuje jadernou dohodu z roku 2015. USA ale od dohody v roce 2018 odstoupily jako od neúčinné. Dohoda umožnila zrušení mezinárodních hospodářských sankcí proti Íránu výměnou za omezení jeho jaderného programu; součástí ujednání bylo i stanovení říjnového termínu ukončení zbrojního embarga.

Podle AP nechaly USA v RB OSN kolovat návrh prodloužení embarga, ale je téměř jisté, že rezoluce narazí na odpor Ruska a Číny, tedy stálých členů rady s právem veta a signatářů dohody s Íránem.

Zdroj: ČTK
Pokračovat