trest smrti

Odvolací soud v USA potvrdil trest smrti muži, který postřílel devět černochů

Americký federální odvolací soud potvrdil trest smrti pro bělocha Dylanna Roofa, který v červnu 2015 postřílel v kostele černošské evangelické komunity v Charlestonu v Jižní Karolíně devět černošských věřících. Informovaly o tom agentury Reuters a AP. Roof v odvolání mimo jiné tvrdil, že měl být prohlášen nezpůsobilým stanout před soudem, který dříve rozhodl o jeho vině. Tříčlenný panel soudců odvolacího soudu v Richmondu ve Virginii však tento argument odmítl. Roof se dříve k činu přiznal. Vyšetřovatelům sdělil, že chtěl rozpoutat rasovou válku. 

Zdroj: ČTK

Čínský soud zamítl odvolání Kanaďana odsouzeného k trestu smrti

Čínský soud zamítl odvolání Kanaďanovi Robertu Lloydu Schellenbergovi, který byl v roce 2019 v Číně odsouzen za pašování drog k trestu smrti. Informovala o tom agentura AP. Kanadský velvyslanec v Číně Dominic Barton rozhodnutí soudu odsoudil a vyzval ke zmírnění trestu.

Schellenberg byl zadržen v roce 2014 a v roce 2015 obviněn, že spolu s dalšími členy pašeráckého gangu plánoval poslat z Číny do Austrálie více než 220 kilogramů metamfetaminu skrytého v pneumatikách. Soud ho v listopadu 2018 potrestal 15 roky vězení, v následujícím roce dal však odvolací soud za pravdu stížnosti prokuratury na to, že uložený trest je příliš mírný, a nařídil nový proces, ve kterém padl absolutní trest.

Soud v provincii Liao-ning Schellenbergovo odvolání odmítl a v prohlášení uvedl, že je trest přiměřený a postup nižšího soudu byl v souladu s právem. Případ nyní přezkoumá čínský nejvyšší soud, jak to v případě trestu smrti vyžadují čínské zákony, píše AP.

Zdroj: ČTK

Jižní Karolína zavádí popravy zastřelením, nemá totiž dost smrtících injekcí

Sněmovna reprezentantů amerického státu Jižní Karolína ve středu schválila zastřelení coby jednu z metod popravy. Stalo se tak kvůli nedostatku látek používaných ve smrtících injekcích. Tento stát, který v minulosti patřil mezi části Spojených států s nejvyššími počty poprav, je chce znovu vykonávat ve větším měřítku, napsala agentura AP.

Podle nově schváleného zákona si zločinci odsouzení k smrti v případě, kdy nebude k dispozici smrtící injekce, budou muset vybrat mezi popravou na elektrickém křesle a zastřelením. AP připomíná, že kromě Jižní Karolíny popravuje vězně na elektrickém křesle osm dalších států, hrdelní trest zastřelením nyní umožňují vykonávat zákony tří států. Poprava se v Jižní Karolíně naposledy konala před deseti lety.

Zdroj: ČTK

Virginie zrušila trest smrti, popravila více lidí než kterýkoli jiný stát USA

V americkém státě Virginie je od středy zakázán trest smrti. Proces jeho rušení dokončil podpisem příslušných dokumentů místní guvernér Ralph Northam poté, co minulý měsíc legislativní úpravy přijal demokraty ovládaný virginský parlament. Agentura AP píše o významném zvratu ve státě s druhým nejvyšším počtem poprav od zlomového verdiktu nejvyššího soudu z roku 1976.

Virginie se stala 23. americkým státem, který trest smrti zrušil. Zároveň je prvním "jižanským" státem, který tento krok učinil, píše zpravodajský web Axios.

Od časů britské nadvlády bylo v regionu na východním pobřeží USA popraveno skoro 1400 lidí, přičemž žádný jiný americký stát tolik poprav neeviduje. Od té doby, co Nejvyšší soud USA před 45 lety možnost trestu smrti obnovil, byl ve Virginii vykonán ve 113 případech. Více poprav provedli za tu dobu pouze v Texasu.

"V dlouhých dějinách Virginie toto společenství popravilo více lidí než kterýkoli jiný stát. A jako mnohé jiné státy se Virginie ocitla příliš blízko popravě nevinného člověka. Je čas zastavit tuto mašinérii smrti," řekl guvernér Northam. Při podpisovém ceremoniálu tento zástupce Demokratické strany podotkl, že ze 377 virginských poprav z 20. století byli ve 296 případech zabiti lidé tmavé pleti.

Zdroj: ČTK

V Kongu bylo odsouzeno k smrti 16 lidí za vraždu epidemiologa

Vojenský soud v konžské provincii Severní Kivu dnes odsoudil 16 lidí k trestu smrti za vraždu epidemiologa z týmu Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2019. Tým v zemi působil kvůli epidemii eboly. Mezi odsouzenými, kteří jsou na útěku před justicí, je i jeden z místních kolegů zavražděného, napsala agentura AFP. Kongo od roku 2003 trest smrti nevykonává.

Kamerunského epidemiologa Richarda Kibounga zastřelili v dubnu 2019 při pracovní schůzi v nemocnici ve městě Butembo, které tehdy patřilo mezi ohniska nákazy eboly. Jeho smrt WHO velmi pobouřila. Podle místní zdrojů, které cituje agentura AFP, byla vražda součástí širšího plánu místních lékařů, kteří chtěli vyděsit a vyhnat své zahraniční kolegy.

Důvodem neshody mezi místními a zahraničními doktory byly údajně velké rozdíly v ohodnocení. Podle prokurátora Jeana-Baptisty Kumby místní lékaři dostávali příplatek 20 dolarů za den, zatímco zahraničním doktorům bylo vypláceno 20 000 dolarů měsíčně. Obžaloba tvrdila, že vraždu zorganizoval lékař Jean-Paul Mundama, který ale její provedení svěřil dalším lidem. Podle obhájce byl Mundama tou dobou v Egyptě. Rozsudek obhájce překvapil.

Zdroj: ČTK

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK

Podle Trumpa by měl být Carnajevovi znovu uložen trest smrti

 Americký prezident Donald Trump se dnes vyslovil pro to, aby federální váda znovu usilovala o trest smrti pro atentátníka z Bostonského maratonu z roku 2013 Džochara Carnajeva. Odvolací soud v pátek trest zrušil.

Trump na twitteru uvedl, že vláda musí napadnout páteční rozhodnutí odvolacího soudu. "Málokdy si někdo zasloužil trest smrti víc než atentátník z Bostonu Džochar Carnajev," napsal šéf Bílého domu. Federální vláda podle něj musí znovu žádat trest smrti.

Odvolací soud sice v pátek potvrdil většinu provinění, z nichž byl Carnajev usvědčen, ale nařídil nový proces ohledně výše trestu za útok, při kterém zemřeli tři lidé a přes 260 dalších bylo zraněno. Vláda nyní rozhodnutí soudu podle agentury Reuters zkoumá. Záležitost by se mohla dostat až k Nejvyššímu soudu USA.

Útok v Bostonu připravil Džochar Carnajev spolu se svým starším bratrem Tamerlanem. Sourozenci čečenského původu v USA žili několik let. V cíli mezinárodního bostonského maratonu explodovaly dvě amatérsky vyrobené bomby ukryté v pytlích. V důsledku výbuchů zemřeli tři lidé včetně osmiletého chlapce a 264 osob bylo zraněno.

Tamerlan byl o několik dní později zabit při přestřelce s policií, Džochar byl těžce zraněn, dopaden a později odsouzen. Carnajev po zatčení prohlásil, že se necítí být vinen a že útok byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku.

V den svého odsouzení však Carnajev přiznal vinu. "Je mi líto životů, které jsem vzal, utrpení, jež jsem vám způsobil, škod, kterých jsem napáchal, nenapravitelných škod," řekl. "Pokud jsou jakékoliv pochybnosti, jsem vinen z toho útoku spolu se svým bratrem," řekl.

zdp lsk

V Japonsku popravili Číňana za vraždu čtyřčlenné rodiny z roku 2003

V Japonsku byl ve čtvrtek ráno oběšen 40letý Číňan odsouzený k smrti za vraždu čtyřčlenné rodiny z roku 2003. Podle agentury Reuters se jednalo o první popravu cizince od roku 2007, kdy se v asijské zemi začaly zveřejňovat podrobnosti k vykonaným rozsudkům. Japonsko zároveň zažilo třetí popravu letošního roku a již 39. od návratu premiéra Šinzóa Abeho k moci v roce 2012. Japonsko a Spojené státy jsou jedinými dvěma zeměmi skupiny G7, kde mohou být lidé odsouzeni k smrti.

"Odsouzený na smrt Wej Wej byl dnes ráno popraven," oznámila na tiskové konferenci japonská ministryně spravedlnosti Masako Moriová. Předtím, než v pondělí podepsala příslušný rozkaz, si prý záležitost "důkladně" promyslela.

Oběšený Číňan dostal trest smrti za 16 let starou vraždu rodičů a jejich dvou dětí ve městě Fukuoka. Na činu se tehdy podíleli ještě dva jeho krajané, kteří ale japonským vyšetřovatelům uprchli a byli následně zatčeni v Číně. Jeden z nich byl podle japonských médií ve své vlasti popraven v roce 2005, druhý údajně dostal doživotí. Wej Wej vinu přiznal, popíral však, že by byl hlavním strůjcem čtyřnásobné vraždy.

Zdroj: ČTK
Pokračovat