internet

V Íránu, kde pokračují protesty, dochází k rozsáhlým výpadkům internetu

V Íránu dochází k rozsáhlým výpadkům internetových služeb, především v mobilních zařízeních. Na twitteru to v pondělí uvedla organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu. Lidskoprávní skupiny se v této souvislosti obávají, že íránské úřady v Kurdy obývaných regionech přístup k internetu zcela zablokují ve snaze potlačit protivládní protesty, píše agentura Reuters.

Rozsáhlé protesty v Íránu propukly v polovině září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová poté, co ji zatkla mravnostní policie. K největším demonstracím dochází na západě země, kde žije většina ze zhruba deseti milionů íránských Kurdů.

Společnost NetBlocks v pondělí uvedla, že v Íránu byl v souvislosti s novou vlnou protestů a zprávami o obětech na životech mnoha uživatelům odpojen internet v mobilních zařízeních.

Zdroj: ČTK

Poslanci dali vydavatelům silnější pozici vůči internetovým platformám

Vydavatelé a mediální domy asi získají silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Sněmovna to v pátek schválila v rámci novely autorského zákona, který vychází ze směrnic Evropské unie. Posílení pozic vydavatelů nad rámec unijní směrnice kritizuje americká společnost Google, která provozuje nejpoužívanější internetový vyhledávač. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) změnu podpořil.

Firmy jako Google, Twitter nebo Facebook budou muset podle novely získat od kolektivního správce nebo od jednotlivých vydavatelů licence ke komerčnímu využívání jejich článků. Licenční poplatek by podle návrhu senátora Jana Laciny (STAN) měl zohledňovat rozsah a dosah publikovaného sdělení, úsilí vynaložené vydavatelem na pořízení obsahu publikace a ekonomický přínos, který má platforma z užívání obsahu, a to včetně příjmů z reklamy.

V případě nedohody platforem a vydavatelů do dvou měsíců od zahájení jednání by odměnu mělo stanovit ministerstvo kultury, které by na to také mělo 60 dnů. Pokud by platforma odmítla jednat o získání licence nebo by licenční poplatky neplatila, hrozila by jí podle vládní předlohy pokuta až půl milionu korun. Lacinova úprava sankci zpřísnila až na jedno procento celkového ročního obratu.

Zdroj: ČTK

Hackeři zneužívají smrti britské královny ke krádežím přihlašovacích údajů

Hackeři zneužívají smrti britské královny ke krádežím přihlašovacích údajů do účtů Microsoftu. Uvedla to bezpečnostní firma Xevos. V nové phishingové kampani hackeři rozesílají podvodné e-maily, které předstírají, že pocházejí od Microsoftu. V nich informují uživatele, že vzniká "Centrum umělé inteligence" na počest zesnulé královny Alžběty II. Odkaz v e-mailu přesměruje uživatele na podvodnou stránku, kam mají zadat přihlašovací údaje do účtů Microsoft. Útoky míří i na české uživatele. Kancelářské aplikace Microsoftu v Česku využívá většina firem a institucí.

Nová kampaň přišla krátce poté, co Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost Spojeného království (NCSC) varovalo před zvýšeným rizikem, že kyberzločinci smrt královny zneužijí. Podobně se útoky objevily i v úvodní fázi ruské invaze na Ukrajinu. Tehdy hackeři odkazovali na podvodné stránky s pomocí pro napadený stát.

Zdroj: ČTK

Policisté by mohli mít pravomoc přikázat znepřístupnění teroristického obsahu na internetu

Policisté budou možná moci přikázat českým i evropským poskytovatelům hostingových služeb na internetu znepřístupnit teroristický obsah, jako jsou například záběry teroristického útoku nebo záznamy poprav. Počítá s tím zákon proti šíření teroristického obsahu, který ve středu schválila vláda, řekl po jednání kabinetu vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Pokud policie obsah zaznamená, zašle příkaz, po jehož obdržení bude muset poskytovatel obsah odstranit.

Zákon reaguje na nařízení Evropského parlamentu a Rady o potírání šíření teroristického obsahu on-line. "Z hlediska České republiky není vnitrostátní šíření teroristického obsahu v digitálním prostředí zásadním bezpečnostním problémem. Výskyt teroristického obsahu v českém on-line prostředí je relativně velmi nízký," uvedlo ministerstvo vnitra v důvodové zprávě.

Rakušan uvedl, že zákon nijak nezasáhne do osobnostních práv, necílí například na mazání soukromých korespondencí na webu. "Týká se to jen veřejně šířeného obsahu," uvedl ministr. Příslušné orgány zasáhnou, pokud by někdo šířil například záběry džihádistických poprav, doplnil.

Zdroj: ČTK

Saúdská Arábie propustila po deseti letech blogera Badávího

Saúdskoarabské úřady propustily blogera Raífa Badávího, který strávil deset let za mřížemi za urážku islámu. Agentuře AFP to potvrdila jeho manželka. Badáví byl odsouzen k deseti letům vězení a 1000 ran bičem za to, že vyzýval ke konci vlivu náboženství na veřejný život v Saúdské Arábii. V roce 2015 mu Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

"Raíf mi volal, je na svobodě," řekla agentuře AFP manželka aktivisty Insáfa, která uprchla s dětmi ze Saúdské Arábie do Kanady, a dlouhé roky usilovala o propuštění svého muže. Propuštění agentuře potvrdil i nejmenovaný zdroj ze saúdskoarabských bezpečnostních sil. "Propustili ho dnes," uvedl.

Badáví je zakladatelem internetové stránky Free Saudi Liberals. V roce 2012 byl zatčen kvůli údajné urážce islámu na svém webu a kvůli odpadlictví od víry. Později ho odsoudili k desetiletému trestu vězení, 1000 ranám bičem a pokutě. Prvních 50 ran bičem dostal v roce 2015, po mezinárodních protestech ale úřady zbytek trestu odložily.

Zdroj: ČTK
Pokračovat