internet

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK

Britům přestalo fungovat přes 80 000 internetových domén, které měli registrovány v EU

Přes 80 000 internetových domén, které měli Britové registrovány v Evropské unii, bylo po skončení přechodného období pozastaveno. Tyto domény už nemají žádné funkční prvky a Britové si web s koncovkou .eu nemohou už ani zaregistrovat. Upozornil na to server Euractiv, který se odvolává na sdružení EURid. Právě to má správu evropské domény na starosti.

Sdružení vlastníky domén s koncovkou .eu, kteří sídlí v Británii, předem upozornilo, že po přechodném období budou klíčové funkce těchto webů pozastaveny. EURid posléze z jejich strany zaznamenal příliv žádostí o přenesení sídla z Británie do EU.

Dotčené internetové domény budou pozastaveny do 31. března 2021. Do té doby si mohou jejich držitelé aktualizovat adresu, pokud preferují tu unijní. Případně mohou doložit, že jsou občany některého z unijních států.

Zdroj: ČTK
Pokračovat