Jemen

Šíitští povstalci v Jemenu zabili na základně 30 vojáků, 60 zranili

Útok šíitských povstalců na základnu arabské koalice na jihu Jemenu nepřežilo 30 vojáků, dalších 60 bylo zraněno. S odvoláním na místní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Podle ní jsou oběťmi vojáci, kteří náležejí k arabské koalici, jež pod velením Saúdské Arábie proti šíitům v Jemenu bojuje.

Napadená letecká základna Al-Anad leží v provincii Láhidž na jihozápadě Jemenu a patří k důležitým vojenským stanovištím arabské koalice.

Agentura AP uvedla, že šíité k útoku použili raketu a bezpilotní letadlo s výbušninami a že na místě se ozvaly tři exploze. Raketa podle AP dopadla na výcvikový prostor, kde bylo v tu dobu několik desítek vojáků. Šíité na tuto základu zaútočili i v roce 2019 a zabili tam tehdy šest vojáků.

Jemen je od roku 2014 dějištěm občanské války. Šíité, které podporuje Írán, začali obsazovat území a dodnes mají pod kontrolou sever i hlavní město Saná, takže jemenská vláda se musela přesunout na jih. O rok později do bojů zasáhla arabská koalice, která bojuje na straně jemenské vlády.

Zdroj: ČTK

Při bojích bojích o město Maríb v Jemenu zemřelo nejméně 65 lidí

Při bojích mezi šíitskými povstalci a vládními jednotkami v Jemenu zemřelo za posledních 48 hodin nejméně 65 lidí. Informovala o tom v neděli agentura AFP. Střety se zintenzivnily zejména v okolí města Maríb, střediska stejnojmenné provincie, která je posledním útočištěm vládních sil v severním Jemenu.

Oblast Maríbu se povstalci snaží dobýt od začátku února. Nyní jsou bojovníci povstaleckých Húsíů asi šest kilometrů od Maríbu, ačkoli vládní jednotky podporuje koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Dobytí Maríbu by bylo pro vládu citelnou ztrátou, protože město je pokládáno za poslední obrannou linii jemenských nalezišť ropy a plynu, která má stále v rukou vláda. Jedná se navíc o jedno z mála měst, které mají na severu země pod kontrolou vládní jednotky. Zbytek severu je v rukou povstalců.

Podle AFP za poslední dva dny zemřely nejméně čtyři desítky povstalců a 26 příslušníků vládních jednotek.

Konflikt v Jemenu začal v roce 2014. Ve válce proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vládní vojska prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž pomáhá arabská koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Během několika let bojů zahynulo přes 100 000 lidí a podle OSN konflikt způsobil nejhorší humanitární krizi na světě.

Zdroj: ČTK

Při požáru uprchlického tábora v Jemenu zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 170 se zranilo při nedělním požáru zařízení pro uprchlíky v jemenském hlavním městě Saná. Mezi oběťmi jsou migranti i zaměstnanci, počet obětí by ještě mohl stoupnout. Příčiny požáru nejsou zatím zřejmé, uvedla Carmela Godeauová z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). O neštěstí informovaly agentury Reuters a AP.

V budově, která hořela, bylo přibližně 700 lidí, uvedla agentura AP. Více než 90 lidí je zraněno velmi vážně a jsou v péči pracovníků IOM, která v místě také rozdává potraviny. Více než šest let trvající konflikt v Jemenu zapříčinil, že 80 procent obyvatelstva je závislého na humanitární pomoci, připomíná Reuters.

Zdroj: ČTK

Po přistání jemenského vládního letadla se ozvaly výbuchy. Útok na letiště si vyžádal nejméně 13 obětí

Nejméně 13 lidí bylo zabito a desítky dalších zraněny při středečním útoku na letiště v jemenském Adenu. Exploze a střelba se ozvaly krátce poté, co na letišti přistálo letadlo, v němž ze Saúdské Arábie přiletěla nově sestavená jemenská vláda. Informovala o tom agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podezření padá na povstalecké Húsíe.

Agentura AP s odkazem na zástupce šéfa zdravotnické služby píše o 16 mrtvých a zhruba 60 zraněných. Podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje jsou mezi zraněnými také zaměstnanci Červeného kříže. Jejich národnost nebyla blíže upřesněna.

Všichni ministři vlády letiště v bezpečí opustili a byli přepraveni do prezidentského paláce, uvedl Reuters s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje. Podle nich dopadly tři minometné střely na letištní halu. Stovky cestujících, příslušníků bezpečnostních sil i činitelů pak začaly v panice prchat do bezpečí. Jemenský ministr pro komunikaci, který byl rovněž ve vládním speciálu, uvedl, že cílem útoku bylo patrně letadlo. To ale přistálo se zpožděním. Podle něj byly slyšet dva výbuchy a patrně šlo o útok z bezpilotního letounu.

Zdroj: ČTK

Bleskové záplavy v Jemenu si vyžádaly desítky životů, v zemi panuje nejhorší humanitární krize na světě

Bleskové záplavy v částech válkou zmítaného Jemenu si vyžádaly desítky životů a zničily tisíce domovů. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a humanitární organizace o tom dnes napsala agentura AP. Vydatné deště zhoršují situaci v zemi, kde podle OSN panuje nejhorší humanitární krize na světě.

Jemen se kromě záplav nadále potýká s konfliktem, hladomorem a nově také šířením koronaviru. "Kombinace koronaviru, konfliktu a silných dešťů letos trápí miliony Jemenců napříč zemí," uvedl šéf mise Mezinárodního výboru Červeného kříže v Jemenu Abdí Ismáíl.

Zdroj: ČTK

Rijád oznámil, že zničil čtyři drony vyslané jemenskými povstalci

Vojenská koalice pod velením Rijádu v pátek oznámila, že zlikvidovala čtyři drony naložené výbušninami, které vyslali na Saúdskou Arábii z Jemenu šíitští povstalci Húsíové. Povstalci naopak tvrdí, že cíle v Saúdské Arábii zasáhli. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle sdělení Rijádu byly bezpilotní letouny zneškodněny nad povstalci kontrolovanou částí Jemenu. Mluvčí Húsíů ale na Twitteru uvedl, že povstalci cíle v Saúdské Arábii zasáhli "s vysokou přesností". Konkrétně mělo jít o řídící věž letiště v Nadžránu, sklad zbraní na základně krále Chálida a další vojenské cíle.

Koalice ve středu oznámila, že zahájila novou vojenskou operaci namířenou proti Húsíům poté, co znásobili své přeshraniční útoky na Saúdskou Arábii.

Zdroj: ČTK

V Jemenu v době pandemie klesla pomoc, milionům dětí hrozí hladomor

Miliony jemenských dětí se mohou ocitnout na pokraji hladomoru kvůli poklesu humanitární pomoci v době pandemie covidu-19. K jejich záchraně je zapotřebí finanční pomoc ve výši zhruba půl miliardy dolarů. Dosud se však podařilo zajistit ani ne polovinu této částky. Podle zpravodajského webu BBC to v pátek publikované zprávě oznámil Dětský fond OSN (UNICEF).

Zhruba dva miliony dětí ve válkou zmítaném Jemenu trpí akutní podvýživou. V zemi, kde konflikt trvá pátým rokem, podle OSN panuje nejhorší humanitární krize na světě.

Zdroj: ČTK

Jemenská vláda a separatisté se domluvili na klidu zbraní

Jemenská vláda se s jihojemenskými separatisty domluvila na klidu zbraní, přičemž se obě strany zavázaly, že zahájí v Saúdské Arábii rozhovory o uvedení mírové dohody do praxe. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval velvyslanec Saúdské Arábie v Jemenu.

Velvyslanec Muhammad Džábir na twitteru uvedl, že se vláda s jihojemenskými separatisty domluvila na klidu zbraní v jižní provincii Abján a na zklidnění situace v dalších regionech. Zároveň mají obě strany v plánu zahájit rozhovory o uplatnění takzvané Rijádské dohody, do nichž budou zapojeny komise složené ze zástupců obou stran.

Zdroj: ČTK

Separatisté na jihu Jemenu vyhlásili autonomii

Jemenští separatisté v neděli na válkou zmítaném jihu země vyhlásili autonomii. Porušili tím dřívější mírovou dohodu s jemenskou vládou, která však podle separatistů nedodržela dané závazky a "konspirovala" proti jejich požadavkům. Informovala o tom agentura AFP.

Autonomie podle separatistické Jižní přechodné rady (STC) začala s úderem sobotní půlnoci. "STC vyhlašuje autonomii na jihu od půlnoci 25. dubna 2020, výbor pro nezávislost začne pracovat na úkolech zadaných předsednictvem rady," uvedli separatisté v prohlášení.

Zdroj: ČTK

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země si vyžádal 83 vojáků, dalších 148 lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom dnes informovala agentura AFP.

Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb.

Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Pokračovat