Jemen

Bleskové záplavy v Jemenu si vyžádaly desítky životů, v zemi panuje nejhorší humanitární krize na světě

Bleskové záplavy v částech válkou zmítaného Jemenu si vyžádaly desítky životů a zničily tisíce domovů. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a humanitární organizace o tom dnes napsala agentura AP. Vydatné deště zhoršují situaci v zemi, kde podle OSN panuje nejhorší humanitární krize na světě.

Jemen se kromě záplav nadále potýká s konfliktem, hladomorem a nově také šířením koronaviru. "Kombinace koronaviru, konfliktu a silných dešťů letos trápí miliony Jemenců napříč zemí," uvedl šéf mise Mezinárodního výboru Červeného kříže v Jemenu Abdí Ismáíl.

Zdroj: ČTK

Rijád oznámil, že zničil čtyři drony vyslané jemenskými povstalci

Vojenská koalice pod velením Rijádu v pátek oznámila, že zlikvidovala čtyři drony naložené výbušninami, které vyslali na Saúdskou Arábii z Jemenu šíitští povstalci Húsíové. Povstalci naopak tvrdí, že cíle v Saúdské Arábii zasáhli. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle sdělení Rijádu byly bezpilotní letouny zneškodněny nad povstalci kontrolovanou částí Jemenu. Mluvčí Húsíů ale na Twitteru uvedl, že povstalci cíle v Saúdské Arábii zasáhli "s vysokou přesností". Konkrétně mělo jít o řídící věž letiště v Nadžránu, sklad zbraní na základně krále Chálida a další vojenské cíle.

Koalice ve středu oznámila, že zahájila novou vojenskou operaci namířenou proti Húsíům poté, co znásobili své přeshraniční útoky na Saúdskou Arábii.

Zdroj: ČTK

V Jemenu v době pandemie klesla pomoc, milionům dětí hrozí hladomor

Miliony jemenských dětí se mohou ocitnout na pokraji hladomoru kvůli poklesu humanitární pomoci v době pandemie covidu-19. K jejich záchraně je zapotřebí finanční pomoc ve výši zhruba půl miliardy dolarů. Dosud se však podařilo zajistit ani ne polovinu této částky. Podle zpravodajského webu BBC to v pátek publikované zprávě oznámil Dětský fond OSN (UNICEF).

Zhruba dva miliony dětí ve válkou zmítaném Jemenu trpí akutní podvýživou. V zemi, kde konflikt trvá pátým rokem, podle OSN panuje nejhorší humanitární krize na světě.

Zdroj: ČTK

Jemenská vláda a separatisté se domluvili na klidu zbraní

Jemenská vláda se s jihojemenskými separatisty domluvila na klidu zbraní, přičemž se obě strany zavázaly, že zahájí v Saúdské Arábii rozhovory o uvedení mírové dohody do praxe. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval velvyslanec Saúdské Arábie v Jemenu.

Velvyslanec Muhammad Džábir na twitteru uvedl, že se vláda s jihojemenskými separatisty domluvila na klidu zbraní v jižní provincii Abján a na zklidnění situace v dalších regionech. Zároveň mají obě strany v plánu zahájit rozhovory o uplatnění takzvané Rijádské dohody, do nichž budou zapojeny komise složené ze zástupců obou stran.

Zdroj: ČTK

Separatisté na jihu Jemenu vyhlásili autonomii

Jemenští separatisté v neděli na válkou zmítaném jihu země vyhlásili autonomii. Porušili tím dřívější mírovou dohodu s jemenskou vládou, která však podle separatistů nedodržela dané závazky a "konspirovala" proti jejich požadavkům. Informovala o tom agentura AFP.

Autonomie podle separatistické Jižní přechodné rady (STC) začala s úderem sobotní půlnoci. "STC vyhlašuje autonomii na jihu od půlnoci 25. dubna 2020, výbor pro nezávislost začne pracovat na úkolech zadaných předsednictvem rady," uvedli separatisté v prohlášení.

Zdroj: ČTK

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země si vyžádal 83 vojáků, dalších 148 lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom dnes informovala agentura AFP.

Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb.

Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Pokračovat