velvyslanec

Zemřel nový německý velvyslanec v Číně, ve funkci byl jen několik dní

Jen několik dní po nástupu do funkce zemřel nový německý velvyslanec v Číně Jan Hecker, bylo mu 54 let. Informovalo o tom německé ministerstvo zahraničí. O příčině jeho úmrtí se v oficiálním prohlášení nezmínilo.

Hecker, který dříve působil jako zahraničněpolitický poradce kancléřky Angely Merkelové, s rodinou odjel do Pekingu v srpnu. Funkci velvyslance převzal poté, co strávil předepsanou dobu v karanténě kvůli pandemii covidu-19.

"Zprávu o náhlém úmrtí německého velvyslance v Číně Jana Heckera jsme zaznamenali s hlubokým smutkem a zděšením," stojí v komuniké ministerstva zahraničí.

Zdroj: ČTK

Biden jmenoval nové velvyslance, v Číně experta na zahraničí, v Japonsku exstarostu Chicaga

Americký prezident Joe Biden nominoval na post amerického velvyslance v Číně renomovaného experta na zahraniční politiku a někdejšího velvyslance při NATO Nicholase Burnse. V Japonsku má být americkým velvyslancem Rahm Emanuel, což je bývalý starosta Chicaga a také ředitel kanceláře Bílého domu v administrativě Baracka Obamy, uvedly agentury.

Někdejší kariérní diplomat Burns v současnosti přednáší na Harvardově univerzitě. Bidenova vláda vyhrazuje Číně ve své zahraniční politice zvláštní místo. Americký prezident pokládá druhou největší ekonomiku světa za nejmocnějšího konkurenta a geopolitickou výzvu číslo jedna, připomněla agentura DPA.

Burnsovu nominaci ještě musí schválit Senát, stejně jako nominace Emanuela na ambasadora v Tokiu a Michaela Battlea v Tanzanii. Battle dříve působil mimo jiné jako velvyslanec USA při Africké unii v etiopské Addis Abebě.

Zdroj: ČTK

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Zveřejnil až jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyho letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK

Vláda odvolala velvyslance při OSN v Ženevě a v Rakousku

Vláda na začátku týdne schválila odvolání českého velvyslance u Organizace spojených národů (OSN) v Ženevě Petra Gajduška a velvyslankyně v Rakousku Ivany Červenkové. Webu Deník N to potvrdily tři vysoce postavené zdroje z diplomacie. Červenková byla podle několika diplomatů odvolána na žádost prezidenta Miloše Zemana. Ministerstvo zahraničí změny nekomentovalo s odůvodněním, že jde o "režimové změny."

Změny na postech velvyslanců ve významných zemích řešila vláda na pondělním jednání. "Skončila paní Červenková, a to kvůli sporu s panem prezidentem Zemanem z roku 2019. A odvolán byl i pan Gajdušek z Ženevy," řekl Deníku N vysoce postavený zdroj z diplomacie. Důvod odvolání Červenkové potvrdili serveru i další diplomaté.

Prezident Zeman kritizoval Červenkovou v roce 2019 za to, že mu poskytla špatné informace o financování českojazyčné školy ve Vídni. Prezident kvůli tomu při návštěvě Rakouska kritizoval vídeňského starostu Michaela Häupla. Zeman se mu později omluvil s odůvodněním, že vycházel z nesprávných informací české velvyslankyně Červenkové. Diplomatka se za to prezidentovi omluvila.

Zdroj: ČTK
Pokračovat