velvyslanec

Nový britský velvyslanec Field začal úřadovat v Praze

Nový britský velvyslanec v Česku Matthew Field dnes v Praze započal své působení ve funkci. V minulosti úřadoval například v Bosně a Hercegovině, působil také na britské ambasádě v Brazílii či v Chorvatsku a byl politickým poradcem zvláštního zástupce EU v Makedonii.

Velvyslanec Field se stal nástupcem Nicka Archera, který skončil po pěti letech. Dříve vedl britské velvyslanectví v Dánsku. Do Prahy dorazil v polovině ledna 2018 a s jeho nástupem byl v čele ambasády po necelých 17 letech muž.

Zdroj: ČTK

Bývalý policejní prezident Tuhý se stane velvyslancem ve Slovinsku

Českým velvyslancem ve Slovinsku se stane bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý, vyplývá z pozvánky na čtvrteční jednání sněmovního zahraničního výboru, na kterém se poslancům kromě Tuhého představí další dva velvyslanci - v Kataru Petr Chalupecký a v Thajsku Pavel Pitel. Tito dva diplomaté už v zemích působí delší dobu.

Tuhý od listopadu 2018 dosud vedl ambasádu v Bratislavě, kam nově nastoupil dosavadní ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Na webu ministerstva zahraničí je u velvyslanectví v Lublani zatím stále uveden vedoucí úřadu Juraj Chmiel.

Zdroj: ČTK

Nick Archer opouští funkci britského velvyslance v Česku. V lednu jeho post převezme Matthew Field

Nástupcem Nicka Archera ve funkci britského velvyslance v Česku bude bývalý britský ambasador v Bosně a Hercegovině Matthew Field. Do Prahy dorazí v polovině ledna, sdělil dnes novinářům Miroslav Ledvinka z velvyslanectví.

Field v minulosti působil také na britské ambasádě v Brazílii či v Chorvatsku, byl také například politickým poradcem zvláštního zástupce EU v Makedonii.

Archer skončí po pěti letech. Rozloučil se ve středu v češtině videem na sociálních sítích. "Je čas odejít. Bylo to skvělých pět let. Děkuju vám, budete mi chybět," uvedl Archer. Dříve vedl britské velvyslanectví v Dánsku. Do Prahy dorazil v polovině ledna 2018 a s jeho nástupem byl v čele ambasády po necelých 17 letech muž.

Zdroj: ČTK

Velvyslankyně Česka ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku Fialková náhle zemřela

Ve věku 55 let v úterý v Bernu náhle zemřela velvyslankyně Česka ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku Kateřina Fialková. Oznámilo to ve středu ministerstvo zahraničí. Podle české diplomacie patřila Fialková po sametové revoluci k vůdčím osobnostem, které přivedly Česko do mezinárodních organizací, a byla také první vysoce postavenou Češkou v Severoatlantické alianci (NATO), kde pracovala v kabinetu generálního tajemníka George Robertsona.

Fialková do diplomacie vstoupila před 30 lety. Začínala na odboru mnohostranné ekonomické spolupráce ministerstva zahraničí, následně působila v odboru bezpečnostní politiky. Na ministerstvu později vedla také odbor amerických států, odbor mnohostranných ekonomických vztahů a před prvním předsednictvím Česka v Radě Evropské unie též byla v čele sekretariátu ministerstva pro jeho přípravu.

Podle ministerstva patřila ke generaci českých diplomatů, která přivedla Česko do NATO a do EU, aby ji ukotvila v západním světě - v demokracii, vládě zákona, úctě k lidským právům a důstojnosti každého lidského života.

"Velvyslankyně Kateřina Fialková se svou zdánlivě nevyčerpatelnou energií, buldočí odhodlaností dotáhnout správné věci k jejich naplnění a odvahou postavit se všemu, v čem cítila nepravost, zosobňovala hodnoty polistopadové české zahraniční služby jako málokdo jiný," dodala česká diplomacie.

Zdroj: ČTK

Novým čínským velvyslancem v ČR se stal Feng Piao

Novým čínským velvyslancem v České republice se stal Feng Piao. Vyplývá to z informací na webu ambasády. Podle organizace Sinopsis má diplomatické zkušenosti zejména z arabských zemí. V únoru ve funkci velvyslance v Praze skončil Čang Ťien-min, od té doby byl v čele ambasády chargé d'affaires Čang Mao-ming.

"Za posledních více než 70 let od navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Českou republikou zaznamenaly vztahy mezi oběma zeměmi velký pokrok a přátelství mezi oběma národy se neustále prohlubuje," uvedl nový velvyslanec. Čína je podle něj připravena spolupracovat s ČR v různých oblastech na základě vzájemného respektu, rovného zacházení a vzájemné prospěšnosti.

Podle sinologů z projektu Sinopsis má Feng Piao dlouholeté diplomatické zkušenosti zejména z arabských zemí. Působil v Súdánu, Egyptě a Sýrii, kde byl od roku 2018 velvyslancem. "V Sýrii úspěšně prosazoval čínské vlivové projekty jako je Iniciativa Pás a stezka nebo studentské výměny a výzkum," uvedl analytik Bao Do. Významnou roli Feng Paio podle něj sehrál také v posilování čínských aktivit a projektů při obnově Sýrie a stabilizaci režimu prezidenta Bašára Assada.

Zdroj: ČTK

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK

Perebyjnis obdrží od Vystrčila Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Bývalý ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis obdrží od šéfa horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila (ODS) Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Dostane ji za "jasná slova a jasné činy". Vystrčil mu medaili udělí příští středu v Hlavním sále Valdštejnského paláce, informovala tisková tajemnice Senátu Lada Faldynová. Ukrajinský prezident odvolal Perebyjnise z funkce před několika týdny společně s velvyslanci z Německa, Maďarska, Norska a Indie. Ukrajinská vláda jmenovala na konci července Perebyjnise náměstkem ministra zahraničí.

Stříbrnou medailí ocenil Vystrčil už dříve také ukrajinský lid, a to při své dubnové návštěvě Kyjeva. Medaili tenkrát převzal předseda Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk. Loni obdržela stříbrnou medaili slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. V minulosti ji kromě politiků dostala například řada vědců.

Zdroj: ČTK

Fiala předal končícímu velvyslanci Perebyjnisovi medaili Karla Kramář

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek předal končícímu ukrajinskému velvyslanci Jevhenu Perebyjnisovi ocenění předsedy vlády medaili Karla Kramáře. Fiala to uvedl na svém twitterovém účtu. Perebyjnis se stal velvyslancem v Česku v roce 2017. Ukrajinský prezident ho odvolal z funkce před několika týdny společně s velvyslanci z Německa, Maďarska, Norska a Indie. Rotaci ambasadorů označil za běžnou součást diplomatické praxe.

"Pan velvyslanec u nás působil přes pět let a já mu moc děkuji za spolupráci. Za jeho hluboký a vřelý vztah k Česku jsem mu předal ocenění předsedy vlády - medaili Karla Kramáře. Přeji mu do budoucna vše dobré," uvedl premiér.

Pamětní medaile Karla Kramáře pojmenovaná po prvním československém předsedovi vlády je nejvyšší ocenění udělované premiérem. Vznikla v roce 2008 při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády.

Zdroj: ČTK
Pokračovat