Česká republika

Němečtí opoziční konzervativci navrhují zavést kontroly na hranicích s Českou republikou

Parlamentní frakce německé konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou ve Spolkovém sněmu, navrhuje kvůli složité migrační situaci zavést kontroly na hranicích s Českou republikou. Podle agentury DPA to uvádí návrh, o kterém dnes frakce interně jednala. Návrh rovněž obsahuje požadavek, aby Německo ukončilo svou zvláštní migrační politiku a ustoupilo od všech plánů, které by mohly povzbudit takzvanou nelegální migraci. Na odpolední tiskové konferenci německá ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že Berlín zatím stálé kontroly na hranici s Českem neobnoví.

Faeserová po jednání s regiony o migrační situaci v Německu prohlásila, že počty azylových žádostí a nezákonných vstupů do Německa výrazně rostou, proto je třeba zakročit. "Prodloužíme naše kontroly na hranicích s Rakouskem i po listopadu, a to o dalšího půl roku. Tyto kontroly jsou nezbytné, abychom zabránili nedovoleným vstupům. V prostoru hranic s Českem provádí spolková policie zesílené namátkové kontroly," řekla ministryně. Dodala, že je v úzkém kontaktu s kolegy v Praze a Vídni.

K obnovení stálých kontrol na hranicích s Českem na počátku září vyzval spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou šéf německých policejních odborů (DPolG) Heiko Teggatz, který řekl, že je to v podstatě jediná cesta, jak zvrátit zhoršující se migrační situaci.

Zdroj: ČTK , Zahraničí

V albánských horách zachránili trojici Čechů, která tam uvázla. Na místě zasahoval vrtulník

Tři čeští turisté v neděli uvázli v hornaté oblasti mezi vesnicemi Theth a Valbona v oblasti Albánských Alp, odkud byli později zachráněni a jsou v pořádku. Informoval o tom server listu Albanian Daily News. Na místě musel kvůli těžko přístupnému terénu zasahovat vrtulník.

"Kolem 10:07 jsme dostali informaci, že na hranici mezi Theth a Valbonou zůstali ve strmém terénu zablokovaní tři čeští turisté," uvedla policie. Dodala, že okamžitě vyrazili na místo její příslušníci. "Vzhledem ke strmému a obtížnému terénu a vzdálenosti turistů od místa, kam se dá dojet autem, byl požádán o pomoc vrtulník," dodala.

Policie podle webu Shqiptarja uvedla, že vrtulník nemohl v oblasti zasáhnout kvůli mlze a strmému terénu. Strážníci se spolu se záchranáři nakonec k turistům dostali pěšky a vyvedli je na místo, kde mohl přistát vrtulník. Podle webu jsou v dobrém zdravotním stavu.

Horská divočina v okolí Theth, kde skalní vrcholy dosahují výšky až 2400 metrů, je oblíbenou destinací pro turisty ze západní a střední Evropy, zejména pak z Česka. Od cest do těchto míst je neodradilo ani to, že v této oblasti v roce 2001 zmizeli tři čeští studenti. V roce 2015 pak byli v horách na severu Albánie zavražděni dva čeští turisté.

Zdroj: ČTK

Země EU schválily program francouzského, českého a švédského předsednictví

Státy Evropské unie v úterý schválily obecný program Rady EU pro příští rok a půl, na němž se dohodli zástupci tří příštích předsednických zemí - Francie, Česka a Švédska. Přes některé odlišnosti v názorech na témata, jako je obchodní či migrační politika, se trio shodlo na společném směru, jímž by se sedmadvacítka měla v příštích 18 měsících ubírat. Zaměřit se Paříž, Praha a Stockholm chtějí na klimaticky šetrné zotavení ekonomik po pandemické krizi, posilování zdravotní unie či lepší zabezpečení vnějších hranic bloku.

Francie se chopí vedení unie začátkem ledna, Česko je přebere v červenci a o dalšího půl roku poté stane v čele EU Švédsko. Trojice po sobě jdoucích předsednických zemí tradičně dává dohromady společný program, ačkoli se jejich vlastní priority mnohdy liší.

"Institut tria je rámcem pro organizovanější a těsnější spolupráci tří po sobě jdoucích předsednictví," řekla dnes česká velvyslankyně při EU Edita Hrdá, která ČR zastupovala na jednání unijních ministrů pro evropské záležitosti, kteří program schválili.

Trio následujících předsednictví podle ní bude usilovat o to, aby peníze investované do oživení ekonomik po pandemii směřovaly především do zelených a digitálních projektů. Předsednické státy chtějí také podpořit dotváření jednotného trhu či posílení odolnosti a obranyschopnosti unie.

Zdroj: ČTK

Pět zemí včetně Česka požaduje, aby Evropská unie společně reagovala na růst cen energií

Pět zemí Evropské unie včetně Česka se obrátilo na ostatní státy a Evropskou komisi (EK) s výzvou ke společnému řešení aktuálního rychlého růstu cen energií. Jejich návrh volá po lepší koordinaci nákupu a budování strategických rezerv plynu, reformě trhu s elektřinou či snížení závislosti na dovozu energií. Chce také předejít nepředvídatelnému růstu cen emisních povolenek. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přitom ve středu odmítl, že za rychlým tempem růstu cen energií jsou výkyvy na trhu s povolenkami.

Zdroj: ČTK
Pokračovat