sankce

Slovák se pokoušel prodat zbraně ze Severní Koree do Ruska

Americké ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že uvalilo sankce na slovenského občana, který se podle něj pokusil zprostředkovat prodej severokorejských zbraní Rusku. Ašot Mrktyčev (v anglickém přepisu ministerstva financí USA jako "Ashot Mkrtychev") údajně koncem roku 2022 a začátkem letošního roku spolupracoval se zástupci KLDR, od kterých se měl pokusit získat kolem 20 druhů zbraní a munice a ty posléze prodat Rusku výměnou za "komerční letadla, suroviny a další zboží" pro KLDR.

Rusko bylo podle informací amerického ministerstva připravené dohodu uzavřít a obdrženými zbraněmi a municí nahradit vybavení, které ztratilo v bojích na Ukrajině.

Zdroj: ČTK

Kanada ruší výjimku ze sankcí, která umožňovala opravu turbín pro Nord Stream

Kanada se rozhodla zrušit výjimku ze sankcí, která umožňovala opravu turbín pro plynovod Nord Stream 1 v Montrealu a jejich následnou přepravu do Německa. Ve středu to oznámila kanadská vláda. Dodala, že k tomuto rozhodnutí dospěla ve spolupráci s Ukrajinou, Německem a dalšími evropskými spojenci, informuje agentura Reuters.

Nord Stream 1 přepravoval plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a byl hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Rusko letos dodávky plynovodem Nord Stream 1 do Německa nejprve výrazně omezilo a později provoz plynovodu zcela zastavilo. Svůj postup zdůvodňovalo technickými problémy souvisejícími s protiruskými sankcemi. Evropská unie ale tvrdila, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

Koncem září pak byly u plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 zjištěny úniky plynu. Ukázalo se, že plynovody poškodily výbuchy, které zřejmě byly sabotáží. Ruský prezident Vladimir Putin označil za bláznivá tvrzení, že za výbuchy stojí Rusko, a obvinil z těchto výbuchů Západ.

Zdroj: ČTK

EU rozšířila sankce proti Teheránu za represe vůči demonstrantům a podporu Ruska

 Evropská unie v pondělí uvalila sankce na další íránské občany a skupiny v reakci na potlačování protivládních protestů a vojenskou podporu Ruska. Sankční seznam spojený s porušováním lidských práv rozšířila o 20 osob a jednu organizaci, podle německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové balík míří i proti revolučním gardám. Za dodávky dronů ruské armádě nově EU trestá čtyři osoby a další čtyři subjekty.

Unie svůj íránský sankční režim zpřísnila počtvrté za poslední dva měsíce. Dnešnímu kroku předcházela dvě kola postihů spojená s úmrtím mladé Íránky v policejní vazbě a následnými protesty, v říjnu také EU poprvé uvalila sankce za podporu Ruska ve válce proti Ukrajině.

Jednotlivci a organizace na sankčních seznamech ztrácí přístup k majetkům v EU, nemohou do unie cestovat a unijní subjekty mají zakázáno poskytovat jim peněžité či jiné prostředky. Rozšíření postihů oznámila Rada EU během jednání šéfů diplomacie sedmadvacítky.

"Tímto sankčním balíkem míříme především na ty, kdo mají zodpovědnost za popravy, násilí proti nevinným lidem," komentovala před začátkem schůze ministryně Baerbocková návrhy související s potlačováním protestů. "To jsou především revoluční gardy, ale také ti, kdo se prostřednictvím vynucených videí snaží zastrašovat lidi nebo je trestat," dodala německá ministryně.

Zdroj: ČTK
Pokračovat