Česko

Obavy, že se nestihne jmenování soudců, pokládá ministerstvo za předčasné

Obavy, že by do konce roku nemusela být v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana jmenována padesátka navržených soudců, jsou podle ministerstva spravedlnosti zatím předčasné. Uvedl to mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Šéf Soudcovské unie Libor Vávra v sobotu varoval, že pokud by se jmenování nestihlo, museli by kandidáti zřejmě znovu procházet výběrem. Jejich nejmenování by podle něj zároveň mohlo významně ovlivnit plynulost justice.

"Podle názoru ministerstva spravedlnosti je poslední jmenovací etapa padesáti nových soudců především organizační záležitostí. Nesdílíme obavy Soudcovské unie, že by jejich (ne)jmenování mělo mít zásadní vliv na chod justice. Zatím pracujeme s variantou, že by ke jmenování do konce roku mělo dojít," sdělil Řepka.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla prezidentovi ke jmenování 28 žen a 22 mužů. Seznam kandidátů schválila 11. října vláda. Nejvíce z nich má zamířit k obvodním soudům spadajícím pod Městský soud v Praze. Právě pražskému městskému soudu v minulosti šéfoval Vávra.

Zdroj: ČTK

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

Pokračovat