Praha - Ministerstvo zdravotnictví má vážné podezření, že vídeňský soud nechal zabavit český majetek v kauze Diag Human na základě falešného dokumentu. Informoval o tom mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň, který listinu zveřejnil na webu ministerstva.
Dokument podle něj firma vložila do spisu na exekuci v Rakousku. Podle ministerstva se však od něj údajný autor distancuje. Soud přesto rozhodl o zabavení tří uměleckých děl.
Dokument je datovaný k letošnímu 18. březnu a podepsán Květoslavem Růžičkou, nynějším děkanem plzeňských práv a jedním z rozhodců, kteří stojí za nálezem z roku 2008.
Kauza Diag Human
- Kauza s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let.
- V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
- Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.
- V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
- Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.
Podle listiny má Česká republika firmu odškodnit zhruba deseti miliardami korun za zmařený obchod s krevní plazmou.
Růžička dal v dokumentu údajně za pravdu společnosti v tom, že rozhodčí nález z roku 2008 je pravomocný. Česko tvrdí opak s tím, že běží přezkumné řízení a spor pokračuje.
"Nevím, z čeho vídeňský soud vycházel. Nemám s ním nic společného, nic jsem na vídeňský soud neposílal, nepamatuji se, že bych dával někdy nějaké stanovisko či rozhodnutí. Záležitost okolo Diag Human pro mne skončila 13. srpna 2008, když jsme vydali rozhodčí nález. Pak jsem přestal být v této věci rozhodcem," řekl přitom deníku Právo před několika dny Růžička.
Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň prohlásil, že v takovém případě lze velmi vážně spekulovat o tom, že se jedná o podvrh. "Pokud by se to prokázalo, mohlo by se velmi pravděpodobně jednat o trestný čin," dodal Sršeň.
Fima zažalovala ČR v řadě zemích
Rakouský soud nechal na základě nepravomocného rozhodnutí zabavit tři umělecká díla zapůjčená Českou republikou na výstavu ve Vídni. Skončila v depozitním skladu soudu, kde zůstanou do konečného verdiktu.
Podobně na základě nálezu z roku 2008 rozhodl i soud ve Francii. Firma tady nenárokovala konkrétní věci. Rozhodnutí směřuje obecně proti českému majetku na celém francouzském území.
Bývalý majitel společnosti Josef Šťáva v úterý uvedl, že Diag Human zažaloval ČR také ve Spojených státech, Velké Británii a dalších zemích Evropské unie. Česko se proto rozhodlo, že stáhne všechny zapůjčené věci, které se nacházejí v zahraničí.
Podle právního poradce ministerstva zdravotnictví Tomáše Sokola je nesporné, že rozhodčí řízení o přezkum nálezu z roku 2008 bylo zahájeno.
"To řízení tedy běží a může být skončeno pouze usnesením nebo nálezem. A já tedy konstatuji, že zcela spolehlivě takové rozhodnutí vydáno nebylo," uvedl ve středu Sokol.
Nečas varoval politiky: Pozor na slovíčka
Premiér Petr Nečas ve čtvrtek vyzval poslance, senátory a ministry, aby byli opatrní ve výrocích o kauze Diag Human.
"Je to spor založený na výrocích, na tom, že něco bylo řečeno, ne uděláno. Proto si, prosím, všichni dejme pozor na slovíčka," řekl Nečas.
Česká republika se proti zahraničním verdiktům odvolá. Podle středečního vyjádření ministra zdravotnictví Leoše Hegera stát věří, že uspěje.