Francie uznává nárok Diag Human, potvrdil Schwarzenberg

Tereza Šídlová
6. 6. 2011 17:01
Češi se podle ministra obrátili na francouzské ministerstvo zahraničí kvůli ochraně Českého centra
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). | Foto: Reuters

Praha - České úřady už mají k dispozici nepravomocný rozsudek francouzské justice, který ohrožuje kvůli nárokům společnosti Diag Human český majetek ve Francii.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga francouzský soud uznává, že arbitráž mezi Českou republikou a Diag Human je ukončená. Ve stejném smyslu popsal rozsudek i právní zástupce Diagu Jan Kalvoda.

"V této věci činíme všechny možné právnické kroky. Ve Francii je to složitější, zdá se, že ten rozsudek je ještě nepříjemnější než ten rakouský," sdělil Aktuálně.cz Schwarzenberg.

Stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek, který českou vládu a diplomacii kritizuje za nečinnost v této věci, v pátek prohlásil, že Českému centru v Paříži exekuce hrozí už v pondělí. Jeho informace se nepotvrdily.

Pařížský soud totiž v otázce obstavení českého majetku ještě nerozhodl. Žádost je podle vyjádření francouzské soudní úřednice, kterou oslovila ČTK, pouze standardně zaevidována pod registračním číslem.

Případem se zabývá pařížský vyšší instanční soud (Tribunal de grande instance). Že tento soud ve věci nerozhodl, řekla mluvčí francouzského ministerstva spravedlnosti serveru Aktuálně.cz už v pátek.

Kauza Diag Human

Diag Human

  • Kauza s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let.
  • V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
  • Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.
  • V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
  • Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

Česká diplomacie nicméně podle ministra zahraničí Schwarzenberga podnikla svá opatření na ochranu českého domu v Paříži, který má velkou historickou hodnotu. "Naše paní velvyslankyně se obrátila na protokol francouzského ministerstva zahraničí kvůli ochraně Českého centra," dodal ministr.

"O exekuci se dozvíme až jako poslední"

Schwarzenberg Aktuálně.cz řekl, že nelze předjímat, zda exekuce ve Francii hrozí bezprostředně. "Jak to u exekucí bývá, poslední se to dozví exekuovaný," dodal.

Rozhodnutí zahraničních soudů podle společnosti Diag Human potvrzují, že rozhodčí nález ze srpna 2008, podle něhož musí ČR společnost odškodnit za zmařený obchod s krevní plazmou, je pravomocný a konečný. V opačném případě by totiž vídeňský a pařížský soud nemohly rozhodnout o vykonatelnosti nálezu, sdělila v pondělí firma prostřednictvím právního zástupce Jana Kalvody.

Stát naopak nález za pravomocný nepovažuje a tvrdí, že arbitráž stále pokračuje.

V ohrožení přitom teoreticky může být i majetek v jiných zemích.

Podle ministra je ale "v bezpečí" například Česká národní budova v New Yorku, tam je podle šéfa české diplomacie "naštěstí" konzulát, který je chráněn diplomatickou imunitou.

Kalvoda píše poslancům

V souvislosti se sporem Česka s Diag Human právník Jan Kalvoda oslovil kvůli probíhajícímu sporu společnosti se státem české poslance.

Napsal jim dopis, ve kterém vysvětluje okolnosti kauzy, která vedla až k mezinárodní arbitráži a k zabavování českého majetku v cizině.

Právník Diag Human Jan Kalvoda.
Právník Diag Human Jan Kalvoda. | Foto: Jan Langer

Kalvoda dopisem reagoval na požadavek sociálních demokratů projednat okolnosti arbitráže na sněmovní schůzi.

"Pokud se kdy na půdě Poslanecké sněmovny tato věc projednávala, pak vždy výhradně na základě informací jedné strany sporu, často i osob jednajících jménem státu, ale v rozporu s jeho zájmem, tedy osobně odpovědných. Diag Human trvale a marně nabízel k posouzení zamlčované dokumenty," píše Kalvoda poslancům.

Sociální demokraté se zatím nerozhodli, zda navrhnou projednat okolnosti kauzy jako zvláštní bod jednání nadcházející schůze, nebo kvůli tomu vyvolají schůzi mimořádnou. Rozhodne úterní klub.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy