Ve Vídni zabavili na návrh Diag Human české obrazy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 5. 2011 17:48
Ve sporu o překažený obchod s krevní plazmou jde o zhruba 10 miliard korun

Praha/Vídeň - Vídeňský soud na návrh společnosti Diag Human nechal zabavit umělecká díla patřící České republice, ta jsou nyní zapůjčena na výstavu ve Vídni. Jde o obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda.

Diag Human tak tlačí na splacení zhruba deseti miliard korun jako náhrady za zmařený obchod s krevní plazmou v ČR.

Exekuci potvrdil Alfred Weidinger, kurátor vídeňské galerie Belvedere. Po výstavě, která v rakouské metropoli končí 29. května, budou díla odvezena do depozitního skladu.

Informaci jako první přinesl server Ekonom.cz, který cituje z rozhodnutí Okresního soudu Vídeň - vnitřní město.

V tuto chvíli ale není jasné, z jakých podkladů o případu soud vycházel. Zda rozhodoval pouze na základě informací ze strany Diag Human, či jestli vzal v potaz také stanovisko České republiky k celé kauze.

"Je mi velice líto, že jsou umělecké předměty v majetku státu brány jako rukojmí," reagoval pro Aktuálně.cz ministr kultury Jiří Besser.

Celou záležitost nyní začnou za Českou republiku řešit právníci ministerstev financí, zdravotnictví a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Galerie: Obraz má pro nás mimořádný význam

Exekuce byla podána na tři umělecká díla, která Moravská galerie v Brně zapůjčila do Vídně na výstavu "Dynamika - kubismus, futurismus, kinetismus".

Jde o obraz malíře Emila Filly Dvě ženy, obraz Vincence Beneše Tanečnice a bronzovou plastiku sochaře Otto Gutfreunda Objetí.

Fillův obraz Dvě ženy má podle ředitele galerie Marka Pokorného mezi sběrateli hodnotu, která by nešla pod 10 milionů korun. "Je to velká věc z Fillova raného období, jaká na trhu nebyla. Pro nás má mimořádný význam," řekl Pokorný. Galerie nemá ve smlouvě o výpůjčce doložku o nezabavitelnosti, která se uzavírá jen výjimečně. Nemůže tedy se zabavením obrazů nic dělat.

"Jde o naprosto špičkové dílo, jehož cena je těžko odhadnutelná, neboť srovnatelná věc se prakticky nemá šanci objevit na trhu. Fillovy práce z tohoto období patří mezi ty nejvíce ceněné," potvrdil Aktuálně.cz i šéfredaktor časopisu Art&Antique Jan Skřivánek. "Cenový rekord drží drobné kubistické zátiší ani ne formátu A4, které bylo loni vydraženo za 19,5 milionu korun. Toto je monumentální malba formátu 138 x 123 cm. Za cenu kolem 20 milionů korun by jistě našla kupce, a kdyby se v aukci cena vyšplhala ještě víc, vůbec by mě to nepřekvapilo."

Víc o kauze

Diag Human

  • Kauza s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let.
  • V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
  • Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.
  • V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
  • Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

Firma se už mnoho let soudí s Českou republikou o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou. Ve sporu jde celkem asi o deset miliard korun.

"Česká republika má nyní čtyři týdny na podání námitek," řekl týdeníku Ekonom právní zástupce společnosti Diag Human Jan Kalvoda. V tiskovém prohlášení dodal, že firma se s podobnými požadavky obrací i na další zahraniční soudy.

Firma krok učinila na základě takzvané Newyorské úmluvy o vzájemném uznávání a výkonu arbitrážních nálezů. Ta zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoli jiné členské zemi úmluvy.

Podmínkou však je, že arbitráž musí být již uzavřená a platná. A to podle serveru není v tomto případě zcela jasné.

Diag Human se bude snažit prokázat, že rozhodčí nález ze srpna 2008, který státu nařídil zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy náhradu škody 8,9 miliardy korun, již nabyl právní moci, protože za stát odvolání proti verdiktu podepsali lidé, kteří k tomu neměli ze zákona oprávnění.

Konkrétně ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a generální ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. Česká republika je přesvědčena o opaku s tím, že odvolání proběhlo řádně.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy