Česko: Spor s Diag Human neskončil, chceme obrazy zpět

Radek Nohl Radek Nohl
26. 5. 2011 17:42
Zabavení uměleckých děl ve Vídni je neoprávněné, tvrdí ministerstvo zdravotnictví
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že exekuce na návrh společnost Diag Human, po která byla ve Vídni zabavena umělecká díla patřící České republice, je neoprávněná.

Úřad je přesvědčen, že takzvaný rozhodčí nález není pravomocný. "Pokud se tak stane, je Česká republika připravena požadovat plnou náhradu touto exekucí způsobené škody," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo však v současné době nemá k dispozici žádné oficiální stanovisko soudu. Vychází pouze z veřejných informačních zdrojů. Z nich podle Sršně ale jasně vyplývá, že rakouský soud čistě formálně posoudil podklady, které mu předložila firma Diag Human, a vyhodnotil je tak, že již rozhodčí řízení skončilo.

Soud nechal zabavit díla Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda. Jejich cena se odhaduje na několik desítek milionů korun. Diag Human exekucí tlačí na splacení zhruba deseti miliard korun jako náhrady za zmařený obchod s krevní plazmou. 

Kauza Diag Human
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Kauza Diag Human

  • Kauza s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let.
  • V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
  • Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.
  • V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
  • Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

"Je mi velice líto, že jsou umělecké předměty v majetku státu brány jako rukojmí," reagoval v pondělí pro Aktuálně.cz ministr kultury Jiří Besser.

Arbitráž prý ještě neskončila

Zabaveny by v brzké době mohl být i další majetek ČR. Firma Diag Human totiž vydala prohlášení, že se s podobnými požadavky obrací i na další zahraniční soudy.

Firma krok učinila na základě takzvané Newyorské úmluvy o vzájemném uznávání a výkonu arbitrážních nálezů. Ta zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoli jiné členské zemi úmluvy.

Podmínkou však je, že arbitráž musí být již uzavřená a platná. A ta podle ministerstva není. "Stát u přezkumného rozhodčího senátu usiluje o přehodnocení konečného rozhodčího nálezu, neboť je přesvědčen, že se nepodařilo žalující straně prokázat údajnou škodou, kterou si žalobce nyní nárokuje," podotkl Sršeň.

Diag Human se bude snažit prokázat, že rozhodčí nález ze srpna 2008, který státu nařídil zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy náhradu škody 8,9 miliardy korun, již nabyl právní moci, protože za stát odvolání proti verdiktu podepsali lidé, kteří k tomu neměli ze zákona oprávnění.

Konkrétně ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a generální ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. Česká republika je přesvědčena o opaku s tím, že odvolání proběhlo řádně.

 

Právě se děje

Další zprávy