Šťáva prodal Diag Human, Česko stahuje umělecká díla

Domácí ČTK Jan Němec Domácí, ČTK, Jan Němec
1. 6. 2011 15:40
Deset miliard bude po Česku vymáhat dosud neznámé konsorcium mezinárodních investorů
Josef Šťáva.
Josef Šťáva. | Foto: ČTK

Praha - Deset miliard korun kvůli kauze Diag Human bude po Česku vymáhat dosud neznámé konsorcium mezinárodních investorů.

Majitel Diag Human Josef Šťáva, který v arbitráži vysoudil na České republice zmíněnou obří částku, totiž prodal firmu, na níž je pohledávka ze zmařeného obchodu s krví nejcennější hodnotou.

Diag Human oznámil na svých internetových stránkách, že akcie firmy přecházejí na konsorcium investorů.

Děje se tak v době, kdy Česko stahuje ze zahraničí umělecká díla v obavách, aby o ně nepřišlo v exekuci stejně jako v případě zásahu vídeňského soudu.

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) v reakci na stažení Manetova obrazu z Paříže Aktuálně.cz řekl, že toto dílo nebude jediným, které se vrátí domů. Manetův obraz s názvem Portrét muže je už dokonce na cestě do ČR, dorazit by měl ve středu večer.

Besser upřesnil, že jeho resort teď dokončuje audit zapůjčených děl a také smluv, aby zjistil, na co všechno jsou zapůjčená umělecká díla pojištěná.

"Jsou to desítky děl. Kde všude a která to jsou, to pochopitelně říkat nebudu," řekl Besser Aktuálně.cz. "Jedinou věcí, kterou teď může ministerstvo kultury udělat, je díla stáhnout. Je to ale potíž, některá jsme zapůjčili recipročně," dodal ministr.

Většina děl zapůjčených v zahraničí je ze sbírek Národní galerie Praha. Mluvčí Petra Jungwirthová Aktuálně.cz řekla, že v zahraničí je nyní 30 jejich uměleckých děl v celkové hodnotě zhruba 16 milionů eur. "Všechna díla by měla být zpět v Česku v pondělí," uvedla.

Obrazy za krevní plazmu

Šťávův postup není neobvyklý. Jako majitel firmy Diag Human se nyní dostane k jistým a rychlým penězům, byť téměř jistě nezíská hodnotu celého dluhu, které vůči Diag Human má Česká republika. Investoři, kteří firmu koupili, vydělají na rozdílu mezi tím, za kolik od Šťávy nakoupili a kolik nakonec dostanou od České republiky.

"Je to ostuda právního státu, pokud zabaví umělecké dílo jako rukojmí v arbitráži," pustil se Besser do kritiky zemí, které exekuci připustily. V tuto chvíli je to Rakousko a Francie.

Exekucí v souvislosti s kauzou Diag Human jsou již ohrožena tři umělecká díla ve Vídni a budova Českého centra v Paříži.

Kauza Diag Human

Diag Human

  • Kauza s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let.
  • V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
  • Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.
  • V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
  • Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

K hrozbě zabavování uměleckých děl se už vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí, podle kterého rozhodnutí zahraničního soudu ohledně exekucí českého majetku "odporuje zásadám mezinárodního práva".

Návrhy na exekuce českého majetku začal Diag Human podávat v minulém týdnu. Nárok společnosti Diag Human na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou ze strany České republiky, které mu před téměř třemi lety přiznal rozhodčí soud, uznal před několika dny soud ve Vídni a v Paříži.

Podle právního zástupce firmy Jana Kalvody činí nyní nárokovaná částka více než 10 miliard korun.

Arbitráž prý není ukončena

Česko ale nepovažuje arbitráž mezi společností a státem za pravomocně ukončenou. Proti rozhodčímu nálezu ze srpna 2008 se odvolalo a začalo přezkumné řízení.

Podle dřívějšího vyjádření Kalvody se však za stát odvolali lidé, kteří k tomu neměli ze zákona oprávnění. Spor proto prý skončil.

Kalvoda již dříve avizoval, že Diag Human si bude činit nárok na majetek českého státu i v dalších zemích vázaných newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 4 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy