Tažení Diag Human pokračuje, vyhrál i soud v Paříži

Domácí Domácí
30. 5. 2011 17:16
Tamní soud uznal nárok firmy na desetimiliardové odškodnění
Foto: Aktuálně.cz

Praha/Paříž - Firma Diag Human, která se s Českem soudí o miliardy korun, pokračuje v úspěšných návrzích na exekuce majetku státu.

Podle právního zástupce firmy Jana Kalvody uznal nárok na desetimiliardové odškodnění i soud v Paříži, napsal server Ekonom.cz.

Už minulý týden postupoval podobně soud ve Vídni. Na návrh společnosti zabavil tři umělecká díla, která Česko zapůjčilo na výstavu. Ta skončila v depozitním skladu.

Kalvoda nechtěl specifikovat, jakého majetku přesně se exekuce týká. Česká republika má ale v Paříži například jedno z takzvaných Českých center, na které se Diag Human při exekucích zaměřil.

Celkem chce firma, která je v letitém sporu s Českem kvůli obchodům s krevní plazmou, po státu vymoci osm miliard korun.

V pondělí už postoupila i exekuce obrazů, které Česko zapůjčilo na výstavu do Vídně. Z Belvederu putovala do depozitního skladu.

Zabavený olej Emila Filly Dvě ženy z roku 1913 pochází ze sbírek Moravské galerie v Brně, obraz Vincence Beneše Tanečnice a bronzová plastika Otto Gutfreunda Objetí patří Národní galerii v Praze.

Česká republika se chce pařížské i vídeňské exekuci soudně bránit.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že exekuce na návrh společnost Diag Human jsou neoprávněná.

Úřad je přesvědčen, že takzvaný rozhodčí nález není pravomocný. "Pokud se tak stane, je Česká republika připravena požadovat plnou náhradu touto exekucí způsobené škody," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy