Česko kvůli Diag Human stoplo zápůjčky umění do ciziny

Tereza Šídlová
31. 5. 2011 11:11
Ministerstvo kultury si nyní mapuje majetek, který se nachází v zahraničí

Praha - Kvůli hrozbě exekucí českého majetku v zahraničí v souvislosti s kauzou Diag Human zastavuje Česko zápůjčky uměleckých děl mimo české území.

"Nehodláme stahovat již zapůjčené věci, které se nacházejí v zahraničí, ale žádosti o nové zápůjčky jsme v souvislosti s nároky Diag Human zmrazili," řekl v úterý Aktuálně.cz tajemník ministra kultury Jiřího Bessera Stanislav Brunclík.

Podle jeho vyjádření si resort v těchto hodinách mapuje veškerý majetek zapůjčený do zahraničí.

"Začali jsme dělat soupis, hotový by měl být během jednoho, dvou dní. Zápůjček, které provozují různé příspěvkové organizace, je velké množství," dodal Brunclík.

Dvě ženy ve skladu

Kauza Diag Human

  • Kauza s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let.
  • V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
  • Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.
  • V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
  • Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

V depozitním skladu vídeňského soudu už v souvislosti s kauzou odškodnění za údajné překažení obchodu s krevní plazmou skončil například obraz Emila Filly "Dvě ženy".

Firma Diag Human, která se s Českem soudí o miliardy korun, od začátku týdne pokračuje v úspěšných návrzích na exekuce majetku státu.

Podle právního zástupce firmy Jana Kalvody uznal nárok na desetimiliardové odškodnění i soud v Paříži. Už minulý týden postupoval podobně soud ve Vídni. Na návrh společnosti zabavil tři umělecká díla, která Česko zapůjčilo na výstavu.

Kalvoda nechtěl specifikovat, jakého majetku přesně se exekuce týká. Česká republika má ale v Paříži například jedno z Českých center, na které se Diag Human při exekucích zaměřil.

Celkem chce firma, která je v letitém sporu s Českem kvůli obchodům s krevní plazmou, po státu vymoci osm miliard korun.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Kanonýr Werner z Lipska je prý na odchodu do Chelsea

Útočník Timo Werner je údajně blízko odchodu z Lipska do Chelsea. Londýnský klub už podle médií souhlasil s tím, že využije výstupní klauzuli ve smlouvě čtyřiadvacetiletého fotbalisty a zaplatí za něj 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun).

Werner v minulosti působil ve Stuttgartu a do Lipska přišel před čtyřmi lety. V probíhající sezoně dal za saský celek ve všech soutěžích 31 branek a pomohl mu do čtvrtfinále Ligy mistrů. V bundeslize je Werner s 25 góly druhým nejlepším střelcem a Lipsku, za které nastupuje i český reprezentant Patrik Schick, patří třetí místo.

Právě Schickovu budoucnost by mohl Wernerův odchod ovlivnit. Český útočník je v Lipsku na hostování z AS Řím a součástí dohody je i možnost přestupu za 29 milionů eur. Trenér Julian Nagelsmann ale prohlásil, že o přestupu by uvažoval v případě, že cena klesne na 20 milionů. Schick zatím v 18 bundesligových zápasech dal devět branek.

Další zprávy