Praha - I když si bývalý ředitel pražské elitní nemocnice Vladimír Dbalý vydělal v posledních dvou letech oficiálně jen okolo 20 tisíc korun měsíčně, rozhodně nežil jako člověk se sotva průměrným příjmem.
Policisté se během vyšetřování korupční kauzy Nemocnice Na Homolce, v níž je Dbalý jedním ze sedmi stíhaných, dostali k materiálům, podle kterých si exředitel i po odchodu ze špitálu v květnu 2012 dál nakupoval luxusní zboží či jezdil na exotické dovolené.
Detektivové přitom mají podezření, že se takovými nákupy snažil ukrýt miliony korun, které měl podle obvinění získat z trestné činnosti.
I kvůli tomu soud Dbalého jako prvního ze sedmičky obviněných poslal po červnovém zatčení do vazby a státní zástupce nechal zmrazit celý Dbalého majetek.
Kupoval si šperky, zlato i alkohol
Deník Insider nyní získal dokument, ve kterém návladní z Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeněk Matula zajištění majetku vysvětluje. Přehled toho, co si v poslední době bývalý šéf Homolky pořizoval, je podle tohoto textu poměrně dlouhý.
Žalobce Matula například píše, že Dbalý investoval do nákupu luxusního vybavení bytu, zlata, stříbra, sběratelsky hodnotných poštovních známek, diamantových šperků, archivního alkoholu, značkových hodinek, dovolených v exotických destinacích či drahé elektroniky.
Kromě toho vlastnil na pražském Smíchově byt za bezmála 12 milionů korun, který mu policisté rovněž zmrazili. Jakým majetkem celkově Dbalý disponoval, ale kriminalisté před jeho zajištěním podrobně nespočítali.
Jisté však podle vyšetřovatelů je, že z oficiálních příjmů si všechny věci Dbalý pořídit nemohl.
Jakou práci Dbalý měl?
Detektivové zjistili, že od předloňského května, kdy Dbalý z Homolky odešel, pobíral až do svého zatčení 20 tisíc korun měsíčně.
Přitom ale zvládal umořovat hypotéku měsíční splátkou 55 tisíc korun, k tomu živil svou nezaměstnanou manželku a podle žalobce si také nejméně od konce loňského roku pravidelně kupoval kokain.
"Je dán důvodný předpoklad, že tyto náklady obviněný hradí především z výnosu z organizované trestné činnosti," napsal Matula do textu odůvodňujícího zabavení majetku.
Co přesně Dbalý po odchodu z Nemocnice Na Homolce dělal, není zřejmé. Dbalého advokátka Katarína Kožiaková Oboňová pro Insider uvedla jen to, že se "živil prací jako každý".
Jisté je, že v posledních dvou letech bývalý neurochirurg nepůsobil ve vedení žádné firmy a podle živnostenského rejstříku měl oprávnění na poskytování poradenství v oblasti IT či zprostředkování obchodu.
Dbalému zmrazili celý majetek
Žalobce navíc v dokumentu nařídil, že Dbalému zmrazí také majetek, který by obviněný získal v budoucnu. Pokud by tedy cokoliv cenného nakoupil například po propuštění z vazby, státní zastupitelství by vše okamžitě zaplombovalo.
Výjimkou jsou věci, které člověk potřebuje ke svému každodennímu životu. Pod stálou kontrolou ale obviněný po opuštění vazby není.
"Policie nehlídá, co si obviněný koupí. Nicméně platí, že nakládat s majetkem, pokud nejde o věci obvyklé potřeby, lze jen s předchozím souhlasem státního zástupce," dodal žalobce.
O osudu zabaveného majetku, pokud ho státní zástupce neodblokuje, pak rozhoduje soud. "Pokud soud shledá vinu, může uložit trest propadnutí celého majetku, nebo jeho části - a pro účely případného uložení tohoto trestu zajištění slouží. Do té doby patří majetek obviněnému, pouze s ním nesmí nakládat," řekl Insideru Matula.
Marná stížnost advokátů
Dbalého advokáti si na rozhodnutí státního zástupce o zajištění majetku stěžovali, ovšem neúspěšně.
"Stížnost proti zajištění majetku byla za mého mandanta podána, nicméně vzhledem k tomu, že nás orgány činné v trestním řízení odmítly seznámit se spisovým materiálem, nebylo možné řádně a věcně tuto stížnost ihned odůvodnit. Stížnostní orgán nevyčkal na dobu, kdy nám bude spisový materiál zpřístupněn a stížnost mého mandanta zamítl," uvedla právnička Kožiaková Oboňová.
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
Dodala, že přístup ke spisu advokáti nemají ani teď. "Zejména nám nebyly zpřístupněny dle státního zástupce "zásadní důkazy", kterými odůvodnil trestní stíhání mého mandanta i následné kroky, jako zajištění celého majetku a návrh na vzetí do vazby," podotkla Kožiaková Oboňová.
Sedm obviněných
Kromě Vladimíra Dbalého stíhá protikorupční policie také lékaře z Homolky Michala Toběrného či bývalé zástupce společnosti Holte Medical Petra Kutila a Pavla Kocourka. Vyšetřovatelé kvarteto viní z toho, že se spolu dohodli na manipulaci zakázky na skenování chorobopisů. Nemocnici tak podle policie měli způsobit škodu za minimálně 57 milionů korun.
Nadto detektivové stíhají ještě další tři lidi z manipulace se zakázkou na nákup gama nože. Profitovat však měli i Dbalý s Toběrným: za hladký průběh soutěže získali podle policie úplatek necelých 6 milionů korun.
Kromě Dbalého soud uvalil vazbu ještě na Petra Kutila, ovšem teprve tento týden poté, co měl Kutil - vyšetřovaný na svobodě - fyzicky napadnout jednoho z klíčových svědků a vyhrožovat mu.
Článek vyšel v úterý 26. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.