nemocnice

Muž v kladenské nemocnici vyhrožoval použitím zbraně, policii se sám přihlásil

Muž, který v úterý odpoledne vyhrožoval personálu kladenské nemocnice použitím zbraně, se kolem 18:00 sám přihlásil policii v Praze. Policie to uvedla na Twitteru. Po jednačtyřicetiletém muži pátrali desítky policistů.

Muž se podle policie přihlásil sám díky medializaci na policejním oddělení v pražských Vinohradech. "Tam si jej převezmou kladenští kriminalisté, kteří budou provádět potřebné úkony trestního řízení," uvedla policie na twitteru.

Muž přišel na jedno z nemocničních oddělení po 14:00. Personálu vyhrožoval použitím zatím blíže neurčené zbraně. "Výhrůžky měly být slovní, policisté je ale v žádném případě nepodceňují," uvedla při vyhlášení pátrání policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Na začátku listopadu byla kvůli výhrůžnému telefonátu několik hodin uzavřená příbramská nemocnice, dovnitř mohli jen pacienti s akutními potížemi a vchody hlídala policie. Na recepci zavolal rozčilený muž a vyhrožoval nemocnici likvidací. Později se policii sám přihlásil a k telefonátu se přiznal. Policie jej obvinila z šíření poplašné zprávy. Hrozí mu až tři roky vězení, stíhaný je na svobodě.

Zdroj: ČTK

Příbramská nemocnice je zavřená kvůli výhrůžnému telefonátu, na místě je policie

Příbramská nemocnice byla ve středu déle než čtyři hodiny uzavřena, dovnitř mohli jen pacienti s akutními potížemi a vchody hlídala policie. Důvodem byl výhrůžný telefonát. Na recepci zavolal rozčilený muž a vyhrožoval nemocnici likvidací. Později se policii sám přihlásil a k telefonátu se přiznal. Policejní opatření tak mohla být odvolána, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová. Zadrženým je podle ní dvaatřicetiletý muž. Co bylo motivem jeho činu, kriminalisté zjišťují.

Událost se stala před 10:00. "Neznámý muž zavolal na vrátnici, chtěl si stěžovat na fungování nemocnice a byl vulgární," uvedla mluvčí. Recepční mu podle Richterové řekla, aby svou stížnost řešil jinak. "Jemu se to nelíbilo, tak začal vyhrožovat, že bude nemocnici nějakým způsobem likvidovat, a zavěsil," dodala Richterová.

Podle mluvčího nemocnice Martina Janoty muselo být zařízení uzavřeno, dovnitř mohli jen pacienti se závažnými problémy. Evakuace ale nebyla nutná.

Zdroj: ČTK

Brněnská Úrazová nemocnice dostala pokutu 300 tisíc korun za dohody na dodávky léků

Brněnská Úrazová nemocnice, kterou provozuje město, dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 300 tisíc korun za rámcové dohody na dodávky léků s Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně. Původně byla pokuta 450 tisíc korun, nemocnice ale podala rozklad a předseda ÚOHS Petr Mlsna ji svým rozhodnutím snížil. Pokuta je pravomocná a nemocnice ji musí zaplatit. 

"Nemocnice uzavřela bez zadávacího řízení čtyři rámcové dohody k zajištění dodávek léčivých přípravků a zdravotnických prostředků od dodavatele Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně s tím, že se jedná o tzv. horizontální spolupráci. Podle Úřadu však nebyly zákonné podmínky horizontální spolupráce splněny," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Uzavřené dohody pokrývaly období prosince 2019, ledna 2020, února 2020 a dobu neurčitou od března 2020. Takzvanou formu horizontální spolupráce lze použít v případě, že dva zadavatelé veřejných zakázek spolupracují na dosažení společného cíle, kterým je zajišťování veřejných potřeb. To se ale v tomto případě nestalo, což potvrdil i Petr Mlsna ve svém rozhodnutí.

 

Zdroj: ČTK

Po nehodě kolotoče v Havířově už v nemocnici není nikdo ze zraněných

Po sobotní nehodě kolotoče v Havířově na Karvinsku v nemocnici už není nikdo ze zraněných. Poslední dva, jedno dítě a jednoho dospělého, lékaři propustili do domácího léčení ve středu. Celkem se během Havířovských slavností zranilo 17 lidí. Kromě jednoho všichni skončili v nemocnicích.

Policie událost vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. "Dosud nebyl nikdo obviněn. Prověřování bude trvat několik měsíců. Už začaly výslechy svědků a poškozených. Čekat se bude na znalecké posudky," řekla mluvčí karvinské policie Daniela Vlčková.

Neštěstí se stalo v sobotu okolo 15:15 v centru Havířova. Atrakce, extrémnější verze řetízkového kolotoče nazvaná Rotating Tower, přestala fungovat a reagovat na ovládací prvky. Konstrukce, která vyvezla sedačky do výšky asi 15 metrů, začala nečekaně a nekontrolovaně klesat k zemi. Přitom se zavěšené sedačky s návštěvníky i nadále točily. Lidé proto naráželi do zábradlí pouťové atrakce a do okolo stojících překážek. Provozovatelem kolotoče je třiapadesátiletý muž z Prostějovska.

Zdroj: ČTK

Nemocnici u Paříže napadli hackeři. Žádají výkupné deset milionů dolarů

Nemocnice v Corbeil-Essonnes nedaleko Paříže je terčem kybernetického útoku, kvůli nefunkčním systémům teď musí odmítat pacienty a omezovat některé služby. Hackeři žádají výkupné deset milionů dolarů, tedy zhruba 248 milionů korun, nemocnice ho ale podle francouzských zákonů jako státní zařízení nesmí zaplatit. S odkazem na vedení nemocnice o tom informovala agentura AFP.

V noci na neděli část systémů přestala fungovat, informatici to považovali za poruchu, uvedl ředitel nemocnice Gilles Calmes. "Pak ale přišla žádost o výkupné deset milionů dolarů a bylo nám jasné, co se stalo," uvedl ředitel.

Ransomware, jak se označuje vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování požaduje výkupné, brání přístupu k údajům o pacientech nebo používání zobrazovacích metod jako je rentgen.

Nemocnice, která je v provozu deset let a má kapacitu tisíc lůžek, musela kvůli tomu zavřít pohotovostní příjem. Problémy má i chirurgické oddělení a nejspíš začne rušit plánované operace. Na služby této nemocnice přitom spoléhá 600 tisíc obyvatel v oblasti jižně od Paříže.

Zdroj: ČTK

Indický politik chtěl dokázat čistotu posvátné řeky, napil se z ní a skončil v nemocnici

Indický politik skončil v nemocnici poté, co se napil vody z posvátné říčky Kálí Bein ve státě Paňdžáb, aby dokázal, jak je čistá. Informoval o tom místní tisk.

Bhagvant Mann, hlavní ministr regionální vlády státu Paňdžáb, se nechal se sklenkou průzračné vody u úst vyfotit pro média v neděli při příležitosti 22. výročí vyčištění říčky. O dva dny později ale trpěl tak nesnesitelnými bolestmi žaludku, že musel být letecky přepraven do nemocnice.

Jeho hospitalizace podle všeho přímo souvisela s požitím vody z řeky. Lékařům se jeho stav podařilo brzy vyřešit a v pátek už se opět věnoval svým povinnostem, napsal list The Indian Express.

Zdroj: ČTK

Kvůli střelbě v třinecké nemocnici policie obvinila dva muže, hrozí jim až osm let vězení

Kvůli středeční střelbě v třinecké nemocnici ve čtvrtek policie obvinila dva muže ve věku 44 a 46 let. Mladšímu z nich hrozí za vydírání a výtržnictví až osm let vězení, zároveň byl podán návrh na jeho vzetí do vazby. Starší muž se podle kriminalistů dopustil nebezpečného vyhrožování a výtržnictví, hrozí mu až tři roky vězení. Vyšetřován je na svobodě. Na policejním webu o tom informovala mluvčí Pavla Jiroušková.

Incident se stal v noci na středu. Záchranáři nejprve zhruba ve 2:00 přivezli do areálu nemocnice staršího z mužů k ošetření. Lékařskou pomoc ale odmítal, podle policie vyhrožoval zasahujícím zdravotníkům fyzickým napadením a zastřelením, nereagoval na výzvy k opuštění areálu. "Měl začít kopat, bouchat do dveří vedoucích k chirurgické ambulanci a po opakované výzvě hlídače jej měl fyzicky napadnout. Byl ostrahou zpacifikován a po chvíli puštěn," uvedla mluvčí.

Mladší muž měl také slovní a fyzický konflikt s ostrahou nemocnice. Poté odjel domů, kde si vzal dvě legálně držené zbraně a vrátil se zpět. U vrátnice údajně hrozil pracovníkům ostrahy samonabíjecí puškou a chtěl po nich, aby si lehli. "Když neuposlechli, tak ze zbraně vystřelil do země. Na pracovnici vrátnice měl zakřičet, aby mu otevřela vjezdovou závoru. Žena z důvodu obavy o svůj život tak učinila," sdělila mluvčí. Muž pak vjel do areálu nemocnice, kde hledal svého známého, který ale už byl pryč.

Krátce po incidentu policie oba muže zadržela u jednoho z nich doma, uvedla dnes Jiroušková. Ve středu po zadržení policie informovala, že zadržení jsou podnapilí. Při domovních prohlídkách policisté našli u jednoho z mužů pět zbraní a 1500 nábojů. "Zajištěné zbraně a střelivo budou zaslány k odbornému zkoumání," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat