státní zástupce

Státní zástupkyně obžalovala pyrotechnika za loňský smrtelný výbuch v Brdech

Rokycanská státní zástupkyně dnes podala obžalobu na armádního pyrotechnika kvůli loňskému výbuchu munice v Brdech, při němž utrpěl jeden voják smrtelné zranění. Informovala o tom na svém webu Česká televize, které podání obžaloby potvrdila státní zástupkyně Ivana Dragúnová z Okresního státního zastupitelství v Rokycanech. Pyrotechnika letos v březnu obvinila Vojenská policie z obecného ohrožení z nedbalosti. U soudu mu hrozí až pětiletý trest.

Munice vybuchla loni 20. července dopoledne v Chráněné krajinné oblasti Brdy na dopadové ploše Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru, kde vojáci dělali hloubkový pyrotechnický průzkum. Těžké zranění tehdy utrpěli dva vojáci z 15. ženijního pluku v Bechyni, jeden z nich po dvou týdnech zemřel.

Zdroj: ČTK

Policisté "uložili" vyšetřování výdajů na propagaci bývalé ministryně Schillerové

Národní centrála proti organizovanému zločinu nezahájila úkony trestního řízení v souvislosti s propagací bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) na sociální síti Instagram. Věc takzvaně uložila, uvedl v pátek mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Rozhodnutí nyní přezkoumá státní zástupce. Server Neovlivní.cz v dubnu informoval o tom, že se centrála zabývá tím, že Schillerová z veřejných peněz financovala fotografie a příspěvky na svých soukromých sociálních sítích.

"Mohu uvést, že ze strany našeho útvaru nedošlo k zahájení úkonů trestního řízení a věc byla 'uložena'. K podrobnostem se příští týden vyjádří Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1," uvedl Ibehej. Informaci o uložení potvrdil i mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Dozorující státní zástupce podle něj rozhodnutí nyní přezkoumá, do skončení přezkumu se k němu nebude vyjadřovat.

Zdroj: ČTK

Státní zástupce obžaloval tři muže z vydírání, je mezi nimi i podnikatel Kočka

Státní zastupitelství pro Prahu 4 podalo obžalobu na tři lidi, kteří podle policie napadli sedmapadesátiletého muže a nutili ho k převodu firmy, sdělil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Mezi obžalovanými je podle dřívějších informací i pražský podnikatel Jan Kočka. Žalobce viní muže z vydírání, jednoho z nich i z ublížení na zdraví.

Trojice podle Cimbaly nutila muže k převodu společnosti. "Jeden z obviněných poškozeného též opakovaně udeřil, čímž mu ublížil na zdraví," uvedl mluvčí. Další z obviněných pak podle něj dal muži před obličej ostří odlamovacího nože.

Podle dřívějšího vyjádření státního zástupce Tomáše Sani musel muž po útoku vyhledat ošetření, ale nebyl hospitalizovaný. Dva z obviněných byli kvůli případu po určitou dobu ve vazbě. Kočkův advokát Vlastimil Rampula loni v červenci uvedl, že jeho klient považuje obvinění za nesmyslné.

Zdroj: ČTK

Státní zástupce se odvolal v kauze zřícené Trojské lávky, soud tak bude pokračovat

Případ zřícené pražské Trojské lávky, která vážně zranila čtyři chodce, nekončí. Státní zástupce podal ve čtvrtek odvolání v neprospěch obou obžalovaných, které Obvodní soud pro Prahu 7 v březnu osvobodil, uvedla ve čtvrtek místopředsedkyně soudu Iva Kaňáková. Obžalobě za nedbalostní obecné ohrožení čelí projektant lávky Jiří Stráský a šéf oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký.

Státní zástupce Šimon Vavrečka žádal pro oba muže podmíněné tresty. Po vyhlášení zprošťujícího verdiktu si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá. Nakonec se rozhodl možnost opravného prostředku využít, a věcí se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Zdroj: ČTK

Žalobce obvinil muže z loňské vraždy na úřadu práce. Střelci hrozí doživotí, plánoval další vraždu

Státní zástupkyně obžalovala muže, který se podle policie přiznal k loňskému zastřelení zaměstnankyně na pražském úřadu práce, uvedl mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig. Střelci hrozí výjimečný trest včetně doživotního vězení. Mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala doplnil, že muž čelí nejen obžalobě z vraždy, ale také z pokusu o vraždu pronajímatelky svého bytu, z pokusu o zohyzdění další ženy kyselinou sírovou, z dvojího nedovoleného ozbrojování a z poškození cizí věci.

Ženu na úřadu práce v Bělehradské ulici v Praze 2 zavraždil pachatel loni v červnu, podle obžaloby v pomstě za nepřiznání podpory v nezaměstnanosti. Několik hodin po střelbě zadrželi policisté v centru hlavního města šestašedesátiletého muže, který se podle nich ke skutku přiznal. Měl u sebe nelegálně drženou zbraň. Další zbraň - podomácku vyrobenou brokovnici - objevila policie v jeho autě.

Zdroj: ČTK

Vojenská policie obvinila pyrotechnika z loňského výbuchu munice při asanaci v Brdech

Za loňský výbuch munice v Brdech obvinila Vojenská policie z obecného ohrožení z nedbalosti armádního pyrotechnika, informoval server Novinky.cz s odkazem na dozorující státní zástupkyni případu Ivanu Dragúnovou. Při červencovém výbuchu munice při asanačních pracích utrpěli těžké zranění dva vojáci, jeden z nich později zemřel.

"Pyrotechnikovi, který měl tehdy asanační práce na starosti, je kladeno za vinu, že porušil předpisy při manipulaci s municí. Šlo o porušení důležité povinnosti vyplývající z jeho pracovního postavení," cituje server žalobkyni.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v kauze žalobkyně, která stála před soudem kvůli dani

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal dovolání v kauze státní zástupkyně Sylvy Krützner, kterou obžaloba vinila z úmyslného neodvedení daně při prodeji bytu. Odvolací Městský soud v Praze ji koncem loňského roku zprostil obžaloby. Stříž s rozhodnutím nesouhlasí, dovolání podal v neprospěch Krützner.

Krützner si před lety úspěšně zažádala o přidělení služebního bytu v Praze. Nastěhovala se v roce 2008, o čtyři roky později byt od městské části odkoupila za zhruba 900 tisíc korun. Po dalších dvou letech byt prodala za 3,4 milionu. Příjem z prodeje podle obžaloby řádně nepřiznala. "Nejvyšší státní zástupce v dovolání vytýká odvolacímu soudu nesprávný výklad daňových předpisů," potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství uvedl Malý.

Zdroj: ČTK

Žalobce poslal k soudu exstarostu Prahy 1 s třiceti spolupracovníky kvůli podezření z machinací s byty

Státní zástupce podal obžalobu na tři desítky politiků a úředníků z Prahy 1. Podle vyšetřovatelů se dopustili maření úkolu úřední osoby nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku tím, že si při prodeji 22 nemovitostí nezjistili obvyklé ceny. Byty tak byly prodány pod cenou. V pondělí to uvedl server Seznam Zprávy, podle kterého se obžalobou bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Obžalovaní podle státního zástupce způsobili škodu 32,5 milionu korun.

"Mezi obžalovanými osobami se nachází jak vedoucí zaměstnanci Úřadu městské části Praha 1, tak radní či volení členové zastupitelstva této městské části," řekl serveru mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Podle informací serveru Seznam Zprávy čelí stíhání za rozhodování o bytech v letech 2010 až 2018 úředníci a bývalí i současní politici včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého (tehdy TOP 09). Lomecký už v minulosti vinu odmítl. Mezi obviněnými byli podle serveru i jeho zástupce Daniel Hodek (ČSSD) a další zastupitelé Filip Dvořák, Jaroslava Janderová nebo Jan Bürgermeister (všichni ODS). Janderová loni v lednu zemřela.

Zdroj: ČTK

Státní zástupce předložil v jízdenkové kauze Dvořáka a Rittiga revizní posudek

Státní zástupce Adam Borgula nechal v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku (DPP) zpracovat nový, revizní znalecký posudek, který předložil odvolacímu soudu. Borgula nesouhlasí s nepravomocným rozsudkem, který i podruhé osvobodil všech 12 obviněných. Jeho odvolání v úterý začal řešit pražský vrchní soud. V kauze čelí obžalobě někdejší šéf DPP Martin Dvořák nebo lobbista Ivo Rittig.

Státní zástupce trvá na tom, že se DPP tuneloval. Dvořák podle něj nezákonně obešel výběrové řízení, když v roce 2008 přidělil zakázku na výrobu jízdenek papírně Neograph. Papírna platila z každé vyrobené jízdenky 17 haléřů karibské společnosti Cokeville Assets - podle verze obžalovaných manažerů šlo o provizi za zprostředkování zakázky u DPP. Obžaloba tvrdí, že Neograph takto vyplatil nejméně 40 milionů korun a peníze nakonec skončily u společností, jejichž benefičními vlastníky byli Rittig a Dvořák.

Borgula v úterý novinářům řekl, že proti osvobozujícímu rozsudku má řadu námitek. "Stěžejní je to, že nalézací soud nehodnotil důkazy ve vzájemném souladu a vzájemnosti, ale spíše izolovaně. Vzal za pravdivé a věrohodné výpovědi obžalovaných, zejména inženýra Martina Dvořáka, inženýra Ivo Štiky a inženýra Jana Janků. Na druhou stranu nevzal za věrohodné svědecké výpovědi pánů Sittů, přestože s nimi dále pracuje," uvedl.

Zdroj: ČTK

Benešová zprostila funkce žalobkyni Krützner, která čelí obvinění z daňového úniku

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) dočasně zprostila funkce státní zástupkyni z Prahy 6 Sylvu Krützner, uvedl ve čtvrtek deník Právo. Policie začátkem roku obvinila žalobkyni z daňového úniku kvůli prodeji bytu. Proti rozhodnutí ministryně lze podat rozklad, tento krok ale nemá odkladný účinek.

Krützner čelí obvinění kvůli koupi třiasedmdesátimetrového bytu ve Vršovicích, který získala v roce 2012 od Prahy 10 za 891 000 korun. Po sedmnácti měsících žena nemovitost prodala za 3,4 milionu. Policie se zajímala, zda z transakce odvedla daň. Za její případné zkrácení hrozí trest vězení od šesti měsíců do tří let.

Zdroj: ČTK

Případ dvou utonulých vietnamských dětí znovu projedná soud, státní zástupkyně podala stížnost

Státní zástupkyně Dana Čechová podala stížnost proti středečnímu rozhodnutí mělnického soudu, který zastavil trestní stíhání rodičů dvou vietnamských chlapců, kteří se v roce 2018 utopili v jezeře Lhota u Prahy. Případem se tak bude zabývat krajský soud, řekl mluvčí mělnického soudu Jindřich Špergl.

Státní zástupkyně podle Špergla zatím podanou stížnost neodůvodnila, počká na zaslání písemné verze rozsudku mělnického soudu, až poté stížnost odůvodní. Případ tak posoudí Krajský soud v Praze. Státní zástupkyně požadovala podmíněný trest na spodní hranici, obhájce navrhoval zproštění obžaloby. Rozsudek soud vynesl bez přítomnosti rodičů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat