Policie zmrazila exšéfovi Homolky byt za 12 milionů korun

V korupční kauze Nemocnice Na Homolce detektivové zajistili nemovitost Vladimíra Dbalého i statek na jihu Čech, který patří rodině obviněného chirurga Michala Toběrného.
Dům, v němž má byt i Vladimír Dbalý. Policie mu tuto nemovitost zajistila.
Dům, v němž má byt i Vladimír Dbalý. Policie mu tuto nemovitost zajistila. | Foto: Jan Langer

Praha - Vyšetřovatelé začali zabavovat mnohamilionový majetek lékařů obviněných v korupční kauze státní Nemocnice Na Homolce.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, policie dala plomby na dvě nemovitosti patřící bývalému řediteli nemocnice Vladimíru Dbalému a odvolanému primáři chirurgie a bývalému Dbalého náměstkovi Michalu Toběrnému.

Dbalý, kterého soud jako jediného ze čtveřice obviněných poslal do vazby, nemůže nyní podle informací z veřejného rejstříku nakládat s luxusním bytem na pražském Smíchově.

Dbalý si ho pořídil spolu s manželkou v roce 2007 a zaplatili za něj 11,7 milionu korun. Sám Dbalý před třemi roky pro Aktuálně.cz řekl, že si na byt vzal sedmimilionovou hypotéku.

Dům Toběrných zajištěn

Policie obstavila také rozsáhlé venkovské stavení manželů Toběrných. Dům a pozemky o celkové rozloze bezmála 2 500 metrů čtverečných leží v katastru obce Čížová na Písecku a Toběrní si nemovitost podle rejstříku pořídili před osmi lety.

Výčet zabaveného majetku nemusí být konečný. Zda ale policie pod dozorem státního zastupitelství bude v plombování pokračovat, odmítá žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeněk Matula komentovat.

"To, že se tyto údaje objevují ve veřejném registru, je věc, se kterou nemohu nic dělat," prohlásil Matula.

Vladimír Dbalý skončil ve vazbě.
Vladimír Dbalý skončil ve vazbě. | Foto: www.homolka.cz

Dbalého advokát Daniel Telecký ani Michal Toběrný zatím na dotazy Aktuálně.cz nereagovali.

Kromě Dbalého s Toběrným protikorupční policie stíhá ještě zástupce společnosti Holte Medical Petra Kutila a Pavla Kocourka.

Vyšetřovatelé kvarteto viní z toho, že se spolu dohodli na manipulaci zakázky na skenování chorobopisů. Nemocnici tak podle policie měli způsobit škodu za minimálně 57 milionů korun.

Vyšetřovanou soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group, jehož účastníky byla firma DISOL a výrobní družstvo invalidů VDI Meta Trans. Podle věstníku zakázek nemocnice původně předpokládala cenu 95 milionů korun, konečná cena činila 146 milionů korun bez DPH.

Rodinné sídlo Toběrných v Praze zajištěno nebylo.
Rodinné sídlo Toběrných v Praze zajištěno nebylo. | Foto: Jan Langer

Obviněné spojují i nemovitosti

Kutil ani Kocourek podle katastru nemovitostí o žádný majetek zatím nepřišli. Přesto všechny hlavní aktéry policejního příběhu spojují kromě společného obvinění i jejich reality.

Pavel Kocourek a Michal Toběrný vlastní byt ve stejném domě v pražském Karlíně, kde je jejich sousedem bývalý trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik.

Stejnou lokalitu si pak Kocourek s Toběrným zvolili i v jihočeské Čížové. A ještě třetí příklad: chirurg Toběrný nahlásil trvalé bydliště ve stejné ulici v Podolí jako další obviněný Petr Kutil.

 

Právě se děje

Další zprávy