Homolka si pronajala auta. Za polovinu je mohla vlastnit

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 8. 2014 18:40
Audit ministerstva zdravotnictví odhaluje, jak ze špitálu unikaly peníze. Vedení Homolky si třeba na 4 roky pronajalo auta pro vybrané lékaře. Za 40 milionů. Za polovinu by mohlo všechna vlastnit.
Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Čtyřicet milionů korun. Tolik peněz odteklo ze státní Nemocnice Na Homolce jenom proto, že si vedení špitálu nově pronajalo auta. Peníze vyplatilo své dceřiné společnosti Holte. Vybraní zaměstnanci pak mohli čtyři roky používat 47 vozů. Za poloviční částku si přitom mohla nemocnice všechna auta rovnou koupit.

Vyplývá to z hloubkové kontroly, kterou vloni poslal do nemocnice bývalý ministr Martin Holcát. Deník Insider má závěrečnou zprávu auditu k dispozici.

Bez tendru a draze

Podle auditorů je to jen další ukázka toho, jak ze státní Nemocnice Na Homolce zbytečně odcházely miliony.

Nákupy Homolky

Státní Nemocnice Na Homolce založila už v 90. letech dvě dceřiné společnosti. Přes tyto firmy se podle auditorů i policie odváděly prostředky veřejného zdravotního pojištění do soukromé sféry.

Holte
Společnost stoprocentně ovládaná Nemocnicí Na Homolce. Firma měla podle smluv špitálu zajišťovat část administrativy, pravidelnou kontrolu hospodaření, pronajímala mu auta a poskytovala poradenství. Část těchto služeb ale podle auditorů z ministerstva zdravotnictví poskytovala jen fiktivně. U dalších firma fungovala jen jako prostředník - služby si objednala u subdodavatele. K obvyklé ceně si pak naúčtovala navíc marži. Ta dosahovala v některých případech až 32 procent.

Holte Medical
Společnost ovládaná Nemocnicí Na Homolce. Nemocnice je vlastníkem firmy ze 70 procent, zbylých 30 procent drží firma Holte. Nemocnice přes společnost Holte Medical nakupovala léky, zdravotnický materiál i některé služby. Tím obcházela zákon - vyhýbala se veřejným soutěžím. Zboží, které Homolka přes firmu nakoupila, se navíc prodražilo kvůli tomu, že Holte Medical fungovala jen jako prostředník - při každém nákupu si firma k obvyklé ceně naúčtovala tučnou marži v průměrné výši 8,8 procenta.

(Zdroj: audit ministerstva zdravotnictví)

Vedení špitálu podepsalo v rozmezí let 2009 až 2012 několik smluv se svou dceřinou společností Holte a pronajalo si od ní 47 vozů. Jiného dodavatele Homolka nehledala, žádný tendr nevypisovala. Ve smlouvě se nemocnice zavázala, že si auta pronajme na čtyři roky. Splátky měla posílat každý měsíc.

Celkově nakonec za pronájem aut zaplatila čtyřicet milionů korun. Další peníze putovaly do Holte za blíže neurčené služby. "Nad rámec sjednaných smluv byla uhrazena částka ve výši 3 052 018 korun," upřesňují ve své zprávě auditoři ministerstva zdravotnictví.

Za poloviční sumu mohla auta vlastnit

Přitom kdyby si nemocnice auta rovnou koupila, vyšlo by ji to téměř na polovinu. Pořizovací cena všech vozidel byla totiž podle auditorů jen 25,4 milionu korun. Zbylých 43 procent, které společnost Holte nemocnici naúčtovala, byla jen marže. Firma si ji vzala za to, že pronájem Homolce zprostředkovala od jiného dodavatele.

Auditoři proto namítají, že peníze byly použity nehospodárně. "Nemocnice Na Homolce nezadala veřejnou soutěž a nedoložila výhodnost smluv. Nemá k dispozici srovnatelné či podobné nabídky jiných dodavatelů na trhu, kteří by byli schopni plnit poptávané služby," upozorňují ministerští auditoři a v tabulkách vypichují původní pořizovací ceny vozidel.

Současně upozorňují na to, že firma fungovala jen jako "mezičlánek", nikoliv jako přímý dodavatel. "Což má vliv na konečnou cenu," podotýkají auditoři. 

Smlouvy takto podle nich uzavírali jak bývalý ředitel Homolky Vladimír Dbalý, tak jeho nástupce Michal Šetlík. "Na základě zjištěných skutečností bude podána informace Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," uzavírají ministerští auditoři.

Němeček: dceřiné firmy musí skončit

Nemocnice Na Homolce se závěry auditorů nesouhlasí. Už během kontroly se bránila, že v případě pronájmu aut nešlo o pouhé zprostředkování, ale o poskytovanou službu formou nájmu. "Pronájem vozidel od společnosti Holte je pro Nemocnici Na Homolce výhodný," trvala na svém Homolka.

Nyní už se nemocnice podrobněji vyjádřit nechce. Současný ředitel Michal Šetlík jen vzkázal po mluvčí Homolky Barbaře Suchánkové, že podal proti výsledkům kontroly námitky. "Z našeho pohledu je v této zprávě mnoho sporných bodů," vysvětlil. Od vedení resortu prý prozatím žádné vyjádření neobdržel, proto stále nepovažuje kontrolu za uzavřenou.

Jak s výsledky auditu naloží, neřeklo Insideru ani ministerstvo zdravotnictví. Šéf resortu Svatopluk Němeček jen dříve prohlásil, že se bude muset Homolka dceřiných firem, přes které si zajišťuje řadu služeb, zbavit. Nejde totiž zdaleka jen o pronájem aut. Dceřiná společnost zprostředkovávala za tučnou marži Homolce také administrativu, právní servis či kontrolu hospodaření.

"Musí tam zavést systém, který je standardní ve všech jiných přímo řízených nemocnicích," řekl ministr. Kromě dceřiné společnosti Holte působí pod Homolkou ještě jedna podobná firma - Holte Medical.

Tučné marže

Přes obě dceřiné společnosti prošlo jen během let 2011 až 2013 zboží a služby za více než 3,3 miliardy korun. Nákupy se přitom nemocnici vždy prodražily. Dceřiné společnosti vždy totiž fungovaly jako prostředník - nemocnice přes ně přeprodala zboží v podstatě sama sobě. K obvyklé ceně přitom vždy špitálu naúčtovala navíc marži - od osmi do 32 procent.

Hloubkovou kontrolu poslal do Nemocnice Na Homolce a jejích dvou dceřiných společností Holte a Holte Medical bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát. Kontrola hospodaření začala v červenci loňského roku a trvala devět měsíců. Zpráva, kterou poté kontroloři sepsali, čítá 260 stran.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Lidé v Praze i v Brně pořádají demonstrace proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy