Homolka si pronajala auta. Za polovinu je mohla vlastnit

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 8. 2014 18:40
Audit ministerstva zdravotnictví odhaluje, jak ze špitálu unikaly peníze. Vedení Homolky si třeba na 4 roky pronajalo auta pro vybrané lékaře. Za 40 milionů. Za polovinu by mohlo všechna vlastnit.
Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Čtyřicet milionů korun. Tolik peněz odteklo ze státní Nemocnice Na Homolce jenom proto, že si vedení špitálu nově pronajalo auta. Peníze vyplatilo své dceřiné společnosti Holte. Vybraní zaměstnanci pak mohli čtyři roky používat 47 vozů. Za poloviční částku si přitom mohla nemocnice všechna auta rovnou koupit.

Vyplývá to z hloubkové kontroly, kterou vloni poslal do nemocnice bývalý ministr Martin Holcát. Deník Insider má závěrečnou zprávu auditu k dispozici.

Bez tendru a draze

Podle auditorů je to jen další ukázka toho, jak ze státní Nemocnice Na Homolce zbytečně odcházely miliony.

Nákupy Homolky

Státní Nemocnice Na Homolce založila už v 90. letech dvě dceřiné společnosti. Přes tyto firmy se podle auditorů i policie odváděly prostředky veřejného zdravotního pojištění do soukromé sféry.

Holte
Společnost stoprocentně ovládaná Nemocnicí Na Homolce. Firma měla podle smluv špitálu zajišťovat část administrativy, pravidelnou kontrolu hospodaření, pronajímala mu auta a poskytovala poradenství. Část těchto služeb ale podle auditorů z ministerstva zdravotnictví poskytovala jen fiktivně. U dalších firma fungovala jen jako prostředník - služby si objednala u subdodavatele. K obvyklé ceně si pak naúčtovala navíc marži. Ta dosahovala v některých případech až 32 procent.

Holte Medical
Společnost ovládaná Nemocnicí Na Homolce. Nemocnice je vlastníkem firmy ze 70 procent, zbylých 30 procent drží firma Holte. Nemocnice přes společnost Holte Medical nakupovala léky, zdravotnický materiál i některé služby. Tím obcházela zákon - vyhýbala se veřejným soutěžím. Zboží, které Homolka přes firmu nakoupila, se navíc prodražilo kvůli tomu, že Holte Medical fungovala jen jako prostředník - při každém nákupu si firma k obvyklé ceně naúčtovala tučnou marži v průměrné výši 8,8 procenta.

(Zdroj: audit ministerstva zdravotnictví)

Vedení špitálu podepsalo v rozmezí let 2009 až 2012 několik smluv se svou dceřinou společností Holte a pronajalo si od ní 47 vozů. Jiného dodavatele Homolka nehledala, žádný tendr nevypisovala. Ve smlouvě se nemocnice zavázala, že si auta pronajme na čtyři roky. Splátky měla posílat každý měsíc.

Celkově nakonec za pronájem aut zaplatila čtyřicet milionů korun. Další peníze putovaly do Holte za blíže neurčené služby. "Nad rámec sjednaných smluv byla uhrazena částka ve výši 3 052 018 korun," upřesňují ve své zprávě auditoři ministerstva zdravotnictví.

Za poloviční sumu mohla auta vlastnit

Přitom kdyby si nemocnice auta rovnou koupila, vyšlo by ji to téměř na polovinu. Pořizovací cena všech vozidel byla totiž podle auditorů jen 25,4 milionu korun. Zbylých 43 procent, které společnost Holte nemocnici naúčtovala, byla jen marže. Firma si ji vzala za to, že pronájem Homolce zprostředkovala od jiného dodavatele.

Auditoři proto namítají, že peníze byly použity nehospodárně. "Nemocnice Na Homolce nezadala veřejnou soutěž a nedoložila výhodnost smluv. Nemá k dispozici srovnatelné či podobné nabídky jiných dodavatelů na trhu, kteří by byli schopni plnit poptávané služby," upozorňují ministerští auditoři a v tabulkách vypichují původní pořizovací ceny vozidel.

Současně upozorňují na to, že firma fungovala jen jako "mezičlánek", nikoliv jako přímý dodavatel. "Což má vliv na konečnou cenu," podotýkají auditoři. 

Smlouvy takto podle nich uzavírali jak bývalý ředitel Homolky Vladimír Dbalý, tak jeho nástupce Michal Šetlík. "Na základě zjištěných skutečností bude podána informace Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," uzavírají ministerští auditoři.

Němeček: dceřiné firmy musí skončit

Nemocnice Na Homolce se závěry auditorů nesouhlasí. Už během kontroly se bránila, že v případě pronájmu aut nešlo o pouhé zprostředkování, ale o poskytovanou službu formou nájmu. "Pronájem vozidel od společnosti Holte je pro Nemocnici Na Homolce výhodný," trvala na svém Homolka.

Nyní už se nemocnice podrobněji vyjádřit nechce. Současný ředitel Michal Šetlík jen vzkázal po mluvčí Homolky Barbaře Suchánkové, že podal proti výsledkům kontroly námitky. "Z našeho pohledu je v této zprávě mnoho sporných bodů," vysvětlil. Od vedení resortu prý prozatím žádné vyjádření neobdržel, proto stále nepovažuje kontrolu za uzavřenou.

Jak s výsledky auditu naloží, neřeklo Insideru ani ministerstvo zdravotnictví. Šéf resortu Svatopluk Němeček jen dříve prohlásil, že se bude muset Homolka dceřiných firem, přes které si zajišťuje řadu služeb, zbavit. Nejde totiž zdaleka jen o pronájem aut. Dceřiná společnost zprostředkovávala za tučnou marži Homolce také administrativu, právní servis či kontrolu hospodaření.

"Musí tam zavést systém, který je standardní ve všech jiných přímo řízených nemocnicích," řekl ministr. Kromě dceřiné společnosti Holte působí pod Homolkou ještě jedna podobná firma - Holte Medical.

Tučné marže

Přes obě dceřiné společnosti prošlo jen během let 2011 až 2013 zboží a služby za více než 3,3 miliardy korun. Nákupy se přitom nemocnici vždy prodražily. Dceřiné společnosti vždy totiž fungovaly jako prostředník - nemocnice přes ně přeprodala zboží v podstatě sama sobě. K obvyklé ceně přitom vždy špitálu naúčtovala navíc marži - od osmi do 32 procent.

Hloubkovou kontrolu poslal do Nemocnice Na Homolce a jejích dvou dceřiných společností Holte a Holte Medical bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát. Kontrola hospodaření začala v červenci loňského roku a trvala devět měsíců. Zpráva, kterou poté kontroloři sepsali, čítá 260 stran.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brno díky smršti v první třetině zdolalo Pardubice, Boleslav vyhrála v Plzni

V předehrávkách 4. kola extraligy zvítězili hokejisté Brna nad Pardubicemi 3:2, Mladá Boleslav uspěla poměrem 4:2 v Plzni. 

O své první výhře za tři body v sezoně rozhodla Kometa třemi góly během pěti minut první třetiny, kdy se prosadili Alexandre Mallet, Peter Mueller a Daniel Rákos. Hosté ve třetí třetině dokázali zápas výrazně zdramatizovat, vyrovnat se jim ale nepodařilo a prohráli podruhé za sebou.

Boleslav si po dvou úvodních nezdarech připsala druhou výhru v řadě. Plzeňští sice vyhráli první třetinu, hosté však stihli skóre otočit a na vyrovnání na konci druhé třetiny odpověděli v závěrečné části dvěma góly. Vítěznou trefu si připsal obránce Adam Jánošík, gólem a asistencí se dresu hostů blýskl David Šťastný. Za domácí se prosadil pouze dvougólový Michal Bulíř. 

Předehrávky 4. kola hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Mallet, 12. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 17. Rákos (Kučeřík) - 44. Říčka (Nakládal, Mikuš), 45. Vála (Anděl, Nakládal). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Oslabení: 1:0. Diváci: 5922.

Brno: Tomek - Bartejs, Ďaloga, Holland, Kučeřík, D. Mikyska, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Haščák, Krištof, Vincour - R. Pavlík, Kollár, L. Horký - Magee, Rákos, Mallet - Dočekal. Trenér: Kalous.

Pardubice: Frodl (17. Klouček) - Košťálek, J. Mikuš, Nakládal, Robertson, Hrádek, J. Kolář, Vála - Camara, A. Musil, R. Kousal - Blümel, Poulíček, Paulovič - Hecl, Cienciala, Říčka - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 11. Bulíř (Kantner, Kodýtek), 40. Bulíř (Kantner) - 35. O. Najman (P. Kousal, Ševc), 36. D. Šťastný (Kelemen), 48. Jánošík (A. Raška. D. Šťastný), 55. Kotala (Claireaux, Eberle). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 2782.

Plzeň: D. Furch - Čerešňák, Budík, Jiříček, Graňák, J. Kindl, Kvasnička - M. Lang, Mertl, Dzierkals - Bulíř, Kodýtek, Kantner - F. Suchý, G. Thorell, Blomstrand - Kuťák, F. Přikryl, Malát. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, D. Moravec, Bernad, Jánošík, Fillman, Pýcha - D. Šťastný, A. Raška, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Dufek, Claireaux, Kotala - Eberle, Bičevskis, Lunter. Trenéří: Rulík a Patera.

1. Mladá Boleslav 4 2 0 1 1 14:10 7
2. Liberec 3 2 0 1 0 6:5 7
3. Karlovy Vary 3 2 0 0 1 10:7 6
4. Litvínov 3 1 1 1 0 10:8 6
Pardubice 3 2 0 0 1 10:8 6
6. České Budějovice 3 2 0 0 1 11:12 6
7. Třinec 3 1 1 0 1 10:6 5
8. Olomouc 2 1 1 0 0 7:3 5
9. Sparta Praha 1 1 0 0 0 5:2 3
10. Hradec Králové 2 1 0 0 1 3:1 3
11. Vítkovice 2 1 0 0 1 3:5 3
12. Plzeň 4 1 0 0 3 6:14 3
13. Brno 3 0 1 0 2 7:11 2
14. Zlín 3 0 0 1 2 7:11 1
15. Kladno 3 0 0 0 3 6:12 0

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy