Rittig dohazoval Homolce klienty. Obchod teď šetří policie

Radek Nohl Radek Nohl
3. 7. 2014 14:10
Podnikatel měl podle smlouvy za své rady inkasovat každý měsíc 150 tisíc korun bez DPH.
Policie se zabývá smlouvou, na níž je podpis Ivo Rittiga.
Policie se zabývá smlouvou, na níž je podpis Ivo Rittiga. | Foto: DVTV

Praha - Policisté mají na stole další kauzu spojenou s podnikatelem Ivo Rittigem. Nadační fond proti korupci upozornil detektivy na smlouvu, podle níž měl Rittig inkasovat z veřejných peněz 150 tisíc korun měsíčně za rady pro dceřinou firmu Nemocnice Na Homolce. Není přitom úplně jasné, s čím Rittig radil, a za co tedy přesně peníze dostával.

"Mohlo dojít k porušení zákona o veřejných zakázkách a existuje důvodné podezření na spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku," zdůvodnil ředitel protikorupčního fondu Petr Soukenka, proč podal trestní oznámení.

Poradenský kontrakt mezi dceřinou společností nemocnice Holte a Rittigovou firmou Riben (nyní už Rittig & Partners) byl podepsán 30. září 2008 za bývalého ředitele Vladimíra Dbalého. Smlouvu, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici, podepsala kromě Ivo Rittiga také jednatelka společnosti Holte Emilie Bialešové.

Současný ředitel a Dbalého nástupce Michal Šetlík, který do čela nemocnice nastoupil v březnu 2012, se od veškerých smluv uzavřených za předhozího vedení nemocnice důrazně distancuje. A tvrdí, že tuto konkrétní smlouvu mezi firmami Holte a Riben už za svého působení nemusel řešit. "Za mého vedení žádný takový obchodní vztah neexistuje," uvedl Šetlík.

Odmítá zároveň s ohledem na vyšetřování uvést, kolik peněz nemocnice Rittigově firmě vyplatila. "Protože však v současné době v této věci probíhá trestní řízení, musím vám bohužel sdělit, že vám nemůžeme poskytnout požadované podrobnější informace," dodal v písemné odpovědi ředitel Šetlík.

Na případ dohlédne Bradáčová

Petr Soukenka z protikorupčního fondu tvrdí, že firma Riben získala od data podpisu do konce roku 2009 více než dva miliony korun. "Lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, a naše zdroje to potvrzují, že fakturace byla bez odpovídajícího protiplnění," prohlásil Soukenka.

Zda je to skutečně pravda, má zjistit policie pod dohledem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Vrchní návladní zatím případ odmítá komentovat s tím, že k podání trestních oznámení se obecně nevyjadřuje.

Kamarádi z tenisu

Homolka zároveň odmítla sdělit, s čím jí Rittig radil a jaké prominentní klienty jí přihrával. Sám podnikatel totiž minulý pátek v pořadu DVTV vysvětloval, že za veřejné peníze zajišťoval přednímu tuzemskému zdravotnickému zařízení zajímavé zákazníky, především své vysoce postavené kamarády.

"Když má zlomenou nohu nějaký kamarád z tenisu - Boček (exnáměstek ministra Roman Boček - pozn. red.) nebo Bendl (exministr zemědělství Petr Bendl - pozn. red.) -, řeknu mu: Na té Homolce jsou výborní, běž se tam ošetřit," popsal Rittig v DVTV.

Zda ale skutečně Rittigem jmenovaný politik a vysoký státní úředník někdy byli pacienty Na Homolce, nelze zjistit. Nemocnice to s ohledem na ochranu osobních údajů a zdravotnické tajemství odmítá říci.

Podnikatel v DVTV uvedl, že nabídku na spolupráci s firmou dostal již před několika roky. Kolik celkově za své služby dostal, si ale prý nepamatuje.

Pokud by policie Rittiga v této kauze obvinila, stíhala by ho už ve třetí kauze. Rittig byl dosud obviněn za údajné praní špinavých peněz ze zakázky pražského dopravního podniku na dodávku papírových jízdenek a také v údajném úniku utajovaných informací z tajné služby. Jakákoliv podezření ovšem odmítá.

Nová kauza je pro Nemocnici Na Homolce další nepříjemností. Od minulého týdne totiž řeší jinou čerstvou věc: obvinění čtyř lidí včetně jejího bývalého ředitele Vladimíra Dbalého a jeho bývalého náměstka a současného elitního chirurga Michala Toběrného.

Podle policie měli spolu se zástupci společnosti Holte Medical Petrem Kutilem a Pavlem Kocourkem manipulovat se zakázkou na skenování chorobopisů. Nemocnici tak údajně způsobili škodu za nejméně 57 milionů korun. Vladimír Dbalý skončil jako jediný ve vazbě.

Sledujete kauzy Ivo Rittiga? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy