Rittig dohazoval Homolce klienty. Obchod teď šetří policie

Radek Nohl Radek Nohl
3. 7. 2014 14:10
Podnikatel měl podle smlouvy za své rady inkasovat každý měsíc 150 tisíc korun bez DPH.
Policie se zabývá smlouvou, na níž je podpis Ivo Rittiga.
Policie se zabývá smlouvou, na níž je podpis Ivo Rittiga. | Foto: DVTV

Praha - Policisté mají na stole další kauzu spojenou s podnikatelem Ivo Rittigem. Nadační fond proti korupci upozornil detektivy na smlouvu, podle níž měl Rittig inkasovat z veřejných peněz 150 tisíc korun měsíčně za rady pro dceřinou firmu Nemocnice Na Homolce. Není přitom úplně jasné, s čím Rittig radil, a za co tedy přesně peníze dostával.

"Mohlo dojít k porušení zákona o veřejných zakázkách a existuje důvodné podezření na spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku," zdůvodnil ředitel protikorupčního fondu Petr Soukenka, proč podal trestní oznámení.

Poradenský kontrakt mezi dceřinou společností nemocnice Holte a Rittigovou firmou Riben (nyní už Rittig & Partners) byl podepsán 30. září 2008 za bývalého ředitele Vladimíra Dbalého. Smlouvu, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici, podepsala kromě Ivo Rittiga také jednatelka společnosti Holte Emilie Bialešové.

Současný ředitel a Dbalého nástupce Michal Šetlík, který do čela nemocnice nastoupil v březnu 2012, se od veškerých smluv uzavřených za předhozího vedení nemocnice důrazně distancuje. A tvrdí, že tuto konkrétní smlouvu mezi firmami Holte a Riben už za svého působení nemusel řešit. "Za mého vedení žádný takový obchodní vztah neexistuje," uvedl Šetlík.

Odmítá zároveň s ohledem na vyšetřování uvést, kolik peněz nemocnice Rittigově firmě vyplatila. "Protože však v současné době v této věci probíhá trestní řízení, musím vám bohužel sdělit, že vám nemůžeme poskytnout požadované podrobnější informace," dodal v písemné odpovědi ředitel Šetlík.

Na případ dohlédne Bradáčová

Petr Soukenka z protikorupčního fondu tvrdí, že firma Riben získala od data podpisu do konce roku 2009 více než dva miliony korun. "Lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, a naše zdroje to potvrzují, že fakturace byla bez odpovídajícího protiplnění," prohlásil Soukenka.

Zda je to skutečně pravda, má zjistit policie pod dohledem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Vrchní návladní zatím případ odmítá komentovat s tím, že k podání trestních oznámení se obecně nevyjadřuje.

Kamarádi z tenisu

Homolka zároveň odmítla sdělit, s čím jí Rittig radil a jaké prominentní klienty jí přihrával. Sám podnikatel totiž minulý pátek v pořadu DVTV vysvětloval, že za veřejné peníze zajišťoval přednímu tuzemskému zdravotnickému zařízení zajímavé zákazníky, především své vysoce postavené kamarády.

"Když má zlomenou nohu nějaký kamarád z tenisu - Boček (exnáměstek ministra Roman Boček - pozn. red.) nebo Bendl (exministr zemědělství Petr Bendl - pozn. red.) -, řeknu mu: Na té Homolce jsou výborní, běž se tam ošetřit," popsal Rittig v DVTV.

Zda ale skutečně Rittigem jmenovaný politik a vysoký státní úředník někdy byli pacienty Na Homolce, nelze zjistit. Nemocnice to s ohledem na ochranu osobních údajů a zdravotnické tajemství odmítá říci.

Podnikatel v DVTV uvedl, že nabídku na spolupráci s firmou dostal již před několika roky. Kolik celkově za své služby dostal, si ale prý nepamatuje.

Pokud by policie Rittiga v této kauze obvinila, stíhala by ho už ve třetí kauze. Rittig byl dosud obviněn za údajné praní špinavých peněz ze zakázky pražského dopravního podniku na dodávku papírových jízdenek a také v údajném úniku utajovaných informací z tajné služby. Jakákoliv podezření ovšem odmítá.

Nová kauza je pro Nemocnici Na Homolce další nepříjemností. Od minulého týdne totiž řeší jinou čerstvou věc: obvinění čtyř lidí včetně jejího bývalého ředitele Vladimíra Dbalého a jeho bývalého náměstka a současného elitního chirurga Michala Toběrného.

Podle policie měli spolu se zástupci společnosti Holte Medical Petrem Kutilem a Pavlem Kocourkem manipulovat se zakázkou na skenování chorobopisů. Nemocnici tak údajně způsobili škodu za nejméně 57 milionů korun. Vladimír Dbalý skončil jako jediný ve vazbě.

Sledujete kauzy Ivo Rittiga? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy