veřejná zakázka

Brněnský soud bude řešit případ rozsáhlé manipulace veřejných zakázek, obžalovaných je patnáct

Státní zástupce podal ke Krajskému soudu v Brně obžalobu na deset fyzických a pět právnických osob pro rozsáhlou trestnou činnost spojenou s veřejnými zakázkami a zakázkami ve stavebnictví a energetice. V tiskové zprávě to v pátek uvedlo Krajské státní zastupitelství v Brně. Důvodem je navazující legalizace výnosů z trestné činnosti a jednání narušující hospodářskou soutěž ve formě podplácení. Obžalované firmy a jejich zástupci pocházejí z celé republiky. Zakázky z let 2014 a 2015 byly v hodnotě přes 200 milionů korun. Vyhlásily je firmy E.ON Česká republika a E.ON Distribuce, dnešní EG.D, v jejichž neprospěch mohla dohoda mezi obžalovanými vést.

Zakázky se týkaly oblasti Jihomoravského kraje, jedna byla veřejná za 140 milionů a dvě neveřejné ve výši 45 milionů a bezmála 24 milionů korun. Veřejnou zakázku tehdy vyhlásila firma E.ON Distribuce, neveřejné E.ON Česká republika. Porušení zákona u zájemců o zakázku vnímá státní zástupce v tom, že se firmy a jejich zástupci domlouvali na tom, jak zakázku získat, přičemž výherce vyplácel odměnu neúspěšným firmám v řízení nebo jim umožnil podílet se na dodávce jako subdodavatel.

Zdroj: ČTK

Nemocnice v Bohnicích dostala pokutu 600 000 za chyby v pěti zakázkách

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potrestal pokutou 600 000 korun Psychiatrickou nemocnici v Bohnicích za chyby v pěti veřejných zakázkách zadaných v letech 2017 a 2018. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách úřadu. Pokuta je pravomocná.

Úřad se na základě podnětu zabýval hned pěti veřejnými zakázkami, které nemocnice vyhlásila od ledna 2017 do listopadu 2018. Šlo o zakázky na rámcovou smlouvu na tiskařské výrobky, na dodávky dezinfekčních prostředků, na úklidové služby, dokumentaci k výstavbě nového pavilonu i na laboratorní služby.

Zdroj: ČTK

Dopravci ČSAD Liberec a BusLine čelí obvinění z pletich ve veřejné zakázce

Z pletich ve veřejné zakázce obvinila policie dopravní společnosti ČSAD Liberec a BusLine. Informaci o zahájení trestního stíhání dostalo vedení krajské společnosti ČSAD Liberec ve čtvrtek prostřednictvím datové schránky. Liberecký kraj, který před dvěma lety společnost koupil prostřednictvím firmy Autobusy LK, se chce bránit. Zvažuje i připojení k trestnímu stíhání a vymáhání náhrady škody. Pletich se měla firma dopustit ještě s předchozím majitelem. V úterý to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Vedení ČSAD Liberec podalo proti zahájení trestního stíhání stížnost s tím, že trestní jednání se týká doby před odkoupením majoritního balíku akcií ČSAD Liberec krajem od firmy LIAD. "A co je klíčové, netýká se žádné z osob, které jsou aktuálně v řídicích či kontrolních orgánech společnosti (ČSAD Liberec)," doplnil předseda představenstva Martin Bobek. Jednání předchozího vlastníka navíc podle vedení dopravce nebylo ve prospěch ČSAD Liberec, ale v neprospěch firmy. "Proto jsme navrhli zrušení usnesení o zahájení stíhání," dodal.

Zdroj: ČTK
Pokračovat