Vrchní státní zastupitelství

Bývalý soudce čelí obžalobě za ovlivňování rozhodnutí pražského vrchního soudu

Státní zástupce obžaloval bývalého soudce Zdeňka Sováka a čtyři další obviněné kvůli ovlivňování soudních rozhodnutí u Vrchního soudu v Praze, informovalo pražské vrchní státní zastupitelství na webu. Obžaloba se týká zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, nadržování, nepřímého úplatkářství, podplácení a také praní špinavých peněz. Někdejší soudce už dříve uvedl, že úplatky nebral.

V korupční kauze čelí stíhání podle informací médií vedle Sováka také podnikatel Milan Bíba, arménský podnikatel a malíř Gagik Tonyan, soukromý detektiv Robert Plevač a Bíbova přítelkyně Charlotte Mulénová. "Rozsah trestné činnosti i její konkrétní právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší," napsal bez bližších podrobností dozorový státní zástupce Zdeněk Štěpánek.

Soudce Sovák podle kriminalistů nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně, a to zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobžalovaného podnikatele Milana Bíby. Vyšetřovatelé tvrdí, že soudce chtěl mimo jiné úplatek 50 milionů korun za mírnější trest pro stavební společnost Metrostav.

Radiožurnál ve čtvrtek uvedl, že Sovák se k aktuálnímu vývoji případu nechce vyjádřit. "Řídím se pokyny svého obhájce, abych naprosto nekomentoval média," reagoval na dotaz Radiožurnálu.

Zdroj: ČTK

Detektivové navrhli obžalovat bývalého soudce Sováka a další čtyři lidi, píše Radiožurnál

Policie navrhla obžalovat bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka a další čtyři lidi v případu údajného ovlivňování soudních rozhodnutí za peníze. Českému rozhlasu to potvrdil dozorující státní zástupce Zdeněk Štěpánek z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Podle policie chtěl Sovák mimo jiné úplatek 50 milionů korun za mírnější trest pro stavební společnost Metrostav. Soudce trvá na tom, že úplatky nebral.

Návrh na obžalování Sováka podali vyšetřovatelé případu po necelých dvou letech. "V trestní věci týkající se ovlivňování soudních rozhodnutí byl policejním orgánem dnešního dne (v pondělí) doručen Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze spisový materiál s návrhem na podání obžaloby na pět obviněných osob," řekl dozorující státní zástupce Radiožurnálu. Podle Radiožurnálu čelí obvinění kromě bývalého soudce v ještě Sovákův známý Milan Bíba, arménský podnikatel a malíř Gagik Tonyan, soukromý detektiv Robert Plevač a Bíbova přítelkyně Charlotte Mulénová.

Zdroj: ČTK

Vrchní státní zastupitelství v Olomoucí stíhá po razii v Brně osm lidí pro účast na zločinecké skupině

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve středu zahájilo v souvislosti s úterní razií policie v Brně trestní stíhání osmi lidí pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a pro zneužití pravomoci úřední osoby. Vrchní státní zastupitelství to zveřejnilo na webu v tiskové zprávě. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v Brně v úterý. Zadrželi osm lidí. Podle Aktuálně.cz byl jedním z nich vlivný politik ODS Otakar Bradáč.

Zdroj: ČTK

Policisté zadrželi osm lidí kvůli přidělování městských bytů v Brně

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Státní zástupkyně si vyhradila poskytování informací v této věci.

"Policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo osm osob," uvádí státní zastupitelství.

Policisté vedou pod dozorem státní zástupkyně trestní řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině, zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dále ze spáchání zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Zdroj: ČTK

Pražské státní zastupitelství podalo obžalobu na Frančettiho kvůli Krymu

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na Rusa Alexandra Frančettiho za účast na anexi Krymu. Na podanou obžalobu upozornila Česká televize (ČT), žalobci informaci následně potvrdili v tiskové zprávě. Podle spisu Frančetti vytvořil v Sevastopolu rozvědnou skupinu. Rusa zadržela česká policie na základě ukrajinského zatykače loni v září. Ukrajina ho viní z účasti na činnosti nelegálního ozbrojeného útvaru. Frančetti vinu odmítá. Pražský Vrchní soud jeho vydání na Ukrajinu nepřipustil kvůli válečné situaci v této zemi.

"Dne 11. srpna 2022 byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na ruského občana pro zločin účasti na organizované zločinecké skupině (…), a to v souvislosti s jeho účastí na protiprávní anexi Krymu v březnu roku 2014," uvedl na stránkách vrchního státního zastupitelství žalobce Marek Bodlák.

Zdroj: ČTK
Pokračovat