Dohodli jsme se, že se dohodneme. Týden jednání o vládě

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
12. 6. 2010 14:16
Prezidenta budou volit přímo voliči, studenti začnou platit školné a vědecké projekty posoudí zahraniční experti
Máme prohlášení. Ne dohodu!
Máme prohlášení. Ne dohodu! | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Před více než týdnem ukázaly ODS, TOP 09 a Věci veřejné podepsanou dohodu, že mají vůli a snahu vyjednat příští trojkoaliční vládu.

Začaly jednat expertní týmy, nejvyšší úroveň vyjednavačů tří stran - tzv. K-devítka - se sešla už třikrát. Máme ale jasnější představu, jak by budoucí koalice mohla změnit zemi?

Co nás čeká?

Zatím se zdá, že pokud trojkoaliční vláda skutečně vznikne a pokud prakticky začne naplňovat dosavadní dohody, čekají nás změny, o kterých se mluví celá léta, ale nikdy na ně nedošlo.

Jednání jsou ale teprve na začátku a kontury změn jsou tedy poněkud mlhavé.

Nejdřív se pustíme do Ústavy!

Budoucí koalice především slíbila staronový hit: konečně zavést přímou volbu prezidenta, o které se mluví řadu let. Na stole je ale zatím jen politická proklamace, že ji ODS, TOP 09 a VV navrhnou, a to co nejdříve.

Zatím se nedohodly detaily, jak by vypadalo druhé kolo prezidentské volby, ani to, zda by se měnily pravomoci hlavy státu. Zatímco ODS si přesun pravomocí nepřeje, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ano. 

Na vysokých školách se dočkáme školného. Jasné je ale v tuto chvíli jen to, že by se platilo maximálně 20 tisíc korun ročně. Experti stran se teď musí dohodnout, zda budou studenti platit hned v době studia, nebo až poté, co začnou vydělávat.

Dojde na reformu důchodů. Příští vláda přitom hodlá vycházet z doporučení tzv. Bezděkovy komise (tzn. snížit pojistné a naopak zrušit nižší sazbu DPH), a "trojkoalice" bude hledat dohodu i s ČSSD. Všechny zákony by chtěl lídr ODS Petr Nečas prosadit do roku 2012.

Čekají nás možná protikorupční testy. Jak budou vypadat, zatím nevíme. Věci veřejné budou respektovat princip, že stát nesmí provokovat trestnou činnost (padl tím zřejmě protikorupční agent), a ODS spolu s TOP 09 jsou za to ochotny zavést testy "v limitech povolených ústavou". Na detailech budou teprve pracovat.

Revoluci ve sněmovně přinese klouzavý poslanecký mandát. Ministr už nebude moci být poslancem a nastoupí za něj náhradník. O své místo se ale bát nemusí - pokud ministerské křeslo ztratí, vrátí se zas místo svého náhradníka zpátky do poslanecké lavice.

Vědecké týmy, které budou chtít státní peníze, si budou muset zvyknout, že jejich nápady posoudí zahraniční experti - a buď je doporučí, nebo tým peníze nedostane. Ani tady ale nešli experti do detailů a bude na novém ministru školství, jak by systém zavedl v praxi.

Kameny úrazu!

Naopak v otázce 10 miliard, které by VV chtěly škrtnout v obraně a dát je na platy mladým učitelům, si strany do náručí zatím nepadly. Experty ODS a TOP 09 nenadchl ani předvolební slib VV prosazovat celoevropská referenda na úrovni EU.

U armádních škrtů už ostatně Věci veřejné ukazují ochotu couvnout: nemusí to prý být celých 10 miliard hned příští rok.

Tím dávají munici do rukou nejen médiím, ale i ČSSD, která prohlašuje, že VV opouštějí většinu toho, co před volbami naslibovaly. "Není z čeho ustupovat, ještě jsme přece nic nedohodli," brání se vyjednavačka VV Kristýna Kočí.

Faktem ale je, že hned několik expertů obou zbývajících stran Aktuálně.cz potvrdilo, že občas musejí vyjednavačům VV některé nápady vymlouvat nebo je alespoň korigovat.

Aby umlčely kritiky, prosadily Věci veřejné v "trojkoalici" závazek podat návrh na přímou volbu prezidenta co nejdříve, rozhodně ještě do podzimu. "Což je důležitý vzkaz i pro komunální volby," prohlásil bez obalu předseda VV Radek John.

Zrodí se nakonec "trojkoalice"?

Ani na tuto otázku nemáme po týdnu a půl jednání odpověď. Na stole je jen prohlášení, že se jednání povedou. A opět VV ústy Radka Johna upozornily, že to je právě jen "prohlášení, nikoliv dohoda".

Podobně mluví i Kristýna Kočí: "Ta varianta, že nakonec do vlády nevstoupíme, tady pořád na stole je."

Logicky tak Věci veřejné ocenily, že prezident Václav Klaus pouze pověřil lídra ODS Petra Nečase vyjednáváním o vládě a že ho rovnou nejmenoval premiérem.

"My velmi stojíme o ty nuance," prohlásil před týdnem Radek John za VV. "Věci veřejné by se nerady nechaly zatlačit do časového presu, kdy se do někdy musí něco dojednat."

Na tahu je ČSSD

Jako slabý článek zřejmě vnímá Věci veřejné i ČSSD. Rozhodla se je otestovat. Ve čtvrtek oznámila, že podobně jako "trojkoalice" i ona velmi rychle předloží návrh na přímou prezidentskou volbu. A Věci veřejné vyzvala, aby podpořily nejen tento sociálně demokratický návrh, ale hlavně zrušení zdravotních poplatků.

"Vyzkoušíme pravdivost předvolebního programu a slibů Věcí veřejných," prohlásil poslanec ČSSD David Rath.

Zatím to ale nevypadá, že by se tím ČSSD podařilo vrazit klín do rodící se vládní většiny. "Trojkoalice" dokonce deklarovala, že sociálním demokratům nepřepustí ani křeslo předsedy sněmovny. Ta se ale nevzdává a chce o tom znovu jednat.

Testem "trojkoalice" ostatně bude dohadování o rozdělení ministerstev. TOP 09 přitom opatrně dává najevo, že se cítí být stejně silná jako ODS.

V tuto chvíli ale všechny tři strany deklarují: nejdřív se dohodneme o programu, teprve potom o křeslech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Aktualizováno před 58 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy