Vládní trojka: Sepíšeme zákon o přímé volbě prezidenta

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
10. 6. 2010 9:16
Vrcholové jednací týmy brzy poránu probraly veškerá témata, o nichž jednají jednotlivé expertní skupiny
Sraz v šest ráno!
Sraz v šest ráno! | Foto: Lucie Kalivodová

Praha - Nejvyšší vyjednavači o vládě z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných předloží návrh na přímou volbu prezidenta, a to ještě do podzimních voleb. Oznámili to po dnešním ranním jednání, které začalo už v 6 hodin.

"Jsem rád, že jsme se dohodli na rychlém podání. Což je důležitý vzkaz i pro komunální volby," prohlásil předseda Věcí veřejných Radek John.

Z jednotlivých vyjádření vyplynulo, že na rychlé podání návrhu tlačily právě Věci veřejné. Zdroj Aktuálně.cz blízký koaličním jednáním už dříve mluvil o tom, že VV jde podle všeho hlavně o podzimní volby v Praze.

Lídr ODS Petr Nečas potvrdil, že návrh tyto tři strany podají rychle, nevidí ale příliš reálně, že by stačil ještě do voleb projít: "Je to ústavní změna, takže tam by nebylo vhodné nějaké zkracování lhůt. Prosadit to do podzimu je méně pravděpodobné."

"Chceme předložit spoustu věcí, které zdánlivě nejdou stihnout," reagoval na to Radek John.

O detailech a pravomocech experti

O detailech přímé volby prezidenta budou jednat experti. Zatím se také lídři neshodnou, zda by se spolu s přímou volbou měly měnit i pravomoci hlavy státu.

"Postoj ODS je nepodmiňovat přímou volbu prezidenta nějakými posuny pravomocí," vysvětloval svůj postoj Petr Nečas. "Nechceme, aby byla spojována s nějakým zvyšováním pravomocí prezidenta."

"Mám k tomu poněkud odlišný názor," prohlásil naopak předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Po dvaceti letech by si naše Ústava zasloužila revizi. Asi ta vyváženost mezi hlavou státu, sněmovnou a Senátem není perfektně daná. Asi bychom mohli diskutovat o přesunu pravomocí."

Na prosazení návrhu budou strany formující se koalice potřebovat i hlasy levice - ve sněmovně jim k ústavní většině dva hlasy chybí.

"Budeme o tom jednat i s ČSSD," uzavřel Petr Nečas.

Důchodová reforma - i s ČSSD?

Další ranní shodou ODS, TOP 09 a VV je dohoda, že prosadí tzv. klouzavý mandát poslance. Za poslance, který by se stal ministrem, by do sněmovny nastoupil náhradník. V případě, že by zase ministerské křeslo ztratil, vrátil by se bývalý ministr do poslanecké lavice.

Třetím závěrem pak je dohoda, že ohledně důchodové reformy budou strany budoucí vlády hledat širší shodu - a to s ČSSD. I to hlasitě prosazovaly Věci veřejné.

"O důchodové reformě chceme zahájit jednání se sociální demokracií ještě do podepsání koaliční smlouvy," upřesnil lídr ODS Petr Nečas.

Z ranního vstávání nebyl nadšený snad nikdo, na předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga museli partneři čekat víc než čtvrt hodiny.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Basketbalisté Atlanty díky 48 bodům Younga vyhráli v Milwaukee

Basketbalisté Atlanty vstoupili do semifinálové série NBA vítězstvím 116:113 v Milwaukee. Hlavní zásluhu na tom měl rozehrávač Trae Young, který si 48 body vytvořil nový osobní rekord v play off a jen dva body zaostal za svým kariérním maximem. K tomu přidal 11 asistencí. Pro Bucks to byla první domácí porážka v letošních vyřazovacích bojích, naopak Hawks vyhráli poprvé v semifinále NBA od roku 1968 a stěhování do Atlanty ze St. Louis.

před 1 hodinou

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy