Vládní trojka: Sepíšeme zákon o přímé volbě prezidenta

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
10. 6. 2010 9:16
Vrcholové jednací týmy brzy poránu probraly veškerá témata, o nichž jednají jednotlivé expertní skupiny
Sraz v šest ráno!
Sraz v šest ráno! | Foto: Lucie Kalivodová

Praha - Nejvyšší vyjednavači o vládě z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných předloží návrh na přímou volbu prezidenta, a to ještě do podzimních voleb. Oznámili to po dnešním ranním jednání, které začalo už v 6 hodin.

"Jsem rád, že jsme se dohodli na rychlém podání. Což je důležitý vzkaz i pro komunální volby," prohlásil předseda Věcí veřejných Radek John.

Z jednotlivých vyjádření vyplynulo, že na rychlé podání návrhu tlačily právě Věci veřejné. Zdroj Aktuálně.cz blízký koaličním jednáním už dříve mluvil o tom, že VV jde podle všeho hlavně o podzimní volby v Praze.

Lídr ODS Petr Nečas potvrdil, že návrh tyto tři strany podají rychle, nevidí ale příliš reálně, že by stačil ještě do voleb projít: "Je to ústavní změna, takže tam by nebylo vhodné nějaké zkracování lhůt. Prosadit to do podzimu je méně pravděpodobné."

"Chceme předložit spoustu věcí, které zdánlivě nejdou stihnout," reagoval na to Radek John.

O detailech a pravomocech experti

O detailech přímé volby prezidenta budou jednat experti. Zatím se také lídři neshodnou, zda by se spolu s přímou volbou měly měnit i pravomoci hlavy státu.

"Postoj ODS je nepodmiňovat přímou volbu prezidenta nějakými posuny pravomocí," vysvětloval svůj postoj Petr Nečas. "Nechceme, aby byla spojována s nějakým zvyšováním pravomocí prezidenta."

"Mám k tomu poněkud odlišný názor," prohlásil naopak předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Po dvaceti letech by si naše Ústava zasloužila revizi. Asi ta vyváženost mezi hlavou státu, sněmovnou a Senátem není perfektně daná. Asi bychom mohli diskutovat o přesunu pravomocí."

Na prosazení návrhu budou strany formující se koalice potřebovat i hlasy levice - ve sněmovně jim k ústavní většině dva hlasy chybí.

"Budeme o tom jednat i s ČSSD," uzavřel Petr Nečas.

Důchodová reforma - i s ČSSD?

Další ranní shodou ODS, TOP 09 a VV je dohoda, že prosadí tzv. klouzavý mandát poslance. Za poslance, který by se stal ministrem, by do sněmovny nastoupil náhradník. V případě, že by zase ministerské křeslo ztratil, vrátil by se bývalý ministr do poslanecké lavice.

Třetím závěrem pak je dohoda, že ohledně důchodové reformy budou strany budoucí vlády hledat širší shodu - a to s ČSSD. I to hlasitě prosazovaly Věci veřejné.

"O důchodové reformě chceme zahájit jednání se sociální demokracií ještě do podepsání koaliční smlouvy," upřesnil lídr ODS Petr Nečas.

Z ranního vstávání nebyl nadšený snad nikdo, na předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga museli partneři čekat víc než čtvrt hodiny.

 

Právě se děje

před 5 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrvoství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája" si v prosinci zahraje na mistrovství světa. V kvalifikaci vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. 

Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy