Víme, jak má vypadat vláda: TOP 09 chce stejně jako ODS

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
10. 6. 2010 6:00
Potvrzuje to dlouhodobý postoj TOP 09. Tvrdí, že ODS už není hegemonem na pravici
Kdo je hegemon pravice?
Kdo je hegemon pravice? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jednání o počtu křesel v nové vládě budou mít lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných na programu začátkem příštího týdne. A ODS zdaleka nemusí mít v nové vládě nejvíc křesel.

Podle zdroje Aktuálně.cz bude totiž požadovat TOP 09 stejný počet ministrů jako ODS. Vzhledem k tomu, že by formující se koalice ráda omezila počet členů vlády na 14 včetně premiéra, jako ideální se prý TOP 09 jeví tento model: 5 křesel pro ODS, 5 pro TOP 09 a 4 pro Věci veřejné.

"ODS si musí zvyknout na novou situaci," prohlásil náš zdroj. "Mají jen o pár procent hlasů víc než Topka, nemůžou mít polovinu ministrů. Maximálně tak o jednoho víc než TOP 09."

Tento postoj TOP 09 je dlouhodobější. "Nyní jsou ODS a TOP 09 stejně silné," prohlásil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nedávno v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

"ODS už prostě není hegemonem na pravici," prohlásil pro Aktuálně.cz ve stejnou dobu i předseda hnutí Starostové a nezávislí a vyjednavač za TOP 09 Petr Gazdík.

Občanští demokraté také při rozhovorech o expertních komisích občas používají termín "obě malé strany", kterým mají na mysli právě TOP 09 a VV. Zvlášť Schwarzenbergově straně se toto označení nelíbí.

O ministrech příští týden

Počtu křesel se skutečně letmo dotkli lídři tří stran už na středečním jednání, nakonec o tom ale opravdu nejednali.

"Žádná křesla jsme si nedělili, nedělíme, jakákoliv čísla, která zmiňují média, nejsou pravdivá," prohlásil v úterý lakonicky Nečas.

Podle informací Aktuálně.cz se jednání o vládních postech nechají na zvláštní setkání příští týden. "Pokud to otevřeme, musíme to ten samý den i dokončit," prohlásil zdroj našeho deníku.

Šéf sněmovny pro ODS

V případě, že by ODS skutečně připadlo křeslo předsedy sněmovny, byla by podle informací Aktuálně.cz žhavou kandidátkou na tuto funkci Miroslava Němcová, která sněmovnu vedla jako první místopředsedkyně těsně před volbami. Toto jméno ale padá zatím pouze v kuloárech.

"Spíše se kloníme k tomu, že předseda Poslanecké sněmovny by měl reprezentovat většinu," řekl Petr Nečas.

Volným pádem tak klesají šance ČSSD na místo šéfa sněmovny. Bohuslav Sobotka alespoň zopakoval požadavek sociálních demokratů bezprostředně po prohlášení tří stran: "ČSSD i nadále trvá na požadavku prosadit svého zástupce do funkce předsedy Poslanecké sněmovny."

TOP 09 teď posiluje i vliv svého volebního partnera - hnutí Starostové a nezávislí. Ve čtvrtek budou poslanci zvolení za TOP 09 rozhodovat, zda předsedou klubu zvolí právě předsedu Starostů Petra Gazdíka, kterého navrhne Karel Schwarzenberg.

"Ano, budu kandidovat," potvrdil Aktuálně.cz Petr Gazdík. "Ale záleží na našich poslancích, jestli mě zvolí."

 

Právě se děje

před 59 minutami

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Zakladatele antivirové společnosti Johna McAfeeho nalezli mrtvého ve vězení, zřejmě spáchal sebevraždu

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl dnes nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy