Víme, jak má vypadat vláda: TOP 09 chce stejně jako ODS

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
10. 6. 2010 6:00
Potvrzuje to dlouhodobý postoj TOP 09. Tvrdí, že ODS už není hegemonem na pravici
Kdo je hegemon pravice?
Kdo je hegemon pravice? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jednání o počtu křesel v nové vládě budou mít lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných na programu začátkem příštího týdne. A ODS zdaleka nemusí mít v nové vládě nejvíc křesel.

Podle zdroje Aktuálně.cz bude totiž požadovat TOP 09 stejný počet ministrů jako ODS. Vzhledem k tomu, že by formující se koalice ráda omezila počet členů vlády na 14 včetně premiéra, jako ideální se prý TOP 09 jeví tento model: 5 křesel pro ODS, 5 pro TOP 09 a 4 pro Věci veřejné.

"ODS si musí zvyknout na novou situaci," prohlásil náš zdroj. "Mají jen o pár procent hlasů víc než Topka, nemůžou mít polovinu ministrů. Maximálně tak o jednoho víc než TOP 09."

Tento postoj TOP 09 je dlouhodobější. "Nyní jsou ODS a TOP 09 stejně silné," prohlásil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nedávno v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

"ODS už prostě není hegemonem na pravici," prohlásil pro Aktuálně.cz ve stejnou dobu i předseda hnutí Starostové a nezávislí a vyjednavač za TOP 09 Petr Gazdík.

Občanští demokraté také při rozhovorech o expertních komisích občas používají termín "obě malé strany", kterým mají na mysli právě TOP 09 a VV. Zvlášť Schwarzenbergově straně se toto označení nelíbí.

O ministrech příští týden

Počtu křesel se skutečně letmo dotkli lídři tří stran už na středečním jednání, nakonec o tom ale opravdu nejednali.

"Žádná křesla jsme si nedělili, nedělíme, jakákoliv čísla, která zmiňují média, nejsou pravdivá," prohlásil v úterý lakonicky Nečas.

Podle informací Aktuálně.cz se jednání o vládních postech nechají na zvláštní setkání příští týden. "Pokud to otevřeme, musíme to ten samý den i dokončit," prohlásil zdroj našeho deníku.

Šéf sněmovny pro ODS

V případě, že by ODS skutečně připadlo křeslo předsedy sněmovny, byla by podle informací Aktuálně.cz žhavou kandidátkou na tuto funkci Miroslava Němcová, která sněmovnu vedla jako první místopředsedkyně těsně před volbami. Toto jméno ale padá zatím pouze v kuloárech.

"Spíše se kloníme k tomu, že předseda Poslanecké sněmovny by měl reprezentovat většinu," řekl Petr Nečas.

Volným pádem tak klesají šance ČSSD na místo šéfa sněmovny. Bohuslav Sobotka alespoň zopakoval požadavek sociálních demokratů bezprostředně po prohlášení tří stran: "ČSSD i nadále trvá na požadavku prosadit svého zástupce do funkce předsedy Poslanecké sněmovny."

TOP 09 teď posiluje i vliv svého volebního partnera - hnutí Starostové a nezávislí. Ve čtvrtek budou poslanci zvolení za TOP 09 rozhodovat, zda předsedou klubu zvolí právě předsedu Starostů Petra Gazdíka, kterého navrhne Karel Schwarzenberg.

"Ano, budu kandidovat," potvrdil Aktuálně.cz Petr Gazdík. "Ale záleží na našich poslancích, jestli mě zvolí."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy