koalice

Polskou vládní koalici opustila strana Dohoda, předsedu odvolal prezident

Polskou vládní koalici, která je u moci od listopadu 2015, opustila menší strana Dohoda, jejíhož předsedu Jaroslawa Gowina prezident Andrzej Duda na návrh premiéra Mateusze Morawieckého (Právo a spravedlnosti - PiS) odvolal z funkcí vicepremiéra a ministra rozvoje, práce a technologií. Vládní mluvčí tento krok vysvětlil laxním přístupem Gowina k vládnímu programu obrody země po pandemii, nazvanému Polský úděl. "Ve vládě není místo pro toho, kdo popírá její práci," prohlásila mluvčí PiS Anita Czerwińská. Odchod Dohody z koalice neznamená rozpad vlády, poznamenala agentura AFP.

Dohoda byla považována za nejumírněnějšího partnera v konzervativní koalici. Vicepremiér své výhrady vůči Polskému údělu vysvětloval tím, že nesouhlasí se zvyšováním daní střední třídě, které má program zaplatit, Za "nesmyslný" pokládal také spor Varšavy s Evropskou unií o soudní reformu. Gowin měl rovněž výhrady k projednávanému zákonu, který má podle svých kritiků umlčet nezávislou televizi TVN, vlastněnou americkou společností.

Odstranění Gowina z vlády a projednávání kontroverzního návrhu mediálního zákona ve sněmovně si polská média vykládala jako známku, že PiS si zajistila většinu hlasů v Sejmu, dolní komoře parlamentu, i bez zákonodárců loajálních ke Gowinovi. Při dnešním jednání Sejmu ale PiS nedokázala prosadit své záměry a schůze byla na návrh opozice odročena do 1. září.

Opoziční deník Gazeta Wyborcza označil tento průběh jednání sněmovny za "senzační". Připustil však, že PiS chyběli dva poslanci, kteří jsou v zahraničí, a že je možné, že dříve "domluvení" nezávislí poslanci se na poslední chvíli rozhodli zvýšit svou cenu.

Zdroj: ČTK

V Izraeli po roce skončil politický pat, v křesle premiéra se Netanjahu a Ganc vystřídají

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho centristický rival Benny Ganc dnes podepsali dohodu o vytvoření krizové koaliční vlády, která ukončí rok trvající politický pat. S odvoláním na oficiální prohlášení o tom informovala agentura Reuters.

Netanjahuův pravicový Likud a Gancova strana Modrá a bílá vydaly společné prohlášení, v němž informují o podepsání koaliční dohody poté, co volby loni v dubnu a v září a letos v březnu ani jedné ze stran nezajistily parlamentní většinu potřebnou k vytvoření jednobarevné vlády.

Podle izraelského zpravodajského webu The Times of Israel se Netanjahu a Ganc domluvili, že se v premiérském křesle vystřídají. Prvním předsedou nové vlády bude podle izraelských médií Netanjahu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat