koalice

Praha zatím nové vedení mít nebude, zastupitelé budou projednávat rozpočet

Zastupitelé na čtvrtečním jednání nezvolí nové vedení Prahy. Ustaveno bude pouze 14 zastupitelských výborů. Projednán by měl být také materiál týkající se přípravy rozpočtu na rok 2023, výběrová řízení v dopravním podniku (DPP) nebo některé materiály ze sociální oblasti. Po pondělním jednání to novinářům řekli předsedové zastupitelů Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Zdeněk Zajíček (ODS), STAN Kateřina Arnotová a Pirátů Daniel Mazur. Předsedové klubů se opět sejdou v pátek. V Praze dosud po zářijových volbách nevznikla nová koalice, dosluhující kontrolují tři výbory zřízené na ustavujícím jednání zastupitelů. Volby vyhrálo Spolu před druhým ANO a třetími Piráty.

"My jsme přišli za koalici Spolu s návrhem, jak by zastupitelstvo mohlo proběhnout. Navrhujeme, aby byla projednána informace o návrhu rozpočtu, aby mohl být 15. prosince na jednání zastupitelstva schválen. Za druhé chceme informaci od zastupitelky Hany Kordové Marvanové (zvolena za Spolu) k auditům v takzvané kauze Dozimetr a k prodeji pozemků v Lysolajích," řekl Zajíček.

Projednat chce Spolu také některá usnesení dosluhující městské rady, která dosud od voleb učinila. Bude se to týkat mimo jiné sociální oblasti nebo výběrových řízení na manažerské pozice v dopravním podniku (DPP).

Zdroj: ČTK

Pražští Piráti a Praha sobě poslali Spolu návrh koalice. Nabízejí primátorovi právo veta

Piráti a Praha sobě zaslali Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) návrh na vytvoření koalice na pražském magistrátu. V 11členné radě nabídli Spolu pět míst včetně pozice primátora, který by měl v radě právo veta, sdělila mluvčí pražských Pirátů.

"Přijměte prosím naši nabídku k okamžitému jednání o utvoření dlouhodobě stabilní koalice demokratických stran na pražském magistrátu pro celé volební období. Jsme připraveni s vámi okamžitě a bez odkladu jednat o proporčně vyváženém a vůli voličů odpovídajícím zastoupení v radě hlavního města a dalších orgánech," píší ve výzvě. Spolu nadále trvá na koalici s Piráty a STAN bez Prahy Sobě, uvedla mluvčí pražské ODS.

Piráti a Praha sobě vytvořili Alianci stability, podle níž v povolebních vyjednáváních chtějí postupovat výlučně společně. Spolu již nabídla koalici Pirátům a hnutí STAN, Piráti ji však odmítají, pokud se na ní nebude podílet Praha sobě. Volby v Praze vyhrálo Spolu před druhým hnutím ANO a třetími Piráty. 

Zdroj: ČTK

Jednání o koalici v Praze jsou zamrzlá, Spolu nadále odmítá přibrat Prahu sobě

Vznik koalice v Praze se ani po úterním jednání Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN nepřiblížil. Spolu nadále odmítá přibrat do možné koalice také hnutí Praha sobě. Naopak Piráti na přítomnosti hnutí trvají, když s ním v minulém týdnu uzavřeli Alianci stability a v jednáních chtějí postupovat výhradně společně. Novinářům to řekli zástupci Spolu a Pirátů.

Spolu bude nadále jednat o programu se STAN a podle svých zástupců stále nechává otevřené dveře pro Piráty, kdyby se rozhodli z aliance s Prahou sobě vystoupit. Volby v Praze vyhrála koalice Spolu před druhým hnutím ANO a třetími Piráty.

"Ještě k žádné dohodě nedošlo. Pravda je taková, že Piráti nepřistoupili nebo se nepřipojili k myšlence složit koalici pražskou na podkladě vládní. K tomu se připojil pouze STAN, který to odsouhlasil. Piráti to odmítli, de facto tím vznik koalice zablokovali," řekl poslanec a lídr Spolu Bohuslav Svoboda (ODS).

Zástupci Spolu řekli, že dveře pro Piráty, pokud by si rozmysleli alianci s Prahou sobě, nechávají stále otevřené. "A to pro případnou změnu názoru Pirátů, kteří by možná ještě zvážili to, jestli se přeci jenom nechtějí na tom vládním půdorysu v Praze podílet," řekl předseda klubu Spolu a vyjednavač Zdeněk Zajíček (ODS).

Zdroj: ČTK

V Brně by mohla vzniknout koalice ODS s TOP 09, ANO, lidovci, Piráty a ČSSD

Vítězná ODS s TOP 09 chce v Brně vytvořit širokou koalici s ANO, KDU-ČSL se STAN, Piráty i ČSSD. Novinářům ve čtvrtek řekla primátorka Brna a jednička ODS s TOP 09 Markéta Vaňková (ODS), která by měla zůstat v čele radnice. Širokou koalici zdůvodnila těžkým obdobím v souvislosti s ekonomikou, válkou i covidovou pandemií. V pondělí se chce se zástupci stran setkat, aby se vyjádřily k jejímu návrhu. V opozici by tak zůstala SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno.

ODS s TOP 09 by měla mít v radě Brna čtyři členy, ANO tři, lidovci se STAN dva, po jednom zástupci Piráti a ČSSD.

Koalice by v případě potvrzení měla 46 mandátů. Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

Zdroj: ČTK

Koaliční poslanci navrhují zvýšení schodku státního rozpočtu o dalších 45 miliard

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard korun na celkových 375 miliard korun. Vláda původně navrhla zvýšení schodku o 50 miliard korun z 280 na 330 miliard. Ve druhém čtení novely rozpočtu ve Sněmovně však koaliční politici vznesli další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu a tím i jeho schodku. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce zvýšení výdajů o sedm miliard na sociální věci. Předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS) a poslanec STAN Tomáš Müller chtějí na řešení nárůstu cen energií přidat celkem 38 miliard korun.

Poslanci pak ve čtvrtek navrhli přesuny uvnitř rozpočtu zhruba za 65 miliard korun. Především opoziční poslanci chtějí přidávat peníze například na školství nebo na kulturu. Peníze chtějí brát kromě jiného z vládní rozpočtové rezervy. O návrzích rozhodnou poslanci při závěrečném schvalování novely rozpočtu. Mohlo by se konat již v příštím týdnu.

Jurečka svůj návrh zdůvodnil potřebou zajištění peněz na sociální dávky a podpory v nezaměstnanosti. Celá částka má jít do kapitoly jeho ministerstva. Poslanci Adamec a Müller chtějí navýšit výdaje státního rozpočtu celkem o 38 miliard kvůli zajištění příspěvku na úhradu nákladů za energie a na pomoci podnikatelům s nárůstem cen energií.

Zdroj: ČTK

Koalice chce zrušit odborné náměstky na ministerstvech, byli by jen političtí

Koalice chce zrušit odborné náměstky na ministerstvech, náměstci by byli výhradně političtí. Ministr by jich mohl mít víc než dva, jako je tomu ze zákona nyní. Vyplývá to z návrhu novely služebního zákona, který předložili předsedové pětice vládních poslaneckých klubů. Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Z odborných náměstků, tedy náměstků pro řízení sekcí, by se stali od ledna podle novely vrchní ředitelé sekcí. Koalice chce zároveň zrušit omezení, podle kterého člen vlády může mít nejvýše dva politické náměstky. Předkladatelé poukazují na to, že náměstek člena vlády nyní nemá významné pravomoci. V navrhovaném pojetí by představoval "přemostění mezi politickou částí moci výkonné a mezi úřednickým a zásadně apolitickým aparátem", stojí v důvodové zprávě.

Zdroj: ČTK

Koalice vetovala snahu o projednání vzniku sněmovní komise k darům pro STAN

Opoziční hnutí SPD neprosadilo návrh, aby sněmovna v pátek projednala zřízení vyšetřovací komise k financování vládního hnutí STAN. Koaliční kluby požadavek lídra SPD Tomia Okamury na zařazení bodu do programu schůze vetovaly. Stejně se vládní frakce postavily k dalšímu Okamurovu návrhu, aby poslanci debatovali o povinném očkování proti covidu-19 a uložili ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), aby spornou část očkovací vyhlášky zrušil.

Zřízení vyšetřovací komise chtěla opoziční hnutí SPD a ANO projednat už na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny k financování STAN. Návrh jejího programu ale Sněmovna zamítla a schůze se neuskutečnila. Média v posledních týdnech upozorňovala na to, že vládní hnutí dostalo peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Další údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem.

Okamura dnes uvedl, že komise by se měla zabývat tím, kdo jsou koncoví vlastníci společností, a zaměřit se také na majetkovou strukturu firem. "Je potřeba vysvětlit, zda sponzorské dary byly poskytnuty v souladu se zákonem," uvedl.

Zdroj: ČTK

Z ústecké koalice odešli zástupci PRO!Ústí, budou v opozici

Z koalice v Ústí nad Labem v pondělí odešlo hnutí PRO! Ústí, radní Martin Hausenblas, Eva Outlá a Martin Krsek rezignovali na funkce radních. Teď je vládnoucí ústecká koalice v menšině. Tvoří ji ANO, ODS a PRO Zdraví a Sport, což je 12 zastupitelů. V opozici zůstalo PRO! Ústí, Vaše Ústí, SPD, KSČM, Ústecké fórum občanů a dva nezařazení, v součtu 25 zastupitelů. Před odchodem PRO! Ústí z koalice byl poměr 20 ku 17.

Odchod z koalice zdůvodnila Karolína Žákovská (PRO! Ústí) tím, že někteří její členové nepodporovali návrhy hnutí. Řekla to poté, co neprošlo zřízení kanceláře městského architekta. Uvedla, že šlo o zásadní bod koaliční smlouvy.

Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že odchod kvůli kanceláři architekta je extrém. Koalice se neshodla už v minulosti například v otázce odpadů nebo ředitele zoologické zahrady.

Hnutí PRO! Ústí vstoupilo do koalice letos 1. února. Tehdy ostatní strany vypověděly koaliční smlouvu Ústeckému fóru občanů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat