Další justiční mafii nechceme, shodla se trojkoalice

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
15. 6. 2010 16:05
Strany možné vlády chtějí nezávislejší žalobce
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ačkoli se možní příští vládní politici nechtějí konkrétně vyjadřovat o osudu Renaty Vesecké v křesle Nejvyšší státní zástupkyně, jedno je jisté: Příští vláda chce omezit vlastní vliv na tento klíčový post v trestní justici.

Funguje tady memento kauzy Čunek.

Soud v pondělí znovu označil jednání Vesecké a dalších v Čunkově případu, které vedlo k jeho zastavení, za nestandardní a netrasparentní.

Změny v systému státních zastupitelstvích jsou podle informací Aktuálně.cz jedním z bodů, o kterých jednají vyjednavači tří budoucích koaličních stran.

"Je tam shoda," popsal pouze zdroj blízký jednání expertní skupiny, který má na starosti korupci a justici. "Detaily dohodnuté nejsou, ale zákon o státním zastupitelství se bude měnit."

Největší změny se přitom podle informací Aktuálně.cz dotknou právě postu nejvyššího státního zástupce. Uvažuje se, že by jeho jmenování a odvolávání už nebylo v rukou pouze vlády, ale musel by s ním souhlasit ještě další ústavní činitel - například prezident republiky.

Tak to už v minulém volebním období navrhoval tehdejší ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil. Jeho novela se ale zadrhla na tom, že zároveň navrhoval omezit funkční období pro nejvyššího státního zástupce na pět let. Experti se na takovém kroku neshodli.

Pro je i ČSSD

Strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné by nicméně v záměru vymanit tuto část justice z příliš velkého vlivu politiků mohly najít podporu i u opoziční ČSSD, která má podobné změny přímo ve volebním programu.

Její stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová velmi kritizovala i fakt, že vláda nyní může třeba Veseckou odvolat bez zjevného důvodu. Zákon dává v tomto směru kabinetu stoprocentní pravomoc.

Podle Benešové by měly být jasně formulovány důvody a pochybení, za které je možné zástupce odvolat. Vláda by tak musela jasně popsat, v čem konkétním daný státní zástupce pochybyl. 

"Ty důvody tam teď nejsou. Nyní může být nejvyšší státní zástupce odvolán zcela bezdůvodně. To je velmi neobvyklé. V tomto směru jsme exotickou zemí," řekla k tomu před časem Marie Benešová.

Důvodem k odvolání by mohlo být třeba porušení zákonného postupu, ale i dlouhodobé onemocnění.

"Justiční mafie" znovu u soudu

Diskusi o postavení státních zástupců odstartoval první rozsudek soudce Vojtěcha Cepla ml. ve sporu mezi vysokými představiteli justice a Marií Benešovou.

Soud rozhodl, že Vesecká a spol. postupovali v kauze Jiřího Čunka tak, že si lidé mají plné právo myslet, že chtěli zmanipulovat vyšetřování.

Cepl přesně popsal jejich metody - od schůzek, telefonátů, šikanování zainteresovaných státních zástupců a vyšetřovatelů až po bezdůvodné předání případu do Jihlavy (což byl začátek konce Čunkova stíhání).

 

Právě se děje

před 8 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy