ČSSD testovala VV, zda pustí Zaorálka do čela sněmovny

ČTK Jan Němec (redaktor) ČTK, Jan Němec (redaktor)
10. 6. 2010 21:01
ČSSD navrhla zrušit zdravotní poplatky a vyzvala VV, aby hlasovaly s ní
Úřadující předseda ČSSD
Úřadující předseda ČSSD | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Poslanci se ještě ani nesešli na své první schůzi a už létají ze všech stran návrhy zákonů - a to i ústavních.

Zatímco ráno strany formující se koalice oznámili, že co nejrychleji předloží ústavní zákon na přímou volbu prezidenta republiky, odpoledne po jednání svého klubu přišla s tímtéž nápadem i ČSSD.

Když oni, i my!

Možná budoucí koalice ráno připustila, že o detailech teprve bude jednat. ČSSD naproti tomu oprášila svůj návrh z předchozího volebního období, o kterém sněmovna hlasovala pouhý den před volbami a neschválila jej.

"Já jsem rád, že ODS změnila názor na přímou volbu prezidenta," prohlásil poslanec ČSSD Jeroným Tejc. "Doufám, že teď svůj názor vyjádří hlasováním."

ČSSD navrhuje dvoukolový systém tak, že pokud by prezident nebyl zvolen hned v prvním kole nadpoloviční většinou zúčastněných voličů, postoupili by do druhého kola dva nejúspěšnější - tedy stejný systém, jako při volbě senátorů.

Zároveň návrh upřesňuje podmínky, za kterých by bylo možné prezidenta odvolat - např. kvůli porušení ústavního pořádku. Na základě žaloby sněmovny by o tom rozhodoval Ústavní soud. Odvolat by prezidenta mohli i voliči - a to lidovým hlasováním na základě návrhu sněmovny i Senátu.

Oba tábory se tak předhánějí, kdo dřív předloží návrh na přímou volbu. Podle průzkumů si ji dlouhodobě přeje většina občanů. Z možného koaličního tábora ji co nejrychleji prosazují zejména Věci veřejné - rády by to stihly ještě do komunálních voleb na podzim.

Výzva pro VV: Hlasujte s námi!

ČSSD také okamžitě vyzvala Věci veřejné jako "stranu přímé demokracie", aby hlasovaly pro návrhy sociálních demokratů. Zároveň popírají, že jejich cílem je torpédovat koaliční jednání.

"Jestliže jsou v Poslanecké sněmovně strany, které deklarovaly podobné závazky, jako jsou například Věci veřejné, pak je to dodatečný argument, abychom tyto naše návrhy předložili," prohlásil úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka. "Chceme ten návrh schválit a je jedno, kdo pro něj bude hlasovat."

Zároveň ovšem vyzvali VV, aby hlasovali i pro další předkládaný návrh: zrušit všechny zdravotnické poplatky.

"Vyzkoušíme pravdivost předvolebního programu a slibů Věcí veřejných," prohlásil David Rath. "Ve svém programu mají také zrušení poplatků. Takže máme velkého spojence."

Právě poplatky by ale byly klínem mezi trojkoalici: ODS a TOP 09 by na zrušení poplatků nepřistoupily.

Do čela sněmovny Zaorálka?

Zároveň chce ČSSD vyvolat jednání o předsedovi Poslanecké sněmovny. Zatímco strany možné trojkoalice už daly najevo, že předseda dolní komory by měl reprezentovat sněmovní většinu, ČSSD trvá na své nominaci.

"Máme na to jako vítězná strana legitimní nárok," prohlásil Sobotka.

Sociální demokraté budou na tuto funkci prosazovat Lubomíra Zaorálka.

"Takže se nebudeme bavit jenom o nároku, ale už o konkrétním jménu," prohlásil Sobotka.

Bohuslav Sobotka upřesnil, že by tuto otázku rádi probrali s vytvářející se trojkoalicí už příští týden.

Zaorálkovu nominaci ale okamžitě odmítly Věci veřejné.

"Radek John vyhlásil konec studené války, konec slovních přestřelek a napadání mezi stranami. A právě pan Zaorálek je ten, kdo neustále v médiích útočí na své politické konkurenty a tu válku vede dál," prohlásil člen vyjednávacího týmu VV Vít Bárta. "Toto jméno je signálem, že sociální demokracie post předsedy Poslanecké sněmovny nezíská.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy