Školné na VŠ bude, shodly se ODS, TOP 09 a VV

Domácí Jan Němec (redaktor) Domácí, Jan Němec (redaktor)
8. 6. 2010 14:55
Studenti by na zaplacení mohli získat odklad
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Studenti vysokých škol se v budoucnosti zřejmě musí připravit na placení školného.

Vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se na zavedení placeného studia shodli na dnešním jednání expertní skupiny, která má školství na starosti.

Školné by podle předběžných dohod mohlo dosáhnout 10 000 korun za jeden semestr.

Ve hře je varianta, že by ho studenti mohli splatit až po úspěšném vystudování školy. To prosazuje ODS i Věci veřejné, TOP 09 chce, aby studenti platili hned v době studia.

"Je to 20 tisíc korun za rok, to není tak strašné," říká vyjednavač za TOP 09 Jan Vitula. "Navíc každá vysoká škola by mohla říct, že má nulové školné. Byla to jen možnost."

"Pro nás je sociálně únosné odložené školné," prohlašuje naopak Kristýna Kočí z VV.

Spor o to, jak by mělo školné vypadat, se tak posune o úroveň výš.

Školné v programech

S úmyslem zavést školné šly do voleb všechny tři strany chystané vládní koalice a voliči jim dohromady svěřili 118 mandátů ve sněmovně.

ODS prosazovala systém odloženého školného, kdy student splácí až v době, kdy dosáhne na určitou výši platu, už ve dvojí sněmovních volbách před tím.

Věci veřejné pak v programu stanovily i výši platu, s nímž student začne školné splácet - musí to být víc než činí průměrný plat v zemi. Přitom také slibovaly, že na technických univerzitách se bude platit zpětně jen 50 procent stanoveného školného.

Školné platí leckdo už teď

Školné na veřejných vysokých školách už někteří studenti platí už teď. Týká se to "věčných studentů", tedy těch, kteří studium protahují víc, než je běžné doba. Platí také ti, kteří souběžně studují třeba dva bakalářské nebo magisterské programy.

Vysoké školy také mohou vybírat další poplatky spojené se studiem.

Peníze pro mladé učitele? Střet!

Naopak se experti stran rodící se koalice neshodli na penězích, které by Věci veřejné rády daly začínajícím učitelům. Jejich nápad škrtnout 10 miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany a dát je na školství ale rozhodně nevyvolal nadšení jejich partnerů.

"Je to nesmysl," prohlásil jeden ze členů vyjednávacího týmu v oblasti obrany ze zbylých dvou stran. "Musíme jim to vysvětlit."

"Ano, to už je dneska jasné, že je to velmi střetové téma a že je budeme muset řešit na nejvyšší úrovni," připustila vyjednavačka Věcí veřejných Kristýna Kočí.

Sama Kočí ale přiznává, že 10 miliard se třeba nenajde hned na příští rok. "Ale na druhou stranu je pro nás toto téma klíčové," dodává.

V tuto chvíli je tak jasné, že na škrtech na obraně ve prospěch školství se vyjednávací tým neshodne a bude muset rozhodnutí předat o úroveň výš.

Vrcholoví vyjednavači všech tří stran ve formě K9 se sejdou už zítra.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy