Vznikou soudy proti korupci. A volit se bude na webu

ČTK ČTK
10. 6. 2010 17:10
Strany vznikají koalice se dohodly v další ze sedmi programových kapitol
Soudce Cepl se za talár neschoval. Naopak. Využil žaloby špiček české justice k maximálnímu objasnění kauzy Čunek.
Soudce Cepl se za talár neschoval. Naopak. Využil žaloby špiček české justice k maximálnímu objasnění kauzy Čunek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na korupci si posvítí specializovaní státní zástupci a soudní senáty. Dohodli se na tom zástupci ODS, TP 09 a Věcí veřejných.

Po jednání odborníků na justici to potvrdili předseda VV Radek John a poslanec ODS Marek Benda.

Strany se zároveň shodly na zavedení elektronických voleb. Jak už dříve informoval deník Aktuálně.cz, po internetu by občané mohli vybírat své zástupce poprvé v senátních volbách v roce 2012.

Po tomto "testu" by se mohla volba po internetu zavést i ve volbách do sněmovny.

Čtěte více: ODS oprášila volby přes internet. Test má být za 2 roky

Testy ano, ale ne provokatéři

V otázkách justice a protikorupčních opatření podle Bendy zatím nejsou žádné nepřekonatelné rozpory. Vyjednávači se podle něj již shodli i na tom, jak se vypořádat s požadavky Věcí veřejných na zavedení protikorupčních testů.

Přesnou úpravu zatím zveřejnit nechtěl s tím, že teprve příští týden bude expertní tým dávat dohromady konkrétní formulace. Platí podle něj ale to, že Věci veřejné budou respektovat princip, podle nějž stát nesmí sám provokovat trestnou činnost.

ODS a TOP 09 jsou prý zase připraveny protikorupční testy v limitech povolených ústavou zavést.

Podle Johna by strany chtěly zřídit speciální protikorupční soudy. Pokud by nebyly dostatečně vytíženy, stačilo by zavést protikorupční senáty u stávajících soudů. Vše záleží na dalších analýzách, uvedl předseda VV.

Také podle Bendy je v tomto bodě shoda. Je podle něj ale třeba odborně posoudit, zda vzniknou zvláštní protikorupční soudy či jen soudní senáty.

Vyjednávači se dnes také shodli na zvýšení počtu soudních úředníků a asistentů. Na jejich nedostatek si již delší dobu stěžují mnozí soudci.

Benda ale zdůraznil, že nelze počítat s navýšením státních výdajů na soudnictví. Cílem je podle něj spíše přelít peníze ušetřené po odchodu soudců na platy soudních úředníků, nikoliv na nové soudce.

Už ráno se zástupci tří stran shodli na tom, že by prezidenta v budoucnu měli volit přímo občané.

 

 

Právě se děje

před 59 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy