Vznikou soudy proti korupci. A volit se bude na webu

ČTK ČTK
10. 6. 2010 17:10
Strany vznikají koalice se dohodly v další ze sedmi programových kapitol
Soudce Cepl se za talár neschoval. Naopak. Využil žaloby špiček české justice k maximálnímu objasnění kauzy Čunek.
Soudce Cepl se za talár neschoval. Naopak. Využil žaloby špiček české justice k maximálnímu objasnění kauzy Čunek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na korupci si posvítí specializovaní státní zástupci a soudní senáty. Dohodli se na tom zástupci ODS, TP 09 a Věcí veřejných.

Po jednání odborníků na justici to potvrdili předseda VV Radek John a poslanec ODS Marek Benda.

Strany se zároveň shodly na zavedení elektronických voleb. Jak už dříve informoval deník Aktuálně.cz, po internetu by občané mohli vybírat své zástupce poprvé v senátních volbách v roce 2012.

Po tomto "testu" by se mohla volba po internetu zavést i ve volbách do sněmovny.

Čtěte více: ODS oprášila volby přes internet. Test má být za 2 roky

Testy ano, ale ne provokatéři

V otázkách justice a protikorupčních opatření podle Bendy zatím nejsou žádné nepřekonatelné rozpory. Vyjednávači se podle něj již shodli i na tom, jak se vypořádat s požadavky Věcí veřejných na zavedení protikorupčních testů.

Přesnou úpravu zatím zveřejnit nechtěl s tím, že teprve příští týden bude expertní tým dávat dohromady konkrétní formulace. Platí podle něj ale to, že Věci veřejné budou respektovat princip, podle nějž stát nesmí sám provokovat trestnou činnost.

ODS a TOP 09 jsou prý zase připraveny protikorupční testy v limitech povolených ústavou zavést.

Podle Johna by strany chtěly zřídit speciální protikorupční soudy. Pokud by nebyly dostatečně vytíženy, stačilo by zavést protikorupční senáty u stávajících soudů. Vše záleží na dalších analýzách, uvedl předseda VV.

Také podle Bendy je v tomto bodě shoda. Je podle něj ale třeba odborně posoudit, zda vzniknou zvláštní protikorupční soudy či jen soudní senáty.

Vyjednávači se dnes také shodli na zvýšení počtu soudních úředníků a asistentů. Na jejich nedostatek si již delší dobu stěžují mnozí soudci.

Benda ale zdůraznil, že nelze počítat s navýšením státních výdajů na soudnictví. Cílem je podle něj spíše přelít peníze ušetřené po odchodu soudců na platy soudních úředníků, nikoliv na nové soudce.

Už ráno se zástupci tří stran shodli na tom, že by prezidenta v budoucnu měli volit přímo občané.

 

 

Právě se děje

před 47 minutami

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Zakladatele antivirové společnosti Johna McAfeeho nalezli mrtvého ve vězení, zřejmě spáchal sebevraždu

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl dnes nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy