Nečas o důchodech: Vyjdeme z návrhů Bezděkovy komise

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
11. 6. 2010 12:33
Nebude to přesně ani jedna z variant Bezděkovy komise, musí být politicky průchodná, řekl Nečas
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lídr ODS Petr Nečas se sešel se členy tzv. Bezděkovy komise, která dlouhodobě pracovala na návrzích důchodové reformy. Společně se dohodli, že budou dál úzce spolupracovat s novou vládou v čele s Petrem Nečasem, pokud ji zformuje trojkoalice.

Zároveň Petr Nečas prohlásil, že reforma musí být politicky průchodná. Bude sice vycházet z návrhů Bezděka a spol., ale bude záležet nejen na jednání tří stran rodící se koalice, ale i na dohodě s ČSSD.

"Výsledná verze bude jistě odlišná. Nebude to přepsaná jedna ze dvou variant," upozornil Nečas.

Komise expertů tento týden zveřejnila svůj návrh důchodové reformy ve dvou variantách.

V obou navrhuje snížit pojistné z 28 procent hrubé mzdy na 23 procent a tento propad příjmů důchodového systému nahradit sjednocením obou sazeb DPH. Napříště by platila jen jedna ve výši 19 procent. To by zvýšilo ceny většiny potravin a služeb.

"V roce 2004 vláda ČSSD přesunula obrovské množství komodit z nižší do vyšší sazby DPH," prohlásil Nečas v reakci na kritiku ze strany ČSSD. "Bylo to masivnější, než to, co teď navrhuje Bezděkova komise."

První varianta pak navrhuje, aby člověk z oněch 23 procent odváděl povinně 3 procentní body do soukromých fondů. Druhá varianta počítá s tím, že by člověk všech 23 procent odváděl do státního pilíře, ale další 3 procenta by si mohl spořit na individuálním důchodovém účtu. Pokud by to udělal, stát by mu na to stejnou částkou přispěl.

Lídři formující se trojkoalice se ale už včera dohodli, že shoda na podobě důchodové reformy musí být širší, než jen na půdorysu vládní většiny. Zahájí tedy i jednání se sociální demokracií.

 

Právě se děje

před 9 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy