Vláda bude nejmenší v dějinách, tvrdí ODS, TOP 09 a VV

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
9. 6. 2010 12:50
Ve vládě prý nebudou žádní "ministři bez ministerstev"
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Chceme složit nejmenší vládu v dějinách České republiky. Žádná křesla jsme si ale nedělili a neřešili ani počet ministerstev.

S tím po dnešním jednání lídrů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných před novináře předstoupil lídr ODS Petr Nečas.

Jisté je jen to, že ve vládě nebudou ministři, kteří neřídí ministerstvo, např. ministr pro lidská práva.

"Tato agenda bude pod premiérem," upřesnil předseda VV Radek John.

Sporné body: školné i škrty v obraně

Vyjednavači dnes probírali sporné body. Jedním z nich je školné na vysokých školách. Expertní komise všech tří stran se už včera dohodla na potřebě zavedení školného. Problémem zůstává, zdy ho mají studenti platit hned, nebo až v době, kdy začnou vydělávat.

"Budeme schopni dosáhnut kompromisního znění," potvrdil dnes Nečas. Podobně optimistický je i v otázce učitelských platů.

S těmi jsou spojeny škrty v resortu obrany, protože VV by rády 10 miliard uspořených na obraně dali právě školství.

"Mluvili jsme o tom dnes desítky minut a další desítky minut o tom budeme mluvit dál," připustil přetrvávání neshody Radek John."Kdo byl na vojně, ví, že škrty jsou tam vždycky možné. Otázkou je, jestli všech 10 miliard."

Vedení sněmovny? Naše!

Strany rodící se koalice se dohodly také na tom, že pravděpodobně nedají sociálním demokratům post předsedy dolní komory. "Spíše se kloníme k tomu, že předseda Poslanecké sněmovny by měl reprezentovat většinu," řekl Nečas.

Žádná jména prý dnes ale nepadla, ani to, která strana by mohla křeslo předsedy dostat.

Sociální demokraté ale dál na svém požadavku mít předsedu sněmovny trvají. Požadavek bezprostředně po prohlášení tří stran jednajících o vládě zopakoval úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Jsem přesvědčen o tom, že uplatnění zásady 'většina bere vše' nepomůže zlepšení politické kultury v Poslanecké sněmovně," prohlásil Sobotka. "ODS, VV a TOP 09 popírají svá původní prohlášení a nerespektují fakt, že volby vyhrála ČSSD a má i největší klub v Poslanecké sněmovně."

ODS, TOP 09 a VV se dále shodly, že prosadí snížení poslaneckých platů a zdanění jejich náhrad a omezí imunitu zákonodárců. A to i v případě, že ještě nebude podepsána koaliční smlouva.

"Imunita se bude vztahovat jen na projevy v parlamentu," prohlásil předseda VV Radek John. "Venku bude poslanec jako každý normální občan."

"Ale trestní stíhání bude možné jen se souhlasem předsedy parlamentní komory," upřesňoval hned vzápětí představy tří stran místopředseda ODS David Vodrážka. "Imunita by se ale neměla vztahovat na přestupky a neměla by být doživotní."

Zatím je tedy jisté jen to, že padne současná praxe: dnes pokud parlamentní komora zákonodárce nevydá, je stíhání navždy vyloučeno.

Ministerská křesla? Neřešíme

Vyjednavači podle něj nejednali o rozdělení ministerských postů. "Žádná křesla jsme si nedělili, nedělíme, jakákoliv čísla, která zmiňují média, nejsou pravdivá," popřel Nečas zprávy některých médií.

Strany se podle něj jen shodly na tom, že chtějí zrušit či sloučit některá ministerstva a vytvořit nejmenší vládu v dějinách České republiky.

Klíčovou otázku daní podle Nečase lídři zatím neřešili. "O daních jsme se nebavili, protože stále jedná expertní skupina," upřesnil lídr ODS.

V Hospodářských novinách dnes přitom poprvé připustil, že by ODS mohla souhlasit se zvýšením daní. Stát totiž bude potřebovat miliardy na reformu penzijního systému.

Vyplývá to ze zprávy Bezděkovy komise, která dnes veřejně přestaví svá doporučení. Redakce Aktuálně.cz má dokument k dispozici. Čtěte více: Nové důchody: zdraží potraviny a ženy přijdou o výhody

Schůzky tří stran na nejvyšší úrovni teď musí být častější, prohlásil hned po jednání Petr Nečas. Lídři se sejdou hned zítra brzy ráno.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy