Peníze pro vědce? Ať o nich rozhodnou experti z ciziny

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
11. 6. 2010 19:30
Koaliční jednání ODS, TOP 09 a VV se shodl na zásadách financování
Dáme peníze, nebo ne?
Dáme peníze, nebo ne? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Projekty, na které vědci žádají státní peníze, by v budoucnu měli posuzovat odborníci ze zahraničí. Shodly se na tom všechny tři strany vznikající vládní koalice v expertní komisi pro školství a vědu.

Týkalo by se to vědeckých projektů, financovaných z peněz jednotlivých ministerstev, nikoliv vědeckých grantů.

Pokud by tedy vědecký tým žádal o státní peníze, posoudili by smysluplnost jeho projektu nejprve odborníci ze zahraničí. Ti by pak příslušnému ministerstvu doporučili nebo nedoporučili, aby na něj dalo peníze.

Do podrobností zatím nejdeme

Zatím ovšem panuje shoda právě jen na zapojení zahraničních expertů. Kdo by je vybíral a na základě jakých kritérií, zatím jasné není.

"Na zapojení zahraničních odborníků jsme se všichni shodli," potvrdil online deníku Aktuálně.cz expert za TOP 09 Jan Vitula. "Konkrétní realizace bude záležet na ministrovi školství. Tyto techniky se ale v zahraničí běžně používají," dodává.

Bude tedy záležet na tom, která strana nakonec ministerské křeslo získá a jakou představu bude mít její kandidát.

 

Právě se děje

před 26 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy