Plán na rozjezd školného je hotov. Od Fischera

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 6. 2010 18:30
Vládní expert Petr Matějů odhaduje, že školné může být zavedeno nejdříve od roku 2013
První placený rok na vysoké? 2013
První placený rok na vysoké? 2013 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejprve systém finanční pomoci pro studenty, a pak až školné. To je plán, kterého by se podle odborníka na reformu vysokého školství Petra Matějů měla řídit budoucí vláda.

"Velmi bych varoval před tím, zavádět školné bez systému finanční pomoci studentům. Ten může začít platit od roku 2012. Reálný odhad zavedení školného je tak rok 2013," řekl Aktuálně.cz Matějů, který v minulých letech vypracoval na ministerstvu školství se svým týmem rozsáhlý plán reformy vysokého školství, včetně zavedení školného, a který bude spolupracovat i s novým kabinetem.

Plán půjček pro studenty a převedení dávek z rodičů na ně samé před necelými dvěma týdny schválila dosluhující vláda premiéra Fischera, takže její nástupci už s touto předlohou mohou počítat.

Kromě půjček a grantů, které by student nemusel při svědomitém studiu splácet, se počítá i s přesměrováním státní podpory od rodičů ke studentům. Plánuje se, že by ministerstvo financí zrušilo daňové výhody rodičům studentů, které dnes činí na devět set korun, a zajistilo studentům nezávislý příjem. Stejný osud čeká i přídavky, které rodiče dostávají na studující děti.

Účet za první rok? 5 miliard

Petr Matějů
Petr Matějů | Foto: Ludvík Hradilek

Pokud chystaná trojkoaliční vláda vezme plán za svůj, bude si v prvním roce podle výpočtů expertního týmu muset připravit pět miliard korun.

V dobách úspor na všech frontách to nebude snadné. "Rozumná vláda to udělá, je to klíčová investice, dlouhodobě je navíc systém rozpočtově neutrální," říká Matějů.

Musí ale existovat možnost vymáhat půjčky pomocí daňového systému, jinak se ze studentských půjček mohou stát nedobytné pohledávky.

10 tisíc není strop

Školné je jednou z nejvýznamnějších změn, na kterých se shodly tři strany možné příští vládní koalice. TOP 09 zastává názor, že by studenti měli platit hned, druhé dvě strany jsou pro odložené školné.

To je i vize týmu okolo Petra Matějů. Shoda panuje i ve výši školného. "Deset tisíc korun za semestr, o kterých mluví vyjednavači,  je pro začátek rozumný strop, ale není to strop trvalý," upozorňuje Matějů.

"Pokud se ale za pár let zvedne řekněme na dvacet tisíc, neznamená to, že všechny školy takové školné budou mít. Jednotlivé školy budou stanovovat výši školného podle toho, jak odhadují úspěšnost svých absolventů na trhu práce."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy