Bohatí zaplatí víc, plánuje Heger, poplatky ale nezvýší

Radek Nohl Radek Nohl
9. 12. 2012 18:16
Ministr zdravotnictví připravuje další změny a mění plány své reformy
Poplatky u lékaře Heger měnit nechce.
Poplatky u lékaře Heger měnit nechce. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce brzy prosadit průlomovou novinku, která zásadně změní to, jak bude většina lidí platit zdravotní pojištění.

Jeho úřad totiž již připravuje zákon, v němž počítá s tím, že nově pacienti zaplatí část pojištění své pojišťovně sami. A ti, kteří mají vyšší příjmy, podle Hegerových slov budou platit více.

Ministr o změně mluví jako hlavní prioritě a proto ji hodlá uzákonit již od začátku roku 2014. Heger naopak dokonce volebního období již nechce měnit výši poplatků u lékaře.

"Co se týče poplatků, tak to budeme velmi opatrní. Cokoliv se s nimi odehraje, tak vyvolá velkou bouři debat a tak jsme se rozhodli, že zatím s poplatky bude konzervativní," řekl Aktuálně.cz Heger.

Změny v pojištění

Ministerstvo počítá s tím, že by si v budoucnu část peněz z pojistného vybrala každá zdravotní pojišťovna od svých pojištěnců sama a zbytek by jí zaplatili pacienti. Změna se ale už nyní nelíbí třeba opoziční ČSSD.

"Navrhujeme mechanismus dvousložkového pojištění, které bylo vyzkoušeno v Německu, Švýcarsku a Holandsku. Spočívá v tom, že by si pojišťovny mohly vybrat více zdravotního pojistného nebo by ho mohly naopak snížit. Mluvíme o desetinách procenta toho, co dneska platí zaměstnanec. Tím by jasně daly najevo, jestli mají hospodářské problém nebo jsou velmi dobré," uvedl Heger.

Ministr však chce, aby oproti Holandsku neplatili pojistné v Česku všichni. Týkat by se to mělo především těch, za které ho nyní odvádí zaměstnavatel. Změna by se tak neměla dotknout seniorů, žen na mateřské nebo dětí.

Původní odhady přitom počítaly s tím, že by lidé platili částky od 1000 do 3000 korun. "Ty, co mají výdělky větší, by platili více," prohlásil ministr. "Pro ty pojišťovny, které by nebyly úspěšné, by bylo riziko, že jim pojištěnci budou mizet," dodal.

Poplatky měnit nechce

Heger v rozhovoru pro Aktuálně.cz však také řekl, že nebude usilovat o změny v poplatcích. Přesto by se však ještě něco změnit mohlo.

Ministerstvo by totiž chtělo, aby chronicky nemocní pacienti již nemuseli poplatky u lékaře platit.

"Je to jedna z věcí, jak zavést bonusy za to, že se chová vůči svému zdraví a celému systému rozumně. Tohle by byla jedna z možných cest. Bude to záviset, jak to bude politicky průchodné," dodal ministr.

Jaký je Leoš Heger ministrem? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy