Heger: Za prohrou pravice nejsou reformy, ale korupce

Radek Nohl Radek Nohl
15. 10. 2012 19:48
Ministr zdravotnictví mluví o politické katastrofě, za kterou mohou i rebelové ODS
Ministr Leoš Heger.
Ministr Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Za výraznou prohrou pravicových stran v krajských volbách nejsou reformy, které připravila vláda premiéra Petra Nečase (ODS), ale její vlastní korupční skandály.

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

"Hlavní příčinou byly korupční kauzy a neschopnost se k nim postavit naprosto razantně," prohlásil.

Heger, který je zároveň členem předsednictva TOP 09, je přitom prvním vysoce postaveným pravicovým politikem, jenž takto ostře situaci po krajských volbách komentoval.

Vinu na propadu vládních stran TOP 09 a ODS má podle jeho slov i šestice rebelujících poslanců z řad občanských demokratů.

Aktuálně.cz: Co je podle vás za prohrou pravice?

Myslím si, že hlavní příčinou byly korupční kauzy a neschopnost se k nim postavit naprosto razantně. Problémem nejsou reformy, je to spíše komunikace, dělat věci citlivě, bavit se s veřejností.

A.cz: A myslíte tím korupční kauzy ODS, nebo TOP 09?

Já si myslím, že to jde napříč celou pravicí. I v TOP 09 je potřeba o těchto věcech mluvit. Ty reformy se udělat musí, ale pomaleji a vstřícněji. Nám ve zdravotnictví všichni vyčítají, že reformy neděláme. My je děláme, máme prosazenu spoustu novel, zákonů, a to podstatně více, než měly ty garnitury před námi.

Za prohrou pravice nejsou reformy Nečasovy vlády, ale korupční kauzy, říká Heger.
Za prohrou pravice nejsou reformy Nečasovy vlády, ale korupční kauzy, říká Heger. | Foto: Reuters

Přitom nám vyčítají, že to děláme pomalu. Já si to nemyslím, je to děláno opatrně. Třeba nadstandardy se diskutovaly, jestli jsou ústavní, nebo ne. To je příklad toho, že věci nejde lámat přes koleno. To, co se změní z roku na rok razantně, pak dopadne jako Julínkovy poplatky politickou katastrofou.

A.cz: Co se musí změnit?

Politici musí jít příkladem, musí začít sami u sebe. S tím souvisí především ty korupční kauzy, jejich řešení. Za druhé, ty změny musí být roztaženy na delší období.

A.cz: Neuškodilo TOP 09, že drží "problematická" ministerstva financí, zdravotnictví a sociálních věcí, která se nejvíce dotýkají lidí?

To samozřejmě taky, nepokládal bych to za primární příčinu. Tahle vláda se prostě rozhodla, že bude dělat reformy ve všem. Rozpočtová opatření dopadají úplně na všechny resorty. Samozřejmě, pokud jde o sociální věci, důchody, zdravotnictví, tak to dopadá na všechny lidi. Politicky je to velmi snadno opozicí zneužitelné.

Podívejte se na fotky z volebního štábu TOP 09 a Starostů:

A.cz: Jak propad vládních stran ovlivnila situace uvnitř ODS, kde není jasné, na jaké straně šestice rebelů je?

To byl ten poslední moment, který k volební katastrofě dospěl, protože se ODS de facto rozpadla a teď hledá viníka všude jinde než u sebe. To je veliká příčina také. 

Problém je, když se podíváte dneska do všech novin, tak tam se mluví o korupci, jsou tam titulky, které se toho týkají. A přitom velká část rebelů ODS je vázaná na ministerstvo zdravotnictví a na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, kde je spousta nepořádku a nedořešená kauza IZIP. Ty souvislosti jsou celkem jasné.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na krajské volby pište zde.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy