Nemocnice získají nové smlouvy, od VZP ale jen vyvolené

Radek Nohl Radek Nohl
5. 10. 2012 15:07
Pokud zdravotnické zařízení novou smlouvu nedostane, může ho to zklikvidovat
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Rozsáhlý plán na rušení nemocnic se o jeden rok odkládá.

Poté, co se za tři čtvrtě roku podařilo dohodnout na nových smlouvách pouze s třetinou zdravotnických zařízení, přišel Svaz zdravotních pojišťoven s novinkou.

Tam, kde žádná dohoda do konce října nepadne, nabídne sedm zaměstnaneckých pojišťoven nemocnicím nové jednoroční smlouvy.

Ta největší - VZP - si ale bude vybírat. A podepíše roční smlouvu jen s některými. Proto hrozí, že se v řadě zdravotnických zařízení mohou od příštího roku obory nebo celá oddělení rušit.

"Situace bude dořešena do konce října a tam, kde nedojde k dohodě, nabídnou pojišťovny nemocnicím smlouvu na zkrácenou dobu jednoho roku," potvrdil Aktuálně.cz prezident Svazu zdravotní pojišťoven Jaromír Gajdáček.

VZP každému smlouvu nedá

Plán zaměstnaneckých pojišťoven přitom podporuje i ministerstvo zdravotnictví.

"Případné uzavření smlouvy na jeden rok považuji za jedno z možných řešení k optimalizaci nastavení sítě," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra Ferdinand Polák.

Ministr Leoš Heger.
Ministr Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Také VZP podle svého mluvčího Jiřího Roda plánuje, že nabídne nemocnicím dočasné jednoroční smlouvy.

Jedním dechem ale Rod dodává, že ji rozhodně nedostane každá.

"V individuálních případech budeme tento postup také volit," odpověděl Rod na dotaz, zda i Všeobecná zdravotní pojišťovna nabídne nemocnicím smlouvy do konce roku 2013.

Do současné doby má podle Gajdáčka uzavřenou dohodu se zaměstnaneckými pojišťovnami jen 56 ze 158 nemocnic. Zařízení, která se s pojišťovnami již dohodla, získají nové dlouholeté smlouvy.

Unikátní operace, podívejte se na fotky:

Heger očekává miliardové úspory

V posledním veřejném seznamu, který byl zveřejněn v polovině roku, přitom například nebylo ani jedno zdravotnické zařízení z Ústeckého nebo Jihočeského kraje.

Ale také ani jediná fakultní nemocnice. Zástupci Svazu zdravotních pojišťoven však již dříve uvedli, že s těmi se před časem předběžně dohodli. 

Restrukturalizací lůžkové péče chce úřad ministra Leoše Hegera ušetřit 1,6 až 2,5 miliardy korun. Odbory ale tvrdí, že chystaná opatření mohou tvrdě pocítit i pacienti.

Bojíte se, že vám zruší vaši nemocnici? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy