zákon

Dánsko chce zpřísnit zákon o znásilnění, se sexem budou muset oba partneři souhlasit

Dánsko chce po vzoru Švédska zpřísnit zákon o znásilnění. Podle vládního návrhu budou muset s pohlavním stykem vyjádřit oba partneři jasný souhlas, jinak půjde o znásilnění. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Podle dosavadních dánských zákonů lze styk kvalifikovat jako znásilnění, pokud s ním jeden ze zúčastněných výslovně nesouhlasí či se mu brání. Podle agentury Ritzau bude možné za souhlas považovat slovo, svolení ale bude možné vyjádřit i "nepřímo", například polibky, dotyky či zvuky.

"Musíme změnit chápání znásilnění ve společnosti a nová definice znásilnění založená na svolení je milníkem v této snaze," uvedl ministr spravedlnosti Nick Haekkerup.

Zdroj: ČTK

Za nadbytečný zřejmě označí vláda ANO a ČSSD senátní návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem

Za nadbytečný zřejmě označí vláda ANO a ČSSD senátní návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. K úpravě Listiny základních práv a svobod pošle kabinet zákonodárcům podle podkladů pro pondělní schůzi neutrální stanovisko. Měl by v něm varovat před "překotnými a neuváženými" dílčími změnami listiny.

Zdroj: ČTK

Čínský zákon o Hongkongu porušuje čínsko-britskou dohodu, tvrdí Londýn a zvažuje protiakce

Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong je ze strany Pekingu "zjevným a závažným narušením" čínsko-britské deklarace z roku 1984, která umožnila Číně velkoměsto převzít pod svou správu. Uvedl to britský ministr zahraničí Domic Raab, podle kterého má Čína dostát svým mezinárodním závazkům.

Novou právní úpravu přijal v úterý stálý výbor, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, a prezident Si Ťin-pching. Norma definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu podle něj můžou být souzeni i v pevninské Číně.

"Od včerejšího (úterního) večera, kdy byla tato legislativa o národní bezpečnosti zveřejněna, jsme pečlivě prozkoumali její obsah," citovala Raaba agentura Reuters. "Jedná se o zjevné narušení autonomie Hongkongu a o přímou hrozbu pro svobodu tamních obyvatel, a proto se bohužel domnívám, že jde o zjevné a závažné narušení společné deklarace mezi Británií a Čínou," dodal Raab. Británie nyní ve spolupráci s mezinárodními partnery zváží, jaké akce proti Pekingu podnikne.

Zdroj: ČTK
Pokračovat