Schváleno. Ředitel VZP dostal odměnu 795 tisíc korun

Radek Nohl Radek Nohl
27. 8. 2012 18:01
Správní rada pojišťovny odhlasovala bonus k Horákovu více než dvousettisícovému platu
Ředitel VZP Pavel Horák.
Ředitel VZP Pavel Horák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák si ke svému více než dvousettisícovému platu připíše odměnu 795 tisíc korun.

Bonus za rok 2011 mu podle zjištění deníku Aktuálně.cz v pondělí schválili členové správní rady.

Navíc přitom mohl šéf VZP dostat až 1,5 milionu korun.

Jenže výši Horákovy odměny zřejmě ovlivnilo mimo jiné i to, že pojišťovna v loňském roce poprvé sama přiznala, že vyčerpala všechny rezervy. A právě to, jak VZP hospodaří, tvoří velkou část jeho ročního hodnocení.

"Jako jediná jsem byla proti, protože to považuji za nemravné," řekla Aktuálně.cz členka rady a poslankyně KSČM Soňa Marková.

Naopak další zástupci opozičních stran a především vládní koalice pro výši statisícového bonusu ruku zvedli.

"Hlasovali pro ni zástupci všech politických klubů i všichni přítomní zástupci státu ve správní radě," podotkl šéf správní rady a poslanec ODS Marek Šnajdr.

Odpovídá to, shodují se poslanci

Podle jeho slov se peníze nehradí z fondu, který je určen na úhradu zdravotní péče, ale z fondu na administrativu. 

"Vzhledem k tomu, že odměna odpovídá 53 procentům celkové možné výše, si myslím, že je odpovídající," prohlásila další členka rady a poslankyně TOP 09 Patricie Kotalíková.

"V některých oblastech řízení došlo k pozitivním opatřením, v jiných méně. Některé okolnosti není vedení pojišťovny schopno ovlivnit vůbec a to se promítlo do výše odměny," uvedl člen rady a poslanec LIDEM Jiří Rusnok.

Ředitel si pohoršil 

Oproti loňskému roku si ale Horák finančně pohorší. Tehdy mu totiž správní rada VZP potvrdila odměnu 990 tisíc korun.

Členové rady v pondělí zároveň schválili i podmínky, podle kterých dostane Horák finanční odhodnocení za rok 2012.

Více než půl milionu korun bude moct dostat, pokud VZP naplní svůj zdravotně pojistný plán.

A další peníze může získat například za to, že bude aktivně komunikovat s veřejností, dojde k restrukturalizaci lůžek nebo pojišťovna udrží počet pojištěnců.

Pod kritikou kvůli IZIP

Horák byl přitom loni pod kritikou zejména kvůli projektu zdravotních knížek IZIP. Kvůli němu zahájilo ministerstvo zdravotnictví letos na konci června hloubkovou kontrolu.

Pod většinami smluv s IZIP, které byly k 30. červnu 2012 vypovězeny, je přitom podepsán právě současný ředitel VZP. Jestli tedy kontroloři zjistí nějaké jeho pochybení, mohlo by ho to stát křeslo.

Kolik se bere na ministerstvech? Podívejte se, máme kompletní přehled:

Ministr zdravotnictví Leoš Heger již dříve prohlásil, že mu s Horákem dochází trpělivost. Odvolán by mohl být pouze díky většině ve správní radě pojišťovny. A tu Heger pro Horákovo odvolání v současné době nemá.

Je odměna pro ředitele VZP Pavla Horáka odpovídající? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy