pojišťovna

Banky i pojišťovny jsou podle zátěžových testů připravené odolávat zhoršeným ekonomickým podmínkám

Nejnovější zátěžové testy českých bank a pojišťoven ukázaly, že oba sektory jsou i nadále odolné a připravené odolávat zhoršeným ekonomickým podmínkám. V tiskové zprávě o tom v úterý informovala Česká národní banka. Pro testy bylo vybráno 15 tuzemských bank, které reprezentují zhruba 90 procent aktiv celého sektoru, a 20 pojišťoven, jejichž tržní podíl podle hrubého předepsaného pojistného v roce 2020 činil 99,6 procent trhu.

Zdroj: ČTK

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliardy korun, o 4,4 procenta více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covidu-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK

Pojišťovny odhadují škody z bouřek v minulém týdnu na 3,6 miliardy korun

Pojišťovny odhadují škody z bouřek, které zasáhly zemi v minulém týdnu na 3,6 miliardy Kč. Z toho případy za 2,3 miliardy Kč už pojišťovny řeší. Pojistných událostí to bude až 25 000, nahlášeno jich je přes 11 000. Vyplývá to z odhadů, které ve středu poskytla ČTK Česká asociace pojišťoven. Škody zahrnují i řádění tornáda na jižní Moravě.

Pojišťovny dosud vyřídily 1700 pojistných událostí a vyplatily 50 milionů Kč, z toho polovinu na zálohách. Očekávaná průměrná škoda dosahuje 144 000 Kč.

V případě obyvatel jde především o pojištění budov, kde odhadovaná škoda činí 1,8 miliardy Kč, nahlášená představuje 967 milionů Kč. Pojistných událostí bude 12 000, nahlášena jich je polovina, vyřídilo se 1300. Vyplatilo se 49 milionů Kč, na zálohách 24 milionů Kč.

Zdroj: ČTK

Pojišťovny vybraly v prvním čtvrtletí na pojistném 37,7 miliardy korun

Český pojistný trh v prvním čtvrtletí 2021 zpomalil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 37,7 miliardy Kč, což je meziročně o 2,4 procenta více. Ve čtvrtek o tom informovala Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy Kč.

"Ve srovnání s šestiprocentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku ale jde o znatelné zpomalení tempa růstu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj jak v životním, tak neživotním pojištění," komentoval výsledky analytik asociace Jaroslav Urban.

Životní pojištění meziročně stouplo o 1,8 procenta na 11,9 miliardy Kč. Pojistné v neživotním se blíží 25,8 miliardy Kč. To odpovídá meziročnímu zvýšení o 2,7 procenta, což kontrastuje se 7,1procentním růstem v minulém roce.

Zdroj: ČTK

Zátěžové testy ČNB opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování zahrnující téměř všechny banky a pojišťovny prokázalo, že oba sektory jsou odolné proti případnému nepříznivému ekonomickému vývoji. Testy ČNB provedla na základě dat ke konci roku 2018.

Zdroj: ČTK

Větrná bouře Mortimer způsobila v Česku škody v řádech milionů

Silný vítr Mortimer, který v pondělí zasáhl část Česka, způsobil klientům pojišťoven škody za několik milionů korun. Škody podle pojišťoven budou ještě přibývat a týkají se hlavně poškozených střech.

Pokračovat