Šéf VZP píše kvůli IZIP poslancům: Udělal jsem chybu

Radek Nohl Radek Nohl
7. 10. 2011 12:45
Horák rozeslal dopis, ve kterém tvrdí, že obchod s neznámou firmou není nevýhodný
Šéf VZP Pavel Horák se omlouvá politikům, rozeslal jim dopis.
Šéf VZP Pavel Horák se omlouvá politikům, rozeslal jim dopis. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ředitel VZP Pavel Horák se pod tlakem snaží uhasit kauzu elektronických zdravotních knížek IZIP.

Členům správní a dozorčí rady největší české zdravotní pojišťovny rozeslal dopis, ve kterém je přesvědčuje, že koupě většinového podílu akcií od neznámé švýcarské firmy není pro VZP nevýhodná.

Horák tak zareagoval i na slova ministerstva zdravotnictví, které mluví o tom, že pokud projekt neprokáže své kvality, měl by být zastaven.

"I když byly kupní smlouvy podepsány, jsou akcie v advokátní úschovně do doby, než si VZP prověří vše, co pokládá za důležité," píše šéf pojišťovny členům správní a dozorčí rady. Dopis má deník Aktuálně.cz k dispozici.

V něm Horák mimo jiné také připouští, že udělal chybu, když je o chystané transakci se švýcarskou firmou neinformoval dříve.

Není firma jen prázdnou schránkou? prověřuje VZP

Podle něj však pojišťovně v současné době žádné problémy nehrozí. Pokud nebudou akcie ve lhůtě 90 dnů vyzvednuty, celý obchod se anuluje a VZP tak zůstane jen pětiprocentní podíl v IZIP - provozovateli systému elektronických knížek.

Co napsal Horák v dopise?

  • I když byly kupní smlouvy podepsány a VZP již nyní disponuje hlasovacími právy k 51 procentům akcií společnosti IZIP, jsou akcie v advokátní úschově do doby, než si VZP prověří vše, co pokládá za důležité prověřit nejen ve vztahu k těmto akciím, ale i ke společnosti samé. Ve lhůtě 90 dnů prostým nevyzvednutím akcií z úschovy je možno celou transakci vynulovat a vrátit se k právnímu stavu před podpisem smluv.
  • Je nemyslitelné, že by se VZP jako instituce rozhodla porušovat smlouvy a nerespektovat právo a vystavovala se pak riziku soudních sporů a arbitráží, ať již s kýmkoliv.
  • Je mi jasné, že jste byli jako členové správní a dozorčí rady VZP nepříjemně zaskočeni situací, kdy jste byli médii dotazováni na něco, o čem jste neměli dostatek informací.

Zbytek by byl v rukou firmy eHI eHealth International. Ta vznikla teprve před několika týdny, má sídlo v Curychu a jediným členem představenstva je Erwin Zurfluh, který je v několika dalších švýcarských firmách veden i jako likvidátor.

Pojišťovna si v současné době mimo jiné nechává prověřit například to, jestli firma, od které akcie koupila, není jen "prázdnou schránkou".

Politici jsou z celé kauzy překvapeni. "Je to závažná věc. Přesto bychom se s odvoláním ředitele neměli unáhlit," prohlásil člen správní rady VZP a poslanec ČSSD Jaroslav Krákora.

Podle člena dozorčí rady pojišťovny a poslance Věcí veřejných Radima Vysloužila jsou Horákovy kroky nestandardní.

"V běžném obchodním a právním vztahu se smlouva před uzavřením projednává se členy správní rady, včetně právnických analýz, a teprve poté dochází k podpisu smlouvy. Vysvětlení pana Horáka naopak pochybnosti nad celým případem umocňuje," řekl Vysloužil.  

Pojišťovnu čekají škrty a propouštění

Do IZIP tečou každý měsíc desítky milionů korun. Na druhou stranu pojišťovna tvrdí, že kvůli finanční situaci propustí do konce příštího roku zhruba 800 zaměstnanců.

Foto: Aktuálně.cz

Zároveň bude ředitelům a jejich náměstkům snížen od příštího roku plat o deset procent. Plánují se i další škrty, které se projednají na nejbližším zasedání správní rady VZP.

Projekt je v současné době na hraně. Dostal však ještě jednu šanci. Ve dvou krajích bude spuštěn jeho zkušební provoz.

"V rámci pilotního projektu je třeba doložit, že projekt IZIP je schopen generovat úspory a zvýšit efekt kvality poskytované péče. Pokud by projekt kvality neprokázal, je třeba jej přehodnotit, případně zcela zastavit," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Někteří politici, kteří jsou členy správní rady VZP, mluví o tom, že se skutečně může celý projekt stopnout.

A právě převedením akcií do rukou švýcarské firmy tomu prý chtěli europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký zabránit.

"Je obvyklé, že investor vytvoří pro nový investiční projekt novou entitu, jejímž prostřednictvím projekt kontroluje," tvrdí společnost IZIP v prohlášení, které rozeslala médiím.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy