Hegerův plán: V hospodě si nezapálíte ani na zahrádce

Radek Nohl Radek Nohl
15. 8. 2012 12:18
Ministerstvo zdravotnictví chce výrazně zpřísnit zákon o kouření
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Úřad ministra zdravotnictví Leoše Hegera připravil zákon, kterým chce ještě více přitvrdit proti kuřákům.

Návrh počítá s tím, že se nejen zakáže kouření v hospodách, ale také v okolí dětských hřišť, kojeneckých ústavů a na dalších místech a sportovištích, kde se pohybují děti.

"Je snaha zpřísnit tento zákon a zpřísnit či zakázat kouření v restauracích," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra pro legislativu Martin Plíšek.

Novela rovněž počítá s vyššími sankcemi. Nově bude možné uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun. Zákon, který má Aktuálně.cz k dispozici, nyní míří do připomínkového řízení, mezi poslance se dostane zřejmě během října.

Oddělené prostory, nebo úplný zákaz?

Hegerův úřad počítá s tím, že se návrh může během této doby ještě změnit. Samo ministerstvo chce navrhnout výjimku v případě kouření v restauracích.

"My teď razíme návrh totálně oddělených prostor pro kuřáky a nekuřáky," uvedl Plíšek. Tedy, že by se mohlo kouřit jen v určených částech hospod.

Šéf sněmovního zdravotního výboru a poslanec ODS Boris Šťastný, který na přípravě zákona s ministerstvem spolupracuje, s tím však nesouhlasí.

"Z ministerstva by měl jít jednoznačný návrh na zákaz kouření v hospodách bez výjimky," uvedl Šťastný.

"Je to návrh nejspravedlivější pro všechny. Když se začnou dělat jakékoliv výjimky, například stavebně oddělené prostory, tak tím ekonomicky zvýhodníte ty, které je už nyní mají," zdůvodnil poslanec ODS.

Drastická kampaň proti kouření, podívejte se:

Na zahrádce si nezapálíte

Ministerstvo chce také zakázat kouření na zastřešených zahrádkách. Naopak na těch, které nad sebou střechu nemají, respektive nejsou zaskleněné, by se kouřit mohlo. "To by se mohlo tolerovat," připouští Plíšek.

To, že stále více Čechů nechce, aby se v hospodách kouřilo, ukázal na konci května průzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Z něj vyplynulo, že 78 procent lidí je pro úplný zákaz kouření v restauracích. "Kouření v restauraci je opravdu důležité jen pro devět procent zákazníků a jen čtvrtinu kuřáků," uvedla fakulta při zveřejnění výsledků průzkumu.

Přísnější tresty

Co ale už Hegerův úřad nechce tolerovat, je kouření v prostorách, kde jsou děti. Počítá tak s úplným zákazem na sportovištích nebo ve výchovných ústavech.

Foto: Reuters

Právě kvůli dětem také zpřísnil výši pokut, které bude možné za porušení zákona udělit.

Tomu, kdo prodá nezletilému cigaretu nebo alkohol, bude podle návrhu hrozit pokuta až do jednoho milionu korun. Teď může být sankce maximálně do 500 tisíc korun.

"O té výši sankcí se dá vždycky debatovat, ale ona nemá mít účinek jen v tom směru, že se uloží, ale má být zároveň i preventivně odstrašující," dodal Plíšek.

Jak se vám líbí reforma ministra zdravotnictví Leoše Hegera? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy