Je konec, Heger s Nečasem odpískali předražený IZIP

Radek Nohl Radek Nohl
10. 5. 2012 19:45
Projekt internetových zdravotních knížek spolykal přes dvě miliardy korun
Premiér Petr Nečas.
Premiér Petr Nečas. | Foto: Jan Langer

Praha - Projekt internetových zdravotních knížek IZIP končí.

Poté, co do něj stát napumpoval přes dvě miliardy korun z veřejných peněz, se ministr zdravotnictví Leoš Heger domluvil s premiérem Petrem Nečasem, že nemá smysl IZIP dál podporovat.

Vše podle informací Aktuálně.cz nyní směruje k tomu, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny do června vypoví smlouvy se společností IZIP.

"Pan premiér Nečas mě ujistil, že má zájem na tom, aby byl kontroverzní projekt internetových zdravotních knížek ukončen ideálně do prázdnin," uvedl Heger.

Ten se tak s Nečasem dohodl na tom, že vyzvou členy správní rady, které je v pojišťovně zastupují, k tomu, aby hlasovali pro ukončení projektu. Kromě zástupců státu a TOP 09 by tak pro tento návrh měli zvednout ruku i poslanci ODS.

Již dříve proti zdravotním knížkám ostře vystupovali členové ČSSD nebo Věcí veřejných. Tím tak budou mít pohodlnou většinu k tomu, aby si odsouhlasili, že VZP ke konci roku 2012 přestane do projektu investovat.

Ministerstvo se k tomuto kroku podle mluvčího Vlastimila Sršně odhodlalo poté, co po vyhodnocení pilotních projektů zjistilo, že IZIP skutečně nefunguje a proto dál nechtělo "protahovat agónii".

Toto trvalo, říká opozice

Mluvčí VZP Jiří Rod dohodu Nečase a Hegera nekomentoval. Vedení IZIP prostřednictvím své mluvčí Martiny Klapalové uvedlo, že počká na stanovisko pojišťovny.

"Projekt v současnosti dál běží beze změn a počet záznamů v elektronických zdravotních knížkách právě pokořil hranici 200 milionů," řekla Klapalová.

"Neznám důvody rozhodnutí. Zdravotní knížky jsou správná myšlenka. Slouží 2 500 000 pojištěnců VZP. Mají přínos zdravotní i ekonomický," uvedl pro Aktuálně.cz zakladatel knížek a europoslanec ODS Milan Cabrnoch.

Podle zástupců opozičních stran ve správní radě VZP ale přišlo toto rozhodnutí pozdě. "Trvalo to dost dlouho. Obávám se ale toho, že se mělo toto rozhodnutí udělat už před nákupem majoritního podílu akcií," prohlásil Michal Sojka (ČSSD).

Připomněl tak, že pojišťovna v současné době vlastní 51procentní podíl. Zbylých 49 procent akcií drží neznámá švýcarská firma eHI eHealth International.

Auditoři odhalili plýtvání

Lékaři s projektem dlouhodobě odmítali pracovat. Terčem kritiky se ale stala hlavně cena projektu a jeho financování. V poslední době stál VZP ročně 150 milionů korun.

Europoslanec na golfu za peníze VZP.
Europoslanec na golfu za peníze VZP. | Foto: Aktuálně.cz, Czech Golf Production

Audit, který si nechala pojišťovna před časem zpracovat, odhalil, že desítky milionů jen v loňském roce skončily u soukromých společností, které nemají s provozem knížek nic společného.

Z veřejných peněz VZP se platilo i zhruba 100 tisíc korun měsíčně za pronájem budovy, kterou vlastnila firma, jež byla s IZIP personálně propojena. Zhruba devět milionů korun odteklo za právní služby na účet pražské advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.

Více než 600 tisíc korun stály golfové turnaje. Jednoho z nich se účastnil i europoslanec Milan Cabrnoch.

Je dobře, že zdravotní knížky IZIP končí? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy