Je konec, Heger s Nečasem odpískali předražený IZIP

Radek Nohl Radek Nohl
10. 5. 2012 19:45
Projekt internetových zdravotních knížek spolykal přes dvě miliardy korun
Premiér Petr Nečas.
Premiér Petr Nečas. | Foto: Jan Langer

Praha - Projekt internetových zdravotních knížek IZIP končí.

Poté, co do něj stát napumpoval přes dvě miliardy korun z veřejných peněz, se ministr zdravotnictví Leoš Heger domluvil s premiérem Petrem Nečasem, že nemá smysl IZIP dál podporovat.

Vše podle informací Aktuálně.cz nyní směruje k tomu, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny do června vypoví smlouvy se společností IZIP.

"Pan premiér Nečas mě ujistil, že má zájem na tom, aby byl kontroverzní projekt internetových zdravotních knížek ukončen ideálně do prázdnin," uvedl Heger.

Ten se tak s Nečasem dohodl na tom, že vyzvou členy správní rady, které je v pojišťovně zastupují, k tomu, aby hlasovali pro ukončení projektu. Kromě zástupců státu a TOP 09 by tak pro tento návrh měli zvednout ruku i poslanci ODS.

Již dříve proti zdravotním knížkám ostře vystupovali členové ČSSD nebo Věcí veřejných. Tím tak budou mít pohodlnou většinu k tomu, aby si odsouhlasili, že VZP ke konci roku 2012 přestane do projektu investovat.

Ministerstvo se k tomuto kroku podle mluvčího Vlastimila Sršně odhodlalo poté, co po vyhodnocení pilotních projektů zjistilo, že IZIP skutečně nefunguje a proto dál nechtělo "protahovat agónii".

Toto trvalo, říká opozice

Mluvčí VZP Jiří Rod dohodu Nečase a Hegera nekomentoval. Vedení IZIP prostřednictvím své mluvčí Martiny Klapalové uvedlo, že počká na stanovisko pojišťovny.

"Projekt v současnosti dál běží beze změn a počet záznamů v elektronických zdravotních knížkách právě pokořil hranici 200 milionů," řekla Klapalová.

"Neznám důvody rozhodnutí. Zdravotní knížky jsou správná myšlenka. Slouží 2 500 000 pojištěnců VZP. Mají přínos zdravotní i ekonomický," uvedl pro Aktuálně.cz zakladatel knížek a europoslanec ODS Milan Cabrnoch.

Podle zástupců opozičních stran ve správní radě VZP ale přišlo toto rozhodnutí pozdě. "Trvalo to dost dlouho. Obávám se ale toho, že se mělo toto rozhodnutí udělat už před nákupem majoritního podílu akcií," prohlásil Michal Sojka (ČSSD).

Připomněl tak, že pojišťovna v současné době vlastní 51procentní podíl. Zbylých 49 procent akcií drží neznámá švýcarská firma eHI eHealth International.

Auditoři odhalili plýtvání

Lékaři s projektem dlouhodobě odmítali pracovat. Terčem kritiky se ale stala hlavně cena projektu a jeho financování. V poslední době stál VZP ročně 150 milionů korun.

Europoslanec na golfu za peníze VZP.
Europoslanec na golfu za peníze VZP. | Foto: Aktuálně.cz, Czech Golf Production

Audit, který si nechala pojišťovna před časem zpracovat, odhalil, že desítky milionů jen v loňském roce skončily u soukromých společností, které nemají s provozem knížek nic společného.

Z veřejných peněz VZP se platilo i zhruba 100 tisíc korun měsíčně za pronájem budovy, kterou vlastnila firma, jež byla s IZIP personálně propojena. Zhruba devět milionů korun odteklo za právní služby na účet pražské advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.

Více než 600 tisíc korun stály golfové turnaje. Jednoho z nich se účastnil i europoslanec Milan Cabrnoch.

Je dobře, že zdravotní knížky IZIP končí? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy