Heger do nucené správy VZP nepošle, změny chce ale hned

Radek Nohl Radek Nohl
16. 10. 2012 11:50
Premiér Nečas blokuje doplnění správní rady. Nechce rozzlobit rebely ODS, říká ministr
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nucenou správu v největší české zdravotní pojišťovně - VZP - ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nechce.

Takový krok by totiž mohl znamenat propad jejího hospodaření a navíc by hrozil masivní odliv pojištěnců.

"My opravdu o nucené správě neuvažujeme," potvrdil Aktuálně.cz ministr Heger, který ale v souvislosti s VZP často používá slova jako nepořádek nebo řada problémů.

Ministr zároveň otevřeně říká, že změny Všeobecná zdravotní pojišťovna potřebuje. A v první řadě je chce ve správní radě.

Jenže premiér Petr Nečas (ODS) ani po několika měsících nepředložil na jednání vlády Hegerův návrh, který počítá s doplněním rady o tři jeho blízké spolupracovníky z ministerstva.

Změny v pojišťovně bude zřejmě možné udělat až po schválení klíčového vládního daňového balíčku a po kongresu ODS.

VZP hrozí, že jí utečou pojištěnci

Samotné vyhlášení nucené správy by mohlo VZP přinést další komplikace. Podle zákona totiž v takovém případě mohou pojištěnci kdykoliv přejít k jiné zdravotní pojišťovně. A to si Heger nepřeje.

Takový krok navíc může nahrát třeba České průmyslové zdravotní pojišťovně, která vyrostla na základech společnosti patřící do zdravotnické stáje ocelářského magnáta Tomáše Chrenka.

Analýza úředníků ministra Hegera přitom před několika měsíci ukázala, jak se právě tato pojišťovna nebezpečně rozrůstá a její aktuální sloučení s Metal Aliance může rozvrátit tuzemský systém zdravotního pojištění.

Odstavení rebela ODS od vlády

Podle Hegera ale VZP nehospodaří až tak špatně. "Pokud jde o hospodaření, tak ty propady oproti tomu, co se ve zdravotnickém systému dělo v posledních dvou desetiletích, jsou minimální," prohlásil.

Problémy vidí ministr zdravotnictví jinde. "Je tam nepořádek, problém je ale v takových věcech jako smluvní politika, nevyřešené věci okolo výpočetního systému. Kvůli tomu není třeba vyúčtování pro poskytovatele," dodal Heger.

Ministerstvo je však v patové situaci. Ve správní radě totiž nemá většinu.

Marek Šnajdr.
Marek Šnajdr. | Foto: Ludvík Hradilek

A bez dohody se šéfem správní rady VZP Markem Šnajdrem, který patří mezi šestici rebelujících poslanců ODS, však nic nedokáže protlačit.

Jenže některé plánované kroky ministra Hegera jdou právě proti Šnajdrovi. Například jeho odvolání z křesla předsedy správní rady. Bez jmenování třech nových členů rady ale nemá k tomuto kroku dostatek hlasů.

"Teď to bylo v připomínkovém řízení, ostatní členové vlády k tomu žádné připomínky nemají, ale pan premiér bere ohled na rebely a nechce je dále rozzlobit," podotkl Heger pro Aktuálně.cz.

Unikátní operace, podívejte se na fotky:

Situace z poslední doby ukazuje, že nejen Šnajdr, ale třeba i poslanec ODS Boris Šťastný vůči Hegerovi s kritikou příliš nešetří.

Oba třeba shodně říkají, že za problémy v českém zdravotnictví může ministr, protože neudělal téměř žádný z kroků, který by vedl ke stabilizaci a úsporám v systému.

Podobně jako zmínění poslanci přitom v poslední době mluví i šéf VZP Pavel Horák. Také on stále častěji ministerstvo kritizuje. Hegerův úřad na to reaguje slovy, že provedly největší změny ve zdravotnictví za posledních více než dvacet let.

Co říkáte na situaci uvnitř VZP? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy